Mennyi esély van arra, hogy ha írok egy LMBTQ témájú regényt, akkor a Libri kiadja?
Igazából több regényt is tervezek írni, ez ami a kérdésben van, az egyik. LMBTQ témájú regény lenne, 2 fiatal lányról szólna.
Tudom azonban, hogy Magyarországon ez a téma kissé kényes. Érdemes belevágni, vagy jobb lenne inkább idegen nyelven megírni, és külföldi kiadóknál próbálkozni?
"Az erőszakot nem tudom, mire írod. Az előkészítést és nyomtatást kell kifizetned."
Arra írom, hogy aki magánkiadásra jut, az arra jelzés, hogy látszólag nem elég jó a könyv, de mégis nyomulnak vele. Magánkiadásban bármit ki lehet adni, még rossz könyvet is. Persze előfordulhat, hogy egy magánkiadásos könyv végül tetszik a közönségnek, de én más utat akarok járni, ha erre az útra lépek.
Ha nem tudsz példát írni, akkor ne hozd fel...
Magánkiadás: a te dolgod, de a magánkiadás nem egyenlő azzal, hogy egy könyv rossz. Plusz kiadója is válogatja, kapsz pl. szerkesztőt, korrektort? Az se mindegy.
Kicsit mintha álomvilágban élnél, persze ideálisan tényleg az a jó, ha felfedeznek, de annyira sokan írnak, annyira sokan akarnak megjelenni, és olyan kevés a valódi tehetség... Ha írsz, írj, novellát is, küldd be helyekre, és ne azon filózz full ismeretlenként, hogy te ki akarod adni. Írj és olvass, az legyen az első.
Nézd 1976 óta vagyok a szakmában. Persze, ezt bárki mondhatja, meg kutyaütő is lehetek. Nem az évek számítanak.
De hidd el, képben vagyok. Vagy ne tedd! Keresd fel őket, mondjanak valamit. Ha kidobnak az ajtón, kússz vissza az ablakon.
A kiadókban rendszerint vannak művészeti vezetők, szerkesztők. Készítenek egy éves tervet, mit szeretnének megjelentetni külföldi vagy hazai szerzőktől.
Amióta felszabadult a kiadás, nem kellenek mindenféle engedélyek stb. egy ambivalens folyamat indult el. Egyfelől örvendetes, hogy nem a három T szorításában kell lavírozni (Tiltott, tűrt, támogatott), másfelől nagyon felhígult ez a terület. Rengeteg könyv, újság, folyóirat jelenik meg, de a piac nem lett nagyobb. Következmény: alacsony példányszám, és ebből fakadóan magas árak. Régen a rádióújság az egyedüli volt, és hétszázezer felett jelent meg hetente. Ma ha egy hetilapból el lehet adni húszezret, az rendkívüli boldogság.
A nyomtatott sajtó ellen dolgozik az online világ. És egy könyvet ki lehet adni elektronikus formában is, védve másolás, sokszorosítás ellen, de hát ügye…
A kiadó „utcáról beeső” szerző esetén hármat tehet:
1. Lát benne fantáziát (nyereségesen el tudja adni). Szerződést köt az íróval. Ez lehet olyan, hogy ad egy fix összeget, és csókolom. Vagy ad egy alacsonyabb fix összeget, és az eladott példányszámok után is fizet.
2. Felvállalja a nevével, és a kiadások egy részét magára vállalja. Erre is csak akkor van remény, ha pozitív mérleg várható. Ebben a verzióban a szerző és kiadó osztozik a költségeken és hasznon.
3. Nem vállalja, de magánkiadásban közreműködik. A teljes költség a szerzőt terheli, amit részben előre ki kell fizetnie.
Mindegyiknél lehetnek kisebb-nagyobb eltérések, de nagyjából ez a felállás.
Mint írtam, a könyvesbolt az eladási árból legalább a felét megtartja magának. Csak az eladott példányok után fizet. Ha nem megy, akkor egy idő után felszólít, hogy vidd a fenébe az eladatlan köteteket, vagy fizess a tárolásért pénzt.
Hát... Igazság szerint nem ez lett volna életem főműve, csak valami light-ossal akartam kezdeni.
De ha nincs esély arra, hogy kiadják, akkor lehet bele sem kezdek majd. Vagy, mégis megírom, aztán elteszem olyan időkre, amikor talán lesz rá esély, hogy valaki lecsap rá. 😅
Egyébként, csak egy kérdés:
Valaha Stephen King is ismeretlen szerző volt.
Neki hogy sikerült befutnia akkor?
Ilyenkor szokott nálam felmenni a pumpa!
Igen, ő is volt kezdő. Csak nem most, nem ebben a gazdasági közegben, és nem amatőr színvonalon.
Stephen King első regénye pontosan ötven éve jelent meg Amerikában. (Remélem érted, hogy ott a válasz ebben a mondatban.) Egyébként előtte már jelentek meg novellái, a hatvanas évektől kezdve, tehát nem volt teljesen ismeretlen.
Vicces, hogy őt hozod fel, mert ő is azt hangsúlyozza, amit én tanácsoltam neked (12-es válasz): olvass és írj. Ha te úgy vagy vele, hogy ha ki sem adják, akkor inkább nem is írsz, akkor bocs, de nem vagy író, és nem is leszel. King kisiskolás korától kezdve olvasott és írt, magyarul rengeteg tapasztalattal rendelkezett. Később novellákkal kezdte a publikálást, mint a legtöbb szerző, de már ezt is írtam.
Teljesen komolyanvehetetlen vagy. Ha író akarsz lenni, akkor írj, ha író vagy, akkor írsz, nem gyakorin kérdezed, mennyi esély van rá, hogy megjelensz. Ilyen hozzáállással a nullánál is kevesebb.
Ahogyan elnézem mostani helyzetett 100% esély van rá ,hogy kiadják.
Ne hogy az LMBTQ be perelje a librit faisisztaság miatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!