Miért van ilyen nagy túlkínálat a könyvpiacon?
Egy nagyobb Libriben csak kapkodja az ember a fejét olyan széles választék van.
Az összes könyv ennyire jól fogy, hogy ennyit kell árulni?
Főleg az a sok regény...
Mondjuk a tanulás miatt engem inkább a tankönyvek, érettségire felkészítő könyvek érdekelnek, de ez más, mert azokra mindig lesz igény.
Mit értünk széles választék alatt?
Mert rengeteg orosz, német ,francia, amerikai klasszikusnak esélye sincs a kiadásra, a természettudományos művek már régen kiszorultak a könyvesboltokból, de az igaz, hogy a semmit sem érő limonádékkal (Náray „író” úr és társai) tényleg Dunát lehet rekeszteni. Ezek kellenek a magyaroknak, ez van.
Azért a példányszámok nem annyira fényesek, és az esetek többségében kell akár 8-10 év is, hogy a kinyomott 300-500-1000 példány elfogyjon, az esetek többségében nagy leárazások után.
Egy kisebb jelentőségű kiadóban dolgozom, de 76 óta a nyomdászat közelében tevékenykedtem. Régen egy hetilapból el lehetett adni, 5-600 ezer példényt, könyvekből is több tízezret. Remitenda akkor is volt, meg állami támogatás. A haszon nem volt szempont.
Viszont nem jelenhetett meg bármi, még politikailag semleges dolgokból sem. És csak állami kiadókon át, állami boltokban értékesítve.
Ma bárki bármit írhat, akármilyen szemetet is. Vagy akár üres oldalakból is állhat egy könyv. Tehát rengetegféle kiadvány van valóban. És ahogyan előttem is írták: nagy formátumú íróra nincs igény. A szemét kell. Nem az emberek ennyire igénytelenek, csak azt etetik meg veled. Régen egy Egri csillagok, Egy magyar nábob/Kárpáthy Zoltán, Sellő a pecsétgyűrűn, Isten hozta őrnagy úr stb. volt a film, ma történet érdektelen, folyjon a vér, legyen benne minél több trükk. A való világ a szint. Ezzel lehet eladni tampont.
Ez az igénytelenség van jelent a nyomtatott sajtóban. Passuth László nagyon jó író volt, de nehezen adja magát. Nem olvasmányos. Vagy Szabó Magda könyvei. Lehetne sorolni.
Ezotéria kell, meg mindenféle iditó könyv.
Hogy mennyire nem érdekes, mi áll az oldalakon, idéznék egy olyan köynvből, amit én tördeltem. Figyelem! Pontos idézet, nem lényegi:
„Isten most azt is kimondja, hogy Isten nem csak azt nem akarja nem szeretni, aki Istent nem szereti, de azt sem akarja…”, na jó nem folytatom. És 300 oldalon át ismétlődik ez a mondat.
Nagy ellenség az internet is. Szinte mindent el lehet érni ingyen is.
A boltokban hegyekben állnak a könyvek, de miért? Mert nem veszik meg. Na jó, ez így nyilván csak (gyengécske) vicc.
A szakma válságban van már vagy 14-15 éve. Ha egy könyvet nullára ki lehet hozni, már boldogság van.
Ezeken az oldalakon is mindig feltűnik egy ifjú titán a költeményeivel, regényeivel, és kérdezi, hogyan adhatná ki. A verseket fáj olvasni. Közhelyes, szűk szókincs, sokszor helytelenül használt szavak. Az ún. regényekben valami sorozat vagy könyv köszön vissza, semmi eredetiség nincs benne.
Ha valakinek van elég pénze, bármi nyomdába kerülhet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!