A Narnia Krónikái című könyv/filmsorozat szélsőjobboldali teokratikus tanokra tanítja a gyerekeket?
A műben állandóan pozitív színben tüntetik fel Narnia világát, ahol a dolgok egyfajta varázslatos, vallásos, idealista módon működnek, és ezt szembe állítják a mi fizikai világunkkal, amit szürkének, érthetetlennek és barátságtalannak ábrázolnak.
Egyértelműen royalista mű, a királyságot támogatja bármilyen más államformával szemben, méghozzá idealizálva egy "bölcs, tehetséges" vezető képét Észak-Koreai stílusban.
Az oroszlán és minden más bölcsnek számító, vagy vezetői szerepben lévő szereplő, Lucy, a legkisebb gyerek teleológikus, pszeudo-vallásos, "jó" emberekben vakon megbízó, kritikamentes világnézetét helyezi előnybe, a nagyobb gyerekek tudományos-stílusú analíziseivel szemben.
Narniában sokféle élőlény él: Beszélő állatok, fák, gnómok, viszont nem nézik jó szemmel az olyan embereket, akik nem csak vendégeskedni vannak ott, hanem lakni. (Tel Marinok)
A Tel Marinok antiszemita módszerrel vannak ábrázolva, és a Caspian Herceg végén az oroszlán által kirekesztve. "Narnia a narniaiaké!" ugyebár. A Tel Marin népnév utalhat Tel Aviv városára.
A Tel Marinokat kirekesztik, pedig ők nem csináltak semmit, csak jogosan elfoglaltak egy kisebb földterületet, ahova várat és egy kisebb országot építettek. A többi narnia-lakóval ellentétben, ők racionálisan, tudományosan gondolkodnak. Ez egyértelmű utalás Izrael megalapítására és az ottani életre.
Az oroszlán neve Aslan, ami törökül oroszlánt jelent. Ez utalhat arra, hogy az antiszemiták sokszor erős törökbarátságról adnak tanubizonyságot.
A fent említett okból van még egy pozitív török vonatkozás a műben, az ínycsiklandó törökméz.
A csöpögés, érzelgős, manipulatív stílusban megkomponált koronázási jelenet a film végén egyértelműen agymosó módszerrel akarja beadni a gyerekeknek, milyen jó dolog is a royalizmus. "Akit egyszer királlyá koronáznak Narniában, az örökre király lesz. Bölcsességetek áldjon minket, amíg csillagok hullanak alá az égből!"
Ennyi erőből a Csipkerózsika,Hamupipőke,Hófehérke monarchista propagandafilmek.Mert a királyokat és hercegeket mind pozitív szerepben mutatja be.Persze ez baromság,úgy ahogy a te ötletelésed is baromság.
Egy kis erőfeszítéssel bármibe bármit bele lehet magyarázni.
Legjobban az tetszett mikor egyes zsidó származású kritikusok a 300 című filmet rasszistának minősítették.
"Ennyi erőből a Csipkerózsika,Hamupipőke,Hófehérke monarchista propagandafilmek"
Ezek a művek 19. századi német népmesék, amiket a késő 19., korai 20. században gyűjtöttek a Grimm-testvérek.
Egy olyan korban, amikor ugyan már nem volt a társadalmi rend középkori, de a monarchiák, királyságok legitim, elterjedt államformák voltak. Ilyenkor még Európa legtöbb országa is királyság volt és még a Kínai Császárság is létezett. A ma szélsőjobboldalinak mondott berendezkedés volt akkor a normálisnak tekintett.
Azonban a Narnia egy 21. századi mű, egy olyan kor műve, amikor az emberiség civilizált része már rég túlhaladt az ilyesmin, azonban a fiatalokat már több, mint 100 év választja a royalista koroktól és el sem tudják képzelni, hogy a valódi királyságokban, szélsőjobboldali diktatúrákban mekkora szenvedés volt az élet. Abszolút nem volt olyan jólét, mint ahogy a Narniában azt ábrázolják, és "igazságos, bölcs" királyok se igen léteztek.
Őszinte leszek, nem olvastam el a könyveket, csak a filmet láttam, de azt tudom, hogy az egész a második világháború idején játszódik. Az egészet úgy is fel lehet fogni, hogy a gyerekek oda menekülnek a szörnyű világ elől. És melyik gyerek ne álmodozna arról, hogy uralkodó legyen? Igaz, ők az uralkodók, de nem diktatórikus módon vezetik a birodalmat, inkább hasonlítanám Erzsébet királyné uralkodásához.
A Tel Marinokkal meg éppen hogy az a baj, hogy nem csak odatelepedtek, hanem leigázták az ott élőket és terrorban tartották őket, mindez egy gonosz vezér hatalomra törésének terveként, ugye Ő szabadul meg Caspian apjától és tervez tőle is. Annak a résznek a végén pl. felajánlja Aslan, hogy az, aki békében hajlandó együtt élni velük, az maradhat és csak lehetőségként ajánlja fel a hazamenetelt, és ugye a gonosz vezér és annak felesége megy csak vissza, max 10 fő.
A török vonatkozás pedig csak egzotikum. Szinte biztos vagyok benne, hogy a szerző ismerte a török kultúrát és a nyelvet és mint Rowling is, Ő is innen merített pár szót, mint Aslan nevét is. Az örökre szóló koronázás pedig inkább tűnik egyfajta befogadásnak, innen tudják, hogy ők is részei lettek Narniának, örökre.
Megjegyzem a ferdített részletektől eltekintve igen szépen sikerült felépítened a gondolatmeneted, látszik hogy tanult ember vagy, csak nem értem egyáltalán hogy jutottál el egy a második világháborúban a gyerekek lelkéből kiinduló történet kapcsán az antiszemitizmusig.
Hát az egészből max. a teokratikussal tudok egyetérteni, mármint hogy arra tanítja...
Amúgy olvass kicsit C.S.Lewis életéről, Tolkiennel való barátságáról, és esetleg más műveit is, sőt, olyan is van, amiben magyarázza a Narnia-könyveket.
Na erről nekem ez jutott eszembe:
- Te Kohn, miért olvasod ezt a könvet, hiszen ez antiszemita!
- Ugyan rabbi, hiszen egyetlen szidó sem szerepel benne...
- Egyetlen egy se? Hát mondom én hogy antiszemita!
Szóval az antiszemitizmus olyan dolog, hogy egy kis igyekezettel mindenbe bele lehet magyarázni. De én nem hiszem, hogy a könyv vagy a filmsorosat ilyen TANOKAT tartalmazna. De persze, ha ezt AKAROD látni benne, akkor ezt is fogod látni.
Pedro
1949-1954 között íródtak a könyvek. Az nem igazán a 21. század...
Észak-kóreában nem királyság volt akkor...
A Telmarinok eredetileg hódítani jöttek, és nem lakni, kicsit nem ugyanaz.
A telmarin inkább tele marine-re utal, vagyis messzi tengeriek. Mint tudjuk, hajóval érkeztek Narniába.
Stb. Nincs kedvem a többi holdkórosságodra írogatni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!