Mit gondoltok? Belevágjak? Adjak neki esélyt?
Sosem voltam hívő. Megvagyok keresztelve, de nem jártam templomokba, ahogy a szüleim se.
Nem hiszek istenben, DE. Mivel lassan - lassan kezdek felnőni, 20 évesen eljutottam a gondolatáig annak, hogy talán kéne egy esélyt adnom a Bibliának. Talán valamit "adni" fog, talán nem. Viszont képben leszek. Nekem az is elég.
Milyen kiadást javasolnátok? Léteznek könnyebben "emészthető" nyelvezettel kiadott példányok?
19/F
Biblia olvasó kalauz
Ez egy telefonos applikáció. Érthetően, izgalmasan dolgozza fel a Bibliát. Tehát nem az elsőtől az utolsó könyvig "olvastatja" veled, hanem olyan sorrendbe hogy érthető legyen.
Ezek a kitalált kérdések...
Mellesleg, ha kezdesz felnőni, miért akarsz mesekönyveket olvasni???
És miért nem a mesék eredeti változatait: mezopotámiai, egyiptomi történeteket stb. olvasod?
3-mas.
Értem a mondanivalód. Kicsit megfogalmazhattad volna másképp. Így csak feleslegesen elpazarolt időnek tartom a válaszod.
A “kitalált kérdések” alatt nem tudom mire szeretnél célozni.
Én egy régebbi, már revidiált Károli-féle Bibliát javaslok.
Illetve letölthető torrentről hangoskönyv formájában is.
Tudni kell, az ószövetségi rész nehezebben olvasható és érthető, mint az újszövetségi. Ezek a különböző stílusú történetek, akár sok száz év különbséggel íródott művek egy egységes egészet alkotnak. Értelmezésük több szinten lehetséges. Az elsődleges, a legközvetlenebb maga az elbeszélés történetének annak tanulságának felfogása, de ezen túl mindig van allegória, akár többszörös, a szavak többes jelentése, majd archaikus szimbolika, ami komoly tanulmányokat kíván.
Vannak unalmas részei a Bibliának. Például oldalakon át felsorolt törzsek és azok fői, királylisták meg olyan részek, ahol a történet megértése is nehézséget okoz egy mai ember számára.
Véleményem szerint a Biblia minden mondatáról lehetne/kellene írni egy könyvet, ami értelmezi azt. Például amikor Mózesnek mondja az Úr: Vagyok, aki vagyok.
Vagy Jézus mondja: Én vagyok az út, az igazság és az élet. Vagy ahogy János evangéliuma kezdődik: Kezdetben vala az Ige.
De bármelyik mondatot ki lehetne ragadni, mindegyiknek olyan mély értelme van, amit ha felfedünk, a világ működését megérthetjük.
Kezdetben egy evangéliumot javaslok olvasni a szinoptikusok közül. Majd a többi újszövetségi részt, végül az Ószövetséget.
Komoly olvasók zedhetik sorban, ez utóbbival, de azon át kell rágni magad, hozzá kell idomulni, megérteni kissé a kor gondolkodását. (Nem egyszerű.)
A legújabb kiadású Bibliák túl mondern nyelvezetűek, mely szerintem nem illik ókori történetekhez. Ezért javaslom a Károli-fordítás revidiált, de nem a legújabb változatát. Az úgynevezett javított verzió, ahol talán tisztázva van a lélek és szellem különbsége - amit Károli összekevert -, nem feltétlenül szükséges, ha tisztában vagyunk az említett ténnyel és magunk utánajárunk, mi a különbség. Igaz, nem egyszerű ezt megtenni, sok félrevezető írás/nézet van etekintetben.
Hardcore olvasóknak a latin Vulgatát javaslom. Na jó, csak viccelek. :-)
Tudnál küldeni egy linket példának az általad említett kiadásból?
Ha jól értem a 2014-es Revidiált Új Kiadás könnyebben érthető, és minimálisan megtartja szóhasználatbeli közegét.
A Károli-féle Revidiált Kiadás ennél jobb?
3: ilyen felfogással minden fikciós szöveg "mese, a szépirodalmi művek is.
A Bibliát meg lehet irodalmi szövegként olvasni, nem kell ahhoz hívőnek lenni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!