Miért zavarja az embereket ha valaki sokat olvas? Többi lent.
Sok könyves facebook csoportban vagyok tag, mert szeretem a véleményeket és ajánlásokat olvasni. Én nem posztolok, inkább csendes megfigyelő vagyok.
Most így az évvégével sokan írtak összegzést és azt, hogy ki hány könyvet olvasott el amit én pl szintén szívesen olvastam és válogattam magamnak össze jobbnál jobbnak tűnő könyvcímeket. A kommentszekció viszont valami brutális, sokan kiléptek a csoportokból emiatt és nem tudom megérteni az okát.
Szerintem nem sok hetente egy konyvet elolvasni, bar a tied ezek szerint inkabb heti ketto.
Sok fugg attol, hogy milyen hosszuak, milyen mufajuak: valoban vannak limonade konyvek, amelyeket nehany ora alatt el lehet olvasni.
A baj az a rogeszmes hiszteria, amive a konyvolvasas egyeseknel valt. 2020-ben a Booktokon indult, es vitatott nemzetkozi trend lett. Eredetileg is csak a penzkereses indokolta, hogy minel gyakrabban tegyenek ki "elolvasott" konyvekrol "ertekelest" a "tartalomkeszitok", mivel az algoritmus azokat tolja elore, akik gyakran posztolnak. Majd raugrott a piacgazdasag, a konyvforgalmazok, a kiadok, es egyre eszetlenebb mennyisegben ontjak ezeket a regenyeket.
Mindig voltak olyanok, akik sokat es szivesen olvastak, de hogy azt szamoljak, evi hany konyv, napi hany ora, hany oldal, ez mar ennek a hatasa. Raadasul egyre tobben ismerik be kozuluk, hogy nem olvassak igazan el a konyveket, csak a parbeszedeket. A leirasokat, a lassabb reszeket atugorjak. Ha valakit erdekel es utananez, sok kutatas folyik ennek a trendnek a karos hatasairol, altalaban az allando kozossegi media hasznalatrol, az alkalmazasokrol. De a pszichologusok, irodalomkritikusok, neurologusok csak utolag tudnak ennek a nyomaban loholni, mikor sok emberrel (es nagyon sok fiatallal!) mar elment a kishajo.
Mit olvasnak azok, akik ebbe belecsusznak? Altalaban tizenevesek illetve fiatalok. A konyvek tobbnyire "ponyvak" (zsanerirodalom, lektur, szorakoztato, nepszeru konyv - mindegy milyen szot hasznalunk ra), es leginkabb romanc vagy fantasy (de ponyva a sci-fi, a krimi, a thriller, a dark academia, kemregenyek stb. vagyis minden, ami nem szepirodalom). A ponyva-olvasas onmagaban nem karos: csak a cselemeny a lenyeg, kikapcsol, olvasmanyos, es a ponyvakon belul is vannak szinvonalasabbak. Ha valaki valami miatt nem akar semmire gondolni, vagy el akarja valamirol terelni a figyelmet, akkor jol jon egy ponyva, plane mivel hajlamosak happy end-del vegzodni. Ekkora mennyisegben olvasva viszont mar lehet karos, nem beszelve az egesz "verseny" jellegerol.
Ha te mar ilyen jol olvasol, azt tanacsolom (nem tudom, hany eves vagy stb), hogy lassits es olvass szepirodalmat is. Nem baj, ha havonta csak egyet olvasol el. Ne szamolgass, ne tuzz ki eves celokat. Olvass limonadet is, ha jolesik, de mindenkeppen ismerkedj meg massal is. Hidd el, egy gerjesztett fogyasztoi csapdaba estel, sok millio mas emberrel egyutt. Elszornyednel, ha tudnad, hogyan irodnak ezek a konyvek, hogyan bizzak meg a szerzoket a megirasukkal.
Tehat ez zavarja az embereket szerintem, nem az, hogy valaki sokat olvas.
