Kérhetek véleményt a regényemről?
Kicsit horror, de inkább thriller kategóriában igyekeztem írni, ha valakinek van hozzá ideje és kedve, beleolvasna és írna pár sort, hogy miben fejlődjek? Előre is köszönöm!
Nem rossz, bar helyenkent kevered az igeidőket, feleslegesek !-ek. Nem olvastam el teljesen, de amit le szűrtem, hogy foglalkozz vele többet, mert érdemes.
Én is kezdő író vagyok, ha elfogadod a tanácsom és komolyan gondolod a dolgot, ne tedd fel a netre amit írsz.
Szia!
Átfutottam a regényt, nem volt türelmem végigolvasni, de feltűnt pár hiba, ami konstans jelen volt az elejétől a végéig, így most ezeket fogom leírni. Habár sejtem, valószínűleg hiába, mivel már több hasonló kérdéshez is írtam, némelyikhez elég részletesen is, és azóta sem lett semmi változtatva, még csak válasz sem jött, így nem is értem miért teszik fel a kérdéseket elsősorban. Ha csak dicsérgetésre számítanak, és megsértődnek, ha valaki keményebb kritikát ír, akkor igencsak helyben fognak maradni, amikor elküldenék esetleg egy kiadónak, és visszadobják az első oldal után.
Viszont nálad nem voltak különösebben súlyos hibák. A fogalmazás választékos, igényes, a karakterleírások csak annyira hosszúak, amennyire szerintem szükséges, nem láttam benne túlmagyarázást. Központozási hibák sem voltak, de legfőképp azért, mert eleve nem igazán használtál központozást, ami nem hiba, ha nem szükségelteti a szöveg. Az E/3 nézőpontot végig megtartottad.
Viszont nem bántásból mondom, de egy kiadó már az első fejezet után visszadobta volna, mondván, hogy ez nincs átnézve. Az igeidő többnyire múlt, de itt-ott átcsúszol jelenbe, ami nagyon zavaró tud lenni. Ez csak az egyik probléma. A másik a halmozott írásjelek használata (!! , ?!), erősen túlhasználtad őket. Teljesen feleslegesek és a szöveg emiatt kevésbé komolyan vehető. Az esetek túlnyomó többségében az ellenkező hatást éred el velük, mint amit szeretnél. Egy lektor esetében meg aztán főleg, ők, akik minden nap azzal foglalkoznak, hogy szövegeket korrektúráznak, az ilyesmire nagyon allergiásak. Ha már az első oldalon meglátnak ilyet, biztosra veheted, hogy dobják is vissza. A szövegkörnyezetnek kell átadnia az érzelmi hatást, nem az írásjelnek.
A másik, ami szintén gyakori hiba szokott lenni, az a ... használata. Szerencsére, amennyire láttam, nálad nem volt annyira túlhasználva ez, de arra figyelj oda, hogy ... után mindig kisbetűvel kezdünk, hacsak nem olyan szóval folytatod, ami mindenképp nagybetű. Persze ennek is van két fajtája, de csak az egyiket használtad végig, erre pedig ez a szabály vonatkozik.
Néhány helyen a toldalékolás helytelen volt, a -ben -be -ban -ba dolgokat hajlamos vagy felcserélgetni, erre is figyelj oda jobban, de ez abszolút nem nagy hiba, ilyen hibák a már kiadott könyvekben is mindig előfordulgatnak, én legalábbis még nem olvastam olyan könyvet, amiben nem találtam legalább egy toldalékolási hibát, pedig nagyon sok könyvet olvastam már.
Ha versszakokat írsz, azoknak minden sora nagybetűvel kezdődik, akkor is, ha vessző, vagy semmi nincs az előző sor végén.
Ami hibát észrevettem még itt-ott, abból kiderült, hogy nem vagy tisztában a párbeszédek után írt gondolatok szabályaival annyira. A párbeszédek utáni gondolatokat is mindig gondolatjellel írjuk. Nálad néhol kötőjel, néhol gondolatjel szerepel, erre figyelj oda. Továbbá, nem mindig kisbetűvel írjuk a gondolatokat. Ezt a blogot olvasd el figyelmesen, és az alapján nézd át az írásodat majd:
Remélem nem vettem el a kedved az írástól ezzel a kritikával, nem ez volt a célom, de ha egyszer feltesz valaki egy ilyen kérdést, és általában kezdő írók szoktak, akkor igenis leírom ezeket a problémákat, mert ezek tényleg tipikus amatőr írói hibák, amiket észreveszek a legtöbb esetben.
