Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Hogy zajlik a könyvkiadás?...

Hogy zajlik a könyvkiadás? (és a többi)

Figyelt kérdés

Sziasztok, lenne egy pár kérdésem a könyvkiadással kapcsolatban

- 16 évesen van lehetőség ilyesmire? Miben más ez, mint egy nagykorúnál? (tételezzük fel, hogy van egy ifjú zseni, akinek a könyve megéri a kiadást)

- A kiadó mennyire szólhat bele a könyvbe? Mennyire van joguk átírni a címet vagy belenyúlni a történetbe?

- Mik a lényegesebb különbségek a "normál-" és a magánkiadás között?

- Minden esetben muszáj hosszútávra leszerződni a kiadóval? (azaz lehet-e váltogatni a kiadók között vagy az a kiadó, ahol egy könyved megjelenik lepapíroztatja, hogy hozzájuk tartozol és megszabott időközönként várják a műveidet?)

- Van lehetőség arra, hogy például egy gyerekkönyv esetén a szerző maga illusztrálja a könyvet? Ha igen, akkor ez hogy zajlik pontosan? Mik a nyomdai követelmények? (mit jelent ez tradicionális azaz papírra rajzolt illusztrációnál?)

- Ugyanígy, a szerző véleményezheti, hogy milyen megjelenést adnak az irományának? Milyen esetben tervezheti meg ő a könyvborítót?

- Mi a helyzet más típusú könyveknél? (ami nem regény, hanem novellás-kötet, verseskötet, mesekönyv stb.)

- Mi van a sorozatokkal? Ilyenkor előre be kell jelenteni, hogy mire számítsanak? Miben más ez a fajta szerződés?

- Az írónak mennyire kell a kiadás ügyeit intéznie? (Feltételezem, nem elég csak megírni egy regényt)

- Mennyi "tőke" szükséges hozzá? (gondolom, ez nyilván kiadónként és zsánerenként eltérő)


Egyelőre ennyi, kicsit hosszú lett, bocsánat :)

A válaszokat előre is köszönöm!



2020. jún. 8. 10:10
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Én tudok ajánlani egy tapasztalt illetőt könyvkiadás ügyében. Ha érdekel írjál rám privátban ott több infót adok.
2020. jún. 8. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 b1812567 ***** válasza:
100%

16 évesen valószínűleg a gondviselő hozzájárulása is kell. A szerzői jog viszont személyhez kötődik, így az mindenképpen téged illet.


A kiadó annyiban szokott beleszólni, hogy először a szerkesztővel fogsz együtt dolgozni: rámutat a logikai, stilisztikai problémákra, javaslatot tesz módosításokra, esetleg szövegrészek elhagyására. Aztán majd még a korrektúra során is javítanak, alapvetően helyesírást. Azt nem fogod megkapni már részletesen, legfeljebb a már javított verziót, ha ebben egyeztek meg.


A normál és a magánkiadás abban különbözik, hogy hagyományos módon egy kiadó szerződést köt veled, gondozza a szöveget (szerkesztés, korrektúra), elkészíti a nyomdai állományokat (a DTP szerkesztő), borítót tervez, legyártatja, eljuttatja a boltokba és marketinggel is foglalkozik. Ezt saját zsebből, saját kockázatot vállalva, te pedig kapsz vagy egyszeri összeget, vagy példányonkénti díjazást, megállapodás szerint.

Magánkiadás esetén vagy teljesen egyedül szervezed meg az egész folyamatot, amihez nem árt szakmai kapcsolat meg elszántság az időn és pénzen kívül (és ha nyereséges lesz, tied a haszon). Vagy egy erre szakosodott céggel szerződsz, akik ezeket szolgáltatásként kínálják neked, és jó sok pénzt kifizetsz nekik, ellenben a bevétel jellemzően csekély lesz (pont a terjesztést, marketinget nem szokták nagyon erőltetni ezek, hiszen a bevételük mindenképpen megvan - a te zsebedből).


Első könyves szerzőnél nem szoktak hosszú távban gondolkozni, hiszen az a kiadót is köti. Legfeljebb a következő 1-2 kötetre szerződnek le egyből, de az sem jellemző. Ha már népszerűnek bizonyulsz, akkor majd lehet szó ilyen tervekről mindkét részről.


Igen, van amikor a szerző maga illusztrál, de ehhez jól kell írni meg rajzolni is. :) A technikai részét ilyen esetben a kiadóval egyeztetik majd. Praktikus a rajzokat nem előre elkészíteni, hanem egyeztetve a munkákat, te pont ilyen esetben az a jellemző, hogy a szerző már eleve elkészítette ezeket.


Persze, véleményezheti, de általában a kiadóknak van szokásos megjelenése amitől nem szeretnek nagyon eltérni, így ha egy sorozatban jelenik meg a könyv, akkor az némileg megköti a kinézetét. A borítót nem jellemző, hogy a szerző tervezné meg, de megint csak megállapodás kérdése, meg persze képes-e rá a szerző.


A következő kérdéseket nem igazán értem, mire vagy kíváncsi.


A szerzőnek a kiadást nem kell hagyományos esetben intéznie, nem az ő dolga. A kézirat véglegesítése után a népszerűsítésben jó ha részt vesz.

Pénzt nem kell belefektetnie ilyen esetben, hiszen a kiadó teszi bele a pénzét. Persze kiadások vannak, mert valamin meg kell írni, telefonálgatni kell, van postaköltség, adott esetben utazgatni, meg aztán a honorárium után is van bürokrácia, adózni kell meg ilyenek.

A magánkiadás az más kérdés, ott kell tőke. De nagyon egyszerű: vagy hobbinak tekinted és akkor az a kérdés, mennyit szánsz rá. Vagy szenvedélyed, és elég jól is írsz, akkor meg van esély rendes kiadónál is.

2020. jún. 8. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
@b1812567 Nagyon köszönöm a részletes választ! :)
2020. jún. 8. 15:16

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!