Én is benne vagyok a kérdező által említett csoportban és valóban nagyon sok ember lépett ki a csoportból 31.-én az említett posztok tömege miatt.
Őszintén, nekem is tele volt a hócipőm a könyvtornyokkal pózoló, könyves applikációkban csillió elolvasott oldalt mutogató tagokkal. Kicsit tényleg olyan érzés volt, mintha egy kicsit átment volna az egész egyszerű f*szméregetésbe, mert ezek a posztok mindegyike csak és kizárólag a mennyiségről szólt. Egyetlen egyhez sem lett semmi informatív hozzáírva, egyik ilyen posztoló sem írta le, hogy melyik könyv tetszett/nem tetszett, melyiket ajánlja a többieknek stb..., csak a vállveregetéseket várták. Az ilyen esetekben azt kezdem látni, hogy az olvasást is ledegradálják egy egyszerű közösségi médiában közzétehető eseménnyé vagy versennyé. Azt pedig már csak nagyon halkan jegyzem meg, hogy ezekben a könyvtornyokban nem nagyon láttam szépirodalmat, klasszikus irodalmat pedig egyáltalán nem, pedig vagyunk jó páran a csoportban, akik ezeket a műfajokat is szeretjük, csak mi nem pózerségből olvasunk. (Az is megérne egyébként egy tanulmányt, hogy egy-egy szépirodalmi ajánló mennyi reakciót vagy hozzászólást szokott általában kapni, összehasonlítva az éppen aktuálisan felkapott ponyvaregényhez képest.)
Engem csak az érdekel, hogy hogy van időd heti két könyvre. Suli és/vagy munka, háztartás, család, kb két óra szabad idő marad esténként. Akkor se tv/netflix/youtube/párkapcsolat, se kirándulás/séta/sport, csak olvasás? Vagy az alvásidőt kurtítod meg? Esetleg napi több órát ingázol vonattal/busszal?
Régebben én is sokat olvastam, de aztán nem volt hely könyveknek a koliban meg sok volt az egyetemi kötelező olvasnivaló. Aztán elkezdtem rajzolni és festeni, az tölti ki most az estét, ritkábban olvasok helyette. Villamoson/buszon már nem végállomástól végállomásig megyek, nem lehet elmélyedni semmiben, mert fennmaradok és vagy elkések a munkaból vagy még később érek haza, ha nem szállok le időben.
22. Köszönöm a válaszod! Igazat adok neked nagyon sok mindenben. Egyébként a limonádé mellett szépirodalmat is olvasok, csak a munkám komolysága miatt szeretek kicsit “ellazulni” a könnyed olvasmányok miatt.
25. Van egy kisgyermekem, férjem és munkám is + vezetem a háztartást, de minden este rászánok 20-30 percet legalább. Tvt nem nézek szinte soha. Sok esetben éjszaka dolgozom (egészségügy) és amikor üresen van az osztály van időm olvasni.
Így azért érthető, ha munkaidőben is tudsz haladni a könyvvel.
