Aki nem dolgozik kiadónál, az miért ír butaságokat?
Sokszor lehet itt olvasni helytálló véleményeket, de nagyon sokszor légbőlkapottakat is. Például, hogy piackutatást végeznek a kiadók...
Aha, majd állandóan kutatják a piacot (a legegyszerűbb kutatás ára nettó 300 körül van, de ez annyira alap, hogy semmit sem ér), és hogy ezek alapján döntik el, hogy mi jelenik meg, mi lesz siker. Ez nem így működik.
Minden kiadónak van egy profilja, és a tulajdonos-főszerkesztő dönti el, hogy mi jelenik meg, mit tartanak fontosnak, mihez tudnak állami-alapítványi támogatást szerezni, ehhez köze nincs semmiféle piackutatásnak. Azt már csak halkan jegyzem meg, hogy ha lenne pénz ilyesmire, akkor lenne pénz másra is és nem fizetnék késve (évekre gondolj!) az írókat, fordítókat.
A legtöbb esetben fanatikus tulajdonosok jelentetik meg azokat a műveket, amelyeket ők személy szerint fontosnak tartanak, és a pénz nem játszik szerepet, hiszen a minőségi könyveket Magyarországon nem lehet eladni.
Azt pedig hogy miből lesz siker senki sem tudja előre megmondani, többnyire a szerencsén múlik: lásd Harry Potter (JKR is elég sok helyen próbálkozott), ahol a Móra olyan sokáig nem tudta eldönteni mit csináljon vele, hogy végül az Animus csapott le a sorozatra. (Ez jót is tett a könyvpiacnak, hiszen kicsit tudták hátráltatni a Mórát - a Móra persze elképesztő módon tör előre ma is, de nem hiszem, hogy jó, ha egy cég uralja a piac túlnyomó részét.)
Ez nem butaság, csak nem annyira bevett vagy nem annyira régóta szokás a kiadóknál.
De a piac pont így működik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!