Melyik könyvkiadónál érdemes próbálkozni íróként?
Ha van sok pènzed, akkir szinte bárhovs viheted. Ha abban bízol, hogy te kapsz pénzt, akkor sehova. 76 óta vagyok a szakmában. Jelenleg ez van.
Nemrégiben megjelent egy kötetem. 660 ezer forintot kellett volna fizetnem.
Egy osztrák barátom kiadta, és elèg szép összeget kaptam.
Nem kioktatás, bátorítás: az hogy a kiadó nem lát benne lehetőséget, nem feltétlenül jelenti, hogy kiadásra sem érdemes. A Harry Pottert és az Eragont is lepattintotta rengeteg kiadó, mégis elég nagyot ment mindkettő.
Egy kiadó mindig a pénzre megy: nem szeretik a noname szerzőket, mert kockázatos, gyakran bele se néznek a kéziratba. Akik nem önköltségen adatják ki az első könyvüket, jellemzően szereztek már némi renomét irodalmi pályázatokon, magazinokban megjelent munkákkal, vagy ismerősük van a kiadónál, esetleg ők maguk kiadóban dolgoznak (kolléga művét vagy kolléga kérésére ismerős művét szívességből el szokták olvasni).
Jelenleg a gazdaság nincs túl jó helyzetben, ez az eladásokon is erősen látszik. A nyomdai költségek is nagyot nőttek az elmúlt években, az embereknek is kevesebb elköltendő pénze maradt.
A kiadók kevésbé kockáztatnak, és főleg nem vállalnak be biztosan veszteséget termelő dolgokat. Márpedig egy ismeretlen, első kötetes szerző szinte biztosan csak viszi a pénzt, majd talán a második, harmadik kötettől lesz nyereséges.
Ehhez jön még a könyvpiacon történt átrendeződések, mint pl. az egyik terjesztő-kiadó bedőlése.
Az állami beavatkozások sem igen segítik a piacot.
Na, ezért nem nagyon látni mostanság új, magyar szerzőt debütálni. Inkább választanak itthon vagy külföldön már befutott köteteket.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!