Fantasy regényt szeretnék írni, mit olvassak el előtte?
Sziasztok!
Már 1-2 éve érlelődik bennem egy fantasy regénynek a terve, ötlete. Mostanában többet foglalkozok vele, tervezek, utánanézek stb.
Arra lennék kíváncsi, hogy mivel ez előtt még nem teljes írtam könyvet (bár már többször kipróbáltam) milyen fantasy regényt ajánlotok, hogy elolvastam az első ilyen regényem előtt.
A Harry Potter - sorozatot már kiolvastam, a Vándorsólyom kisasszony különleges gyermekeit most olvasom, a Trónok Harcát és a Gyűrűk Urát tervezem elolvasni (mert alap). Ezeken kívül mit ajánlotok első regény előtt?
Egyébként high fantasyt szeretnék írni.
A válaszokat előre is köszönöm!
Semmit! ha olvasol előtte az elvisz egy irányba! Másolni kezdesz! Ahogy azt tette pl a Harry Potter írója is. Volt 1986-os film. Egy kisfiúról szólt, akit Harry Potternek hívnak és egyszer csak rájön, hogy van egy párhuzamos világ, ahol varázslények élnek... Ismerős a sztori?
Szóval inkább hagyd, írj magadtól, az eredetibb lesz. És hagyd a high fantasy-t! Low fantasy-t írj, vagy low magic high fantasy-t! De inkább menj el Sword and sorcery irányba.
Nekem a high fantasy tetszik a leginkább, mert abban több a mágia, a természetfeletti. Ezt terveztem, ilyet is fogok írni. Másrészt mi az a low magic high fantasy? Ez egy összemosás... Nincs értelme.
A Sword & sorcery egy társasjáték, más, mint egy regény. Nem lehet róla mintázni olyan jól.
Sword & sorcery korábbi műfaj, mint a high fantasy! Már a 30-as években megjelent, ide tartozik a Conan, Krull, Grey Mouser, Elric, Red Sonja stb... A sword & sorcery vonal a Marvel 70-es évekbeli képregényszériáinak húzóvonala volt! Conan, Krull jogok náluk voltak stb...
A low magic high fantasy stílus a 60-as évek óta meghatározó része a fantasy irodalomnak. Nem vegyítés, hanem külön stílus.
Ezt nehéz megmondani, mert mindenkinek más az alap.
De pl. az Idő Kereke is ilyen alapmű.
A másik, hogy nem csak fantasyt kéne olvasni. Persze az is fontos, de más műfajokkal is jó tisztában lenni. Minél több nyelvezettel, írói stílussal ismerkedsz meg, annál jobban formálódik majd a tied is. Meg persze gyakorlással.
"Másolni kezdesz!"
Ha már azt keresed, hogy kiről másol Rowling, akkor ajánlom a figyelmedbe a Szigetvilág varázslóját.
De ez az összehasonlítás elég non-sense, ez csak egy váz, amiből bármit ki lehet hozni.
Ez a "van egy másik világ, tele varázslényekkel" olyan eredeti ötlete annak az állítólagos filmnek sem, hogy az ókorra eredeztethető vissza, mindenféle mítoszokig és legendákig. Ott vannak az ír (?) mitológia tündérei, akik átviszik az embert a saját varázslatos világukba és míg náluk eltelik 1 év, nálunk 100 is.
Az irodalom (nem csak a fantasy) valamilyen formában mindig a mitológia újramesélése lesz. Ez nem másolás, hanem szimplán az embereket már évezredek óta ugyanazok a történetek mozgatják meg, ugyanazok a problémák, kérdések izgatják.
Ja, igen kérdező, erről jut eszembe: ismerkedj a mitológiákkal. Ez az igazán alap, ha jó fantasyt akarsz írni.
Kezdetnek pl. olvasd el Az ezerarcú hőst.
A Sword & sorcery sem eredetibb bármelyik másik szubkategóriánál. Főleg nem a szereplőik.
#2
Köszönöm a válaszodat!
Egyébként a low magic high fantasy mit takar?
*És az, hogy mi teszi egyedivé a könyvet pedig az, hogy az írónak milyen válasza van a kérdésre. Koronként és írónként változhat. Ettől lesz egyedi.
De bármit kitalálhatsz magadtól, garantálom, hogy találunk hozzá hasonló elképzelést valamelyik mitológiai történetben.
#3
Köszönöm a te válaszodat is!
Igazából elég sok mitológiát olvasok, és ha már magyar vagyok, a magyar folklórrral foglalkozok a legtöbbet, illetve a germán és kelta mitológiával.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!