Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Idős nagypapám szeretne egy...

Idős nagypapám szeretne egy történelmi/földrajzi jellegű könyvet kiadni. Az illusztrációk elhelyezésével kapcsolatban tett fel egy egyszerűnek tűnő kérdést, ezt viszont én OBJEKTÍVEN nem tudom megválaszolni. Ti mit mondanátok erre?

Figyelt kérdés

A kézirata már megvan a könyvnek, de mivel a mai könyvkiadók már az ég világon semmi értékteremtő szakmai segítséget nem adnak (legalábbis amit én látok, a szakmai íróknak), így a tördelés egy jó részével, illusztrációkkal, egyéb design feladatokkal szinte teljesen magára van hagyva.

Ez egy már majdnem 90 éves embernél, aki a mai keszekusza informatikai világban is éppenhogy csak el tud igazodni felhasználói szinten, nem egy könnyű feladat - legalábbis a helyébe képzelve magamat.


Én megpróbálok neki segíteni amiben csak tudok: a borítóképet, előlapot meg tudom rajzolni, a fotó illusztrációkat meg tudom szerkeszteni, a nyomtatási méretre meg tudom szerkeszteni a szöveget, stb-stb.

Viszont kérdése volt az is, hogy az fotó illusztrációk elhelyezéséhez mit válasszon:


1.) a képek legyenek a hagyományos módon, a releváns szöveg közé beszúrva, a képek alatt valamilyen apróbetűs magyarázattal ellátva;

2.) mindig a fejezetek végén legyenek a fotók;

3.) a fotók - leszámítva a legfontosabb illusztrációkat - a könyv végén legyenek;


Én a harmadik lehetőséget elvetném, egy ilyen kialakítás nagyon furának tűnne, illetve halovány emlékeim vannak arról - még valahonnét általános iskolából vagy gimiből, ahol pár hétig oktattak könyvtári ismereteket -, hogy tudományos, történelmi, földrajzi jellegű kiadványoknál a tartalomjegyzék, névjegyzék, ill. évszámok időrendi tartalomjegyzéke mellett az illusztrációkhoz és térképekhez is van hasonló, így értelmetlen lenne e helyett odatenni a képeket.


Én vagy a hagyományos illusztrálás + képjegyzék mellett döntenék, vagy a fejezetek utáni (tematikus összesítésű) fotóknak és térképeknek.


Azt viszont nem merném neki megmondani, hogy melyik, hiába hallgatna az én véleményemre és döntene az alapján, mert az csak egyetlen vélemény.


Én, mint ebben laikus, több embernek a meglátásából való döntést biztosabbnak gondolnék. Én sajnos nem tudom, hogy mi a trendi, ilyen jellegű könyveket EGYÁLTALÁN nem is olvasok.


Ti mire szavaznátok?



2021. jan. 15. 12:05
A kérdező szavazást indított:
1.) a képek legyenek a hagyományos módon, a releváns szöveg közé beszúrva, a képek alatt valamilyen apróbetűs magyarázattal ellátva;
2.) mindig a fejezetek végén legyenek a fotók;
3.) a fotók - leszámítva a legfontosabb illusztrációkat - a könyv végén legyenek;
23 szavazat
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Az egyes és kettes között úgy tennék különbséget, hogy mennyi képről van szó. Ha nem annyi, hogy zavaróan szétszabdalja a szöveget, akkor közé tenném. Ha jelentős mennyiség, akkor a fejezetet nyitnám egy olyannal, ami ránézésre összefoglalja azt, majd a végére a többit.
2021. jan. 15. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez függ a könyv terjedelmétől, témájától is.

Egy vékonyabb könyvben, kevés illusztrációval én el tudom képzelni, hogy az egész szöveg végén legyenek a képek.

Ha nagyon fontosak a szöveg megértéséhez a fotók, akkor persze a szöveg közt.

Ha nagyobb a terjedelem, de nem annyira fontosak a képek a tartalom szempontjából, akkor lehetnek a fejezetek végén. Bár nekem ez a legszokatlanabb megoldás.


