Mi a véleményetek a száll a kakukk fészkére című filmről?
Na ilyen vélekedést se hallottam még a filmről.
McMurphy nem volt kimondottan bűnöző, egy deviáns figura volt, aki a maga módján élte az életét, ez azzal járt, hogy rengeteget ivott és mivel nagy pofája volt, így belekeveredett néhány balhéba. Börtönbe nem volt való, de az utcára se feltétlenül, viszont semmiképpen nem volt rossz ember.
Ratched szvsz a valaha volt legundorítóbb karakter, aki megjelent a filmvásznon. Mivel ő volt a főnