Egy fantasy történetben mennyire probléma az, hogy a mágiának nagyjából vannak racionális s tudományos magyarázatai, viszont mikor ilyeneket nem tudok, de akarom azt a bizonyos elemet a történetbe, akkor az ezekből a magyarázatokból teljesen kimarad?
Például:
A vámpírok halhatatlansága rendesen, tudományosan meg van magyarázva.
Az is meg vagy magyarázva nagyjából (kicsit felszínesen), hogy miért égeti őket a napfény, és az is, hogy miért látnak a sötétben.
De a telekinézisre, meg még jópár mágikus eredetű dologra egyáltalán nincs semmiféle magyarázat.
A történet amit írok, tulajdonképp egy isekai, ahol a főszereplő a mi világunkból a késő középkori Európához hasonló fantasy világba kerül, és vámpír lesz már a legelején.
Ezek a magyarázatok meg onnan erednek, hogy az akkoriban még ismeretlennek számító modern tudásával próbál mindent megérteni (leginkább csak önmaga miatt, mert nagyon nem szereti a mágia megfoghatatlanságát).
Elég, ha annak tudom be azt, hogy sokszor egész egyszerűen elengedi ezt a témát, és megelégszik azzal, hogy "ez mágia" és kész, hogy nem egy tudós, hanem csak egy egyetemista (és nem is fizika, kémia vagy biosz szakos), vagy inkább kezdjek ezzel valamit?
Illetve ha így hagyom, akkor mi legyen, ha a történet eléri modern kort? (1595-ben kezdődik, a jelenlegi vége 1792-ben van, és a lehetőségek szerint 2100 után lenne a rendes vége)
Ha egy fantasyról van szó, véleményem szerint jó ha vannak fogható és megfoghatatlan részek is. Ez növeli a történet misztikumát. Nem kell mindent túl magyarázni, rágörcsölni, mert akkor elakad az ihlet. Legalábbis nálam mindig ez van, ha valamit nagyon körbe akarok írni és megfogalmazni, megfogni a lehetetlent. Szerintem ha spéci a karakter, jelen esetben vámpír, az jó ha van arra magyarázat mit jelent a történetben az, hogy vámpír. Mik az előnyei hátrányai stb… viszont az olyan természetfeletti erőkre, mint a lézer szem, meg a telekinézis nem kell, pont az adja meg azt az érzést, hogy különleges, ezért akart mindenki mutáns lenni egy időben xD
Azzal számolj, ha ennyi évszázadot akarsz átívelni, az rengeteg kutató munka, ha valamennyire korhű is szeretnél lenni. Itt nem csak az öltözködésről vagy a nyelvhasználatról, de a technikai fejlődéstől az emberek változásáig, problémák etc. mindenre is érdemes odafigyelni :)
Egyrészt, a tudomány sem kell mindent tudjon. A "még nem tudjuk, hogy működik" egy teljesen valid válasz egy tudóstól.
Másrészt, a fantasy pont az a zsáner, aminek olyan szabályokat írsz, amilyeneket akarsz. Csináld ahogy kényelmes.
Az előnyök és a hátrányok biológiai és társadalmi szempontból is bőven le vannak írva.
A nyelvhasználat a főszereplő szemszögéből meg van oldava mindig mágiával, és annyi szabad kezet azért adtam magamnak a történelmet illetően, hogy nem csak annyiban különbözik a világ a miénktől, hogy van mágia, hanem kicsit más szempontból is. Konkrétan külön domborzati térképem is van hozzá (amit eredetileg nem emiatt készítettem, de jó ide is). Ha meg földrajzilag sem egyezik minden tökéletesen, akkor más miért egyezne? A fontosabb történésekidejét, a technikai fejlődést és az orvostudomány fejlődését betartom. Utóbbival nagyjából tisztában vagyok külön kutatómunka nélkül is. A emberek mindennapi problémáit, az öltözködést, és a többit meg próbálom valamennyire korhűre, de inkább tényleg úgy csinálom, ahogy kényelmes.
Amúgy eddig a legtöbb utánajárást az európai mitikus lényekre szántam (2 teljes könyv és egy nagy térkép), de kellene még egypár amerikai is. :D
"Utóbbival nagyjából tisztában vagyok külön kutatómunka nélkül is."
Na, ez az, amit ne. Vagy csináld rendesen, vagy sehogy. Ha ennyire részletekbe menően foglalkozol mindennel, akkor nem szabad ennyire pongyolának lenned, igenis szánd rá az időt, hogy utánanézel.
Az ilyen történet átmenetet képez a fantasy és a sci-fi között, nincs vele semmi probléma, sok kiváló művet írtak mások hasonló kevert műfajban.
Egyébként Arthur C. Clarke, a sci-fi egyik atyja írta, hogy egy eléggé fejlett technológia megkülönböztethetetlen a varázslattól. Mi van akkor, ha a fantasykban a mágusok semmi természetfelettit nem csinálnak, csak a környezetüknek tűnik úgy? Ilyen értelemben végül is minden fantasy valójában sci-fi lenne...
Az alapvetően nem gond, ha nincs minden megmagyarázva, és a sci-fi és fantasy keverése bevett dolog.
De!
Az lehet ezzel a gond, hogy ha túl nagy hangsúlyt helyezel a történetben a tudományos magyarázatokra, aztán hopszika, egy ponton túl már ezt elfelejted, akkor az olvasóid csalódottak lesznek, hiszen eddig az volt a koncepció, hogy előálltál egy magyarázattal mindenre. Az viszont egy kibúvó lehet, amit egy előző válaszban írt valaki, hogy a tudomány sem tudja mindenre a választ: de itt is az a kulcs, hogy a történetnek akkor erre a világépítési elemre reflektálnia kell, nem lehet csak szó nélkül hagyni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!