Szerintetek mi különbség van az olvasás és a hangoskönyv között?
A hangoskönyv is képes arra , hogy hallgatás közben fejlessze az agyat? Mert tudtommal ha olvasunk az elég sok mindenre jó az aggyal kapcsolatban is és hogy elég sok mindenben fejleszti az agyat és a legfőbb kérdésem itt a következő hogy ugyan ezek a fejlesztések a hangoskönyvre is vonatkoznak?
Ki hogyan látja vagy kinek mi róla a véleménye?
Előre is köszönöm az építő jellegű kommenteket!
Kb. olyan mint a tanulás. Van aki hallás útján jobban tanul, van aki olvasás útján. Ettől is függ.
Én személy szerint olvasni szeretek jobban, mert ha csak hallgatok valamit, de nem látom, akkor egy idő után lankadni kezd a figyelmem. De nyilván más máshogy van ezzel.
Különbség, hogy egyik hang, a másik írott szöveg, amit olvasol, vagyis cselekszel közben. Bár a másikkal is, mert fel kell dolgozni a hallottakat.
A hangoskönyv mondjuk gyerekeknél lehet előnyös (nagyobbaknál is, de az most más téma) mivel a sok képes gyerekkönyv helyett neki kell elképzelnie a hallottakat, amitől a fantáziája nő.
Nagyobbaknál ugyanez nem érvényes, mert a nagyobbaknál már a könyvekbe se nagyon találni képet. De tanulásban hasznos. Mármint ha hallás útján tanul jobban az illető.
Én ezeket látom.
A hangoskönyv sokkal passzívabb, mint az olvasás. Sokkal könnyebben elkalandozik közben a figyelem. Amit fejleszteni lehet vele, az a hallott szövegértés nyelvtanulásnál ezt leszámítva tanuláshoz is sokkal gyengébb hatásfokú. Kiegészítésnek használható, a tanulás gerincének viszont nem. Annak még az olvasás sem nagyon jó. Legalábbis önmagában nem. Ha bekezdésenként átgondolod, vázlatpontba szeded az olvasottakat, úgy működik jól az olvasás, mint tanulási módszer.
Az összes ilyen divat módszerek, amit reklámozni szoktak, könyveket írnak róluk, előadásokat tartanak, mint a vizuális, auditív, kinesztetikus, mind egytől egyig marhaság. A tudomány az ellenkezőjét állítja. Ezek a divatmódszerek csak arra jók, hogy valaki meggazdagodjon a könyvekből és előadásokból és a diákok, akik tanulás helyett hatékonyabb tanulási módszereket keressenek, az idejüket vesztegessék.
Először is, az agyadban külön szektor felel az olvasott szövegértésért és egy másik a hallott szövegértésért.
Másrészt, az olvasott szöveg semleges, hangoskönyvnél viszont van meghatározott ritmus, hangszín, hangerő, hanglejtés ami befolyásolja a tartalom befogadását és értelmezését. Pl nem kell elképzelned, ahogy egy párbeszédben halkan motyog valaki, mert eleve úgy olvassa fel a mesélő.
Következésképp a hangoskönyv, bár fejleszti az agyat, nem teljesen ugyan azokat a részeket és nem olyan mértékben, mint az olvasás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!