4X4-nél nagyobb Rubik kockákat is ugyan úgy ki lehet rakni, mint a 4X4-et?
Tehát 5x5 6x6 stb tulajdonképpen a végtelenig. Mindegyiknél működik a 3X3-masra redukálás?
Mivel a 4X4-nél vannak paritàs állások, gondolom akkor minden páros kockán van. A páratlanokon is van?
Ha 6X6-on is vannak paritás állások, több, mint a 4X4-nél, vagy minden páros kockánál ugyan annyi paritás állás lehet? A nagyobb kockákon (mint 4X4) amelyeken van parotás állás, ugyan azokkal az algoritmusokkal meg lehet oldani, mint a 4X4-es paritásokat? Kell minden kockánál új algoritmusokat tanulni?
A kérdésemet feltehetném egyszerűen úgy is, hogy aki a 3X3-mas és a 4X4-es kockát ki tudja rakni, akkor az onnantól kezdve felfele bármilyen kockát ki tud rakni?
Szerintem már válaszoltam pár kérdésedre az utóbbi napokban :D Ha gondolod, csatlakozz inkább facebookon a rubik kocka segítségnyújtás csoporthoz, ott kicsit fókuszáltabbak a jelenlévők.
A módszer lényege ugyanaz a nagyobb kockáknális, igen. Redukálni kell 3*3*3-asra. Ha megy a 3*3-5*5, akkor igazából 6*6-7*7 is menni fog, onnantól kezdve meg akármelyik, akár 17*17*17-es is.
Így van, minden páros kockán van parity, ugyanúgy, mint a 4*4-nél, csak movel nem 2 élkocka tartozik össze, hanem a 6*6-nál pl 4, így ott nem tudod OLL parity esetén, hogy a külső kettőt kell megfordítanod, vagy a belső kettőt. Ilyenkor szokták elkezdeni kirakni, amíg pontosan ki nem derül.
Igen, páratlannál is van parity, de ott könnyebb, mert a pontosan középen lévő élkockához képest kell a többit orientálni. Igazából a középső élkocka olyan, mint az oldalak közepe; viszonyítási pont tud lenni.
5*5-től felfele már esetleg szükséged lehet az utolsó két "közép" befejezéséhez kommutátorokra, ami tk. 3 ugyanolyan kategóriájú elemet forgat egymás között, minden más változatlan marad. Minél ügyesebb vagy, annál kevesebb kommutátort fogsz használni az utolsó kozépnél. Amikor kezdtem az 5*5-öt, volt hogy 3 kommutátort használtam, pedig az ügyesek max 1-et használnak. Azóta szerencsére már ez a része megy, viszont 6'6 meg 7*7-nél még mindig relatíve sok kommutátort használok az utolsó két középhez. Ez eléggé lassítja a kirakást.
10*10-en lehet olyan is akár, hogy 4-szer kell megcsinálnod 1 élen az OLL parityt, ha össze-vissza állnak az élkockák.
Az algoritmusok nem változnak, csak meg kell szoknod, hogy nem a külső két réteget fogod (mint 4*4 meg 5*5 esetén), hanem mondjuk 6*6*6-nál a külső 3-at, vagy akár úgy is érdemes megtanulni, hogy csak a 3. réteget forgatod, a külsőket minden forgatás után vissza. A logikája ugyanaz.
Igen, aki 3*3-as meg 4*4-es kockát ki tudja rakni, pici gondolkozással az 5*5-öst is ki fogja tudni, onnan még egy lépés a 6*6, de utána valószínűleg menne a 17*17 is egyből, csak lassan.
Igen, utóbbi időben sok ilyen kérdésemre válaszolhattál, mert nem olyan rég óta foglalkoztat a téma és még sok kérdésem van. Igazából kezdtem a 3X3-mal, eleinte úgy tűnt, hogy uram atyám, ez mi. Jelöléleseket se értettem hát még az algoritmusokat. Most már kisújamból kirázom a 3X3-mat, már majdnem vakon megy, legalábbis 1-1 kockát vakon teszek be. Amikor meg az utolsó lépésnél járok, hogy már csak a sárga (fehérrel kezdtek mindig) sarokkockákat kell betenni, már jó helyen vannak, csak rossz színnel, ha mind a négy is rossz színnel van, onnan már vakon is. Megnézem, hogy a sárga szín felém néz-e, vagy "oldalra" és abból tudom, hogy arra a kockára hányszor kell végrehajtani az algoritmust, hogy jó helyre kerüljön. És akkor így az utolsó rész már teljesen megy vakon.
Szóval mára egyre jobban kezdek belejönni, egyre jobban értem a 4X4-et is, bár azt még jelenleg is tanulom, és akkor még jobban kedvet kaptam és ahogy megtanulok egyet már akarom az eggyel nagyobbat. :D
Köszi a válaszaidat!
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!