És megint csak, ezek főképp nyelvtani hibák. A fogalmazás részével nem találtam kifogást, a stílus megvan, egységes is, a töredezettség okés, az információs tömbök nincsenek túltolva, szerintem pont a fogyasztható mennyiség. Ha kijavítod a hibákat, amiket felsoroltam, szépen, alaposan (már ha tervezed kiadatni, akkor ez az abszolút minimum), utána érdemes bétáztatni, ott még valószínűleg bele fognak kötni sokmindenbe, amibe én nem, mert felületesen olvastam, szóval sok minden felett átfutottam, érdemes hallgatni a kritikára, utána megpróbálkozhatsz egy kiadóval.
#3 Szia!
Köszönöm, hogy ilyen részletes voltál, nem vetted el a kedvemet, azért írtam ki a kérdést, hogy tudjam, hol kell fejlődnöm. Javítom is a hibáimat, de kiadatni egyáltalán nem terveztem. Egyébként azért is írtam ki Gyakorira, mert itt olyanok is elolvassák, akik értenek hozzá, belemennek a részletekbe és nem csak annyit mondanak, hogy ,,jó", ,,nem jó". Úgyhogy még egyszer köszönöm neked, átnézem a többi regényemet is, mert hasonló hibák szerintem ott is felbukkannak.
Csak beleolvastam.
A kezdés jó, felkelti a figyelmet, megjelenik a főszereplő. A kezdés rossz, mert felkeltetted a figyelmem, azzal, hogy miért is beszélget egy pszichiáterrel/pszichológussal, aztán néhány sorral odébb meg is mondod, hogy miért.
Vannak benne központozási hiák, vesszőhibák. Létezik olyan, hogy fakultatív vesszőhasználat, de csak bizonyos kötőszavak esetében (pl. "s"), a szövegedben viszont tagmondatok határán is hiányzik néhol, egyébként nem rossz a helyesírásod.
Túl sok a jelző. Felesleges.
Nézőpont:
E/3, múlt idő, közeli.
Leirod, hogy gúnyos vigyorral az arcán, illetve azt is, hogy fátyolos tekintettel. A nézőpontkaraktered sosem látja magát kívülről. Az érzéseit, gondolatait persze igen.
(A lektor ebben az olvasatban az, aki elolvassa a kéziratot és egy általános véleményt formál róla. Szerkesztő, aki a logikai hibákat, történetvezetést, szerkezetet, pontatlanságokat, tévedéseket javítja, javaslatot tesz. A korrektúrázó végzi a stilisztikai, helyesírási, hibás szórend javítását. Bár utóbbi két munkafolyamat már összeolvadt szinte.
Lektori véleményem az lenne, hogy jó a kezdés, de túl hamar ad át információt, amivel el is engedhet a szöveg. Működhetne, hogy csak betegnek nézik, de nem a skizofréniánál, ugyanis a skizofrén betegek kivétel nélkül betegség tudat nélküliek.
A szóhasználat választékos, a szöveg gördülékeny, de néhol modoros. Felesleges jelzőhasználat, túl részletes a leírás, kevésbé fontos részeknél.
Szerkeszteni sajnos nem tudom, mert nem lehet - telefonon legalábbis - átmásolni a szöveget.
Nem tudom hány éves vagy, és milyen szinten merültél el eddig az írás szabályaiban, de úgy sejtem nem túl mélyen, vagy csak nagyon az elején vagy.
Alapvetően tetszik az ötlet, a jó kezdést is kapizsgálod. Amit javasolni tudok, hogy olvass írástechnikai szakkönyveket: Szerzők és szerkesztők kézikönyve, Stephen King - Az írásról, Kreatív írás, Kezdő írók kézikönyve, Hogyan írjunk regényt?. Emellett vannak blogok, ha jól emlékszem ilyen a hogyan neveld a regényed blog.
(Nádasi Krisz írásait, tanácsait nem árt fenntartásokkal kezelni, ugyanis a helyes párbeszédekről alkotott nézetei, nem minden esetben felelnek meg a valóságnak).
Írj sokat, viszont tanuld az írás szabályait. Néha persze át lehet őket hágni (én is át szoktam), de ahhoz ismerünk kell azokat.
Azt még hadd jegyezzem meg, hogy a wattpados irasokhoz merten, a hibai ellenere is egész jó!
#5
Köszönöm neked is, hogy belenéztél. Egy korábbi válaszolótól rengeteg linket kaptam privátban az írásról, olvasgatom őket, szeretnék fejlődni. 17 éves vagyok, szóval igazad van, annyira még nem merültem bele, de rajta vagyok. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!