Megtervezed a könyvet, vagy spontán írsz? Melyik az előnyösebb?
Meg szoktam osztani az írásaimból fejezeteket, és általában mindig azok az írásaim tetszenek jobban az embereknek, amikben nem volt előre megtervezve, hogy mi fog történni a fejezetben.
Ha előre eldöntöm, hogy mik fognak történni így nagyjából, akkor nekem is kevésbé jön az ihlet.izgalmasabb olyan könyvet írni, amiből nem tudom még, hogy pontosan mit fogok kihozni, így olyan, mintha én is olyan ütemben tudnám meg a dolgokat, mint az olvasók.
Ha tervezek, olyankor örülök, ha egy-két oldalt sikerül írnom összesen, néha csak egy bekezdést.
Viszont ha spontán írok, akkor képes vagyok akár nyolc-tíz oldalt is megírni egyhuzamban. Ilyenkor csak írom ami eszembe jut, sodródok az árral. Így olyan, mintha én követném a karakterek döntéseit és tetteit.
Ha viszont tervezek, ott egy csomószor átírom, hogy a karakterek mit mondjanak egymásnak, illetve a cselekményt is. Én úgy tudom egyébként is sokszor át kell írni a kéziratot mire végre elnyeri a "tökéletes" állapotát. Valaki meg pont az ellentétjét állítja, hogy mindig az első verzió a legjobb.
Na de visszatérve, nem értem vajon miért lehet az, hogy a spontán írásaimat jobban szeretik. Ennyire látszik, ha valami meg van terveze, agyon van szerkesztve? Ti mit gondoltok erről, illetve melyik írásmódot preferáljátok jobban, és melyik az előnyösebb szerintetek?
...na de a spontán felyezetek aztán mivé állnak össze?
Arról van visszajelzésed, hogy az egész végleges mú, mely esetben ítéltetik jobbnak?
Mert azért a történetnek valahonnan valahova illik eljutnia, lekerekednie értelmesen és nem erőltetett, zavaros módon, űgy hogy közben esetleg némi hiteles tanulsággal is szolgál.
Ez utóbbi szerintem tervezéssel esélyesebb.
A tervezés, nem csak a honnan-hova jutok módon történhet. Ha szeretsz sodródni a történésekkel, amit írsz, de valószerű, nem zavaros szálakat akarsz akkor segíthet, ha a szereplők hátterét - jellemét, motivációit, előtörténetét dolgozod ki előre. Olyan dolgokat rögzítesz, amelyek nem is kell kiderüljenek az olvasó számára, de számodra konzisztens és koherens alapokat adna, amelyekre hagyadkozhat mikor elengeded a fantáziádat. Lenengeded, te a szereplők nem tehetnek bármit, ami épp a hangulatodtól függően eszedbe jut, hanem csak azt, ami személyiségükből adódik.
Olyan mint az RPG
Nálam a fő cselekményszál adott, attól nem nagyon térek el, de közben a szereplőimmel történik csomó minden, szóval ők élik az életüket a fősodrony "árnyékában".
Egyébként nem tervezek. Néha van ötletem, aköré megy 3-4 fejezet is, de amikor leülök "megtervezett" fejezettel, amit csak "meg kell töltenem" érzésekkel, leírásokkal, párbeszédekkel, úgy leblokkolok mint a huzat.
Kíváncsi vagyok, mit írsz, egyébként.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!