Mondjuk én csak úgy szeretek olvasni, ha teljesen el tudok mélyedni a történetben, úgy nem, hogy fél füllel azt figyelem, mikor kell ugrani, mondat közepén akár. És 20-30 perc erre baromi kevés, pláne, ha kicsit bonyolultabb a cselekmény annál, hogy "a fiú meg a lány kinézi egymást, összejönnek, összevesznek, kibékülnek, happy end", maximum 200-250 oldalon át. Az ilyen limonádé nekem is megvan maximum két nap alatt, még idegen nyelven is (németül általában, de angolul is szoktam olvasni, csak az lassabban megy) - bár utána egy darabig elég is és valami nehezebb a következő, izgalmasabb cselekménnyel. Lehet kicsit ebből indultam ki, hogy az én módszeremmel és preferált műfajaimmal, nameg hosszúsággal (400+ oldal általában), nemigen jön össze a heti egy-két könyv, ha csak este lehet kicsit olvasni. /25-ös voltam/
27. Ez pl. pont egy ertheto helyzet a "limonade"-olvasasra. Ha almos / faradt vagy, de nem alhatsz el ejszakai ugyeletben, viszont barmikor felbeszakithatnak, akkor... hat ezek erre vannak. Ismerek valakit, aki stewardess, es nekik sokszor van ugy, hogy elrepulnek valahova, megerkeznek este 9-kor, ott alszanak szallodaban es masnap delelott mennek tovabb (x ora pihenesnek meg kell lenni). A kollegai ilyenkor sokszor nekiindulnak az ejszakaba bulizni, hiszen "itt vagyok x varosban/ orszagban". Neki ehhez nincs kedve, mert nem akar masnap faradt lenni, mar van csaladja, nem keres part stb. Nezhetne filmet netflixen a szallodaban, de azt inkabb a ferjevel otthon, tehat olvas. Azert is, mert olvasas kozben el tud aludni idegen helyen is. Ilyenkor o is ponyvat olvas.
De olyan ismerosom is van (bolcseszdiplomaval), aki evente 2 konyvet olvas, altalaban kortars szepirodalmat, azt viszont nagyon gondosan valasztja ki, elmerul benne, lassan olvassa es mindig emlekszik a reszletekre. Es nagyon jokat lehet vele beszelgetni rola.
A ponyvaval pl. az a baj, foleg ha tizenevesek olvassak es csak azt, hogy eltorzul a vilagkepe, az elettel, szerelemmel kapcsolatos elvarasai. A tobbreszes fantaziasorozatok reszben a Harry Potter miatt nepszeruek, mert nagyon sokan azon kezdték gyerekkent megizlelni az olvasas oromet, ezert felnottkorban is ezt keresik: magia, varazslas, vilagteremtes. Amerikabol rengeteg koppintasa jon, ahol latjak ennek a piacat. De ami gyerekkonyvben izgalmas, az mar fiatal felnottek eseteben is ponyva, es kicsit megreked a fejlodese, ha valaki huszonot evesen is ezt falja.
Manapsag mar mindent szamolni kell, hanyat leptem ma :-) , hany napja "tanulok" olaszul az app-en stb. De ez az elolvasott konyvek szama, ez nem jo helyre teszi a hangsulyt. En sosem tudom, hany oldalas egy konyv vagy hogy hany oldalt olvasok naponta belole. Esetleg menetkozben megnezem, hany oldal van meg hatra. Fogalmam sincs, hany konyvet olvastam el tavaly. Ha valaki elore kituz egy eves celt, es azt el akarja erni, azzal elvesziti az olvasas a "szabadido kellemes eltoltese" jelleget, feladatta valik, es ilyenkor jon az, hogy ifjusagi konyveket meg lanyregenyeket olvasnak huszonevesek, csak hogy minel tobbet, minel gyorsabban... Ez egy mestersegesen gerjesztett igeny, es konnyen kiegeshez vezet, es akkor az lesz a vege, hogy mar ra sem bir nezni valaki egy konyvre.
Egyebkent pedig komolyan mondom, hogy ha eddig nem ezt tetted, akkor konyvtarbol vedd ki a konyveket! Ugy ingyen van, es nem csak azt talalod meg, ami uj ( + x ev) megjelenes, hanem regebbieket is. Es nem tomi el a lakast a sok kiolvasott konyv. (Ha mar szamolunk a kozossegi mediaban, osszeadhatnank a penzosszeget, hogy ki mennyit koltott el egy evben konyre.) Ne hagyd magad felkapatni a forgoszellel! / 22-es vagyok
29. Igen, igaz. Sok olyan “booktok” könyvet megvettem és olvastam el az évek alatt én is, amiben sok megkérdőjelezhető dolog van. (Ezeket biztosan sosem adom a gyerekem kezébe, ha odajut.)
A könyvtárakat pedig imádom és rendszeresen látogatom.:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!