De mi az, hogy nem adnak tanácsot a kiadók/nyomdák? Hiszen gondolom, fizettek nekik a munkáért..

2021. jan. 15. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Pláne, hogy úgy érzem, komoly szakmunkáról van szó, nem "csak" valamiféle önéletírásról.
2021. jan. 15. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Igen, szakmunkáról van szó.

90 éves ember lévén persze már nem tud olyan nívós színvonalat nyújtani, mint amit pl. 60 évesen tudott, nem fog vetekedni egy fiatal kutató szakmát megrengető tanulmánykötetével.

De ettől függetlenül is vannak benne olyan írások, beszámolók, régiségvizsgálatok mentén néperedettörténetek/-magyarázatok, amikről más olyan összefoglalóan nem nagyon ír, mint Ő. Persze ebben benne van az is, hogy Ő jutott hozzá olyan forrásokhoz, kiutazásokhoz, támogatásokhoz, amik ezt segítették.


De sajnos el kell hogy keserítselek, egy könyvkiadónak ma már csak azért fizetsz - és továbbra sem kis összeget -, hogy átadhasd nekik a kész munkát és ők árusítsák. Cserébe Te csak annyit kaptál, hogy elmondhatod, hogy van, aki olvassa a művedet.

Talán ezért is van ma már ott az olvasás és a hagyományos könyvek kultúrája ott, ahol, nem is nagyon vesznek/olvasnak már az emberek könyveket, ill. nem feltétlen az minősül színvonalnak, aminek annak kéne lennie. (Pl. ha elsétálsz egy kirakat mellett, a jó része celebek/politikusok/megmondóemberek nevével fémjelzett könyv, a továbbiak hasraütésből megírt, színvonalatlan mese-/gyerekkönyvek, a maradék meg vagy fantasy, vagy esetleg valami értelmesebb szépirodalom/szakirodalom is akad.)


Én is ajánlottam már neki, hogy könyvírás helyett inkább blogoljon, a hozzá hasonló emberek egy része is már inkább ezt választja, és 10× többen olvasnák, de lehet ezzel még keveset is mondtam, ráadásul lehet még többen fel is vennék vele a kapcsolatot, nem csak a régi körökből, a vele közel egykorúak.

De sajnos hiába mondják ezt neki : Ő még egy "másik világba", másik kultúrába született bele. Nyilván, ahol az ilyen kiadványoknak még presztizsértéke is volt, többet számított az ezekkel járó társadalmi megítélés, pozíció, gondolom ez az, amit hiányolna. Még ha ez a részéről hivalkodás is.

2021. jan. 15. 13:20
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

"El kell keserítselek", én is a könyvet részesítem előnyben.


A blog... háát, amikor az OSZK egyik adatbázisa egyik napról a másikra eltűnik az internetről valami pénzügyi vita miatt.... a könyv meg 100 év múlva is ott lesz a könyvtár polcain.


Nekem hál'Istennek nincsenek ilyen rossz tapasztalataim a nyomdákról.

2021. jan. 15. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Tördelőt kellene keresnetek, egy könyv elkészítése hatalmas munka egy hozzá nem értőnek, ráadásul ha Wordben vagy valami hasonló szövegszerkesztőben csinálja, szinte biztos, hogy nem lesz jó a végeredmény. Ha a tördelő nyomdakésszé formázza az anyagot, azzal már mehettek nyílegyenesen a nyomdába, és magánkiadásként futhat a könyv, semmi szükségetek egy ilyen áltevékenységet végző kiadóra.
2021. jan. 15. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
0%

Szerintem, olyan ember segítségét kéne kérnie, aki nem kezeli/nézi úgy le, mint a kérdező.

Méghogy CSAK az életkor alapján, "egy 90 éves ember PERSZE, hogy nem tud olyan szintet nyújtani, stb" mint egy 60 éves. Ugyan már, ekkora baromságot csak leírni is.


Miről szól a könyv? Hátha érdekel, vagy ismerek valakit, aki normálisan viszonyul szegény öreghez a témájában.

2021. jan. 16. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!