Egy fiatal sem olvas már klasszikus könyveket?
A vámpíros könyvek közt is vannak klasszikusok, mint Bram Stoker vagy Anne Rice.
Az idő telik és a klasszikusok listája bővül. Meg persze az ízlések is változnak.
De biztosan van olyan is, aki ezeket a könyveket szereti. Ma már nagyobb a választék és nincs cenzúra sem.
Mert aki Lovecraft-ot olvas, az milyen kérdést írjon ki ide szerinted?
A mostani fiatalokat instant elfogja az undor, ahányszor egy olyan nevet látnak egy könyvön, akiről az iskolában tanulni kellett.
Én konkrétan 8.-os koromig azt hittem, hogy MINDEN könyv 100 éves unalmas hülyeség, köszönhetően a kötelezőknek, meg annak, hogy másról még csak szó sem esett. (Mit meg nem adtam volna, ha kistiniként valaki csak úgy hozzám vágta volna a tényt, hogy a Narnia króniáiból van 7 könyv. Pedig azok se mai darabok.) S akkor is úgy jött a megvilágosodás, hogy beírtam az akkori kedvenc filmem címét csak úgy hülyeségből egy kalózkönyves oldalra, amit az egyik osztálytársam küldött. S volt vagy 4 találat. Egy 400 oldalas könyvet (Predator: A vadászok szigete) 2 éjszaka alatt elolvastam.
Amúgy meg szerinted egy tini miért olvasson valami 100-150 éves regényt az akkori problémákról, mikor van mai könyv a mai problémákról? (SzJG - tinik problémái).
A klasszikusok java nem gyerekeknek vagy tiniknek íródott, hanem felnőtteknek, a korabeli témák és problémák köré, archaikus szövegezéssel.
Szerintem örülni kell annak, ha egy fiatal magától olvas, pláne ha amit olvas nem valami káros szemét.
Én imádom a klasszikus irodalmat, de Gárdonyi, Mikszáth és Fekete István számomra a pont tömény unalom megtestesítői Jókai Mórral és Móra Ferenccel karöltve...
Ha már magyar irodalom, akkor inkább Kosztolányi, Karinthy, Márai, Móricz, Krúdy vagy Szerb Antal.
21N
Hát, én félig-meddig.
Fekete Istvántól olvastam sokat (most itt kifejezetten azt mondom, ami nem kötelező, tehát önként), és őt szerettem is. Kb. 7-8 évesen a Bogáncs az egyik kedvencem volt, de a többi állattörténetet is szerettem (Kele, Lutra). A kötelezők közül a Vukot imádtam, a Tüskevárat nem annyira, a Téli berek szenvedés volt.
Erik Kästnertől a Két Lotti kötelező volt, imádtam. Úgyhogy elolvastam a Repülő osztályt és az Emil és a detektíveket, amiket szintén nagyon szerettem. Kb. 9 évesen.
10-11 évesen volt egy időszakom, amikor inkább felnőtteknek szóló könyveket olvastam. Egy nyáron elolvastam vagy 15 könyvet. Amikre emlékszem, és "klasszikusnak" számítanak, az a 22-es csapdája, a Száll a kakukk fészkére, a Goriot apó (ez mintha később kötelező is lett volna, de ekkor még biztosan nem), Vadkacsa és Nóra Ibsentől, stb.
Shakespeare a mai napig az egyik kedvencem, bár igazság szerint leginkább a királydrámáit szeretem. A Hamlet nekem az etalon. Egyébként nekem van egy olyan hobbim, hogy amilyen idegen nyelvet beszélek, azon eredetiben szeretem a műveket olvasni. Így Shakespeare-t angolul, a németeket németül (nekünk ez kötelező is volt a német nemzetiségi iskolában), és spanyolul a spanyolokat (Pl. Száz év magány és társai).
Amit NEM szerettem és el sem tudtam olvasni: Egri csillagok. Brrrr. Nem tudom, miért. Jókait sem szerettem én sem, ezeket én untam.
De Kosztolányi, Örkény, Móricz... őket szerettem és szeretem a mai napig felnőttként.
Szinte csak klasszikusokat olvasok.Dosztojevszkij az egyik nagy kedvencem.Nem írok ki kérdést a könyvekről amiket olvastam,mert nincs kérdésem,ha más véleménye érdekel róla,akkor a Molyon vagy a Goodreadsen olvasom el a kommenteket. Sok klasszikus nem tiniknek íródott pl: Szabó Magdát nagyon untam gimiben most meg magamtól olvasok tőle,és imádom.Dosztojevszkij,Csehov,Tolsztoj,Szerb Antal,Kosztolányi,Csáth Géza stb...dettó.
22/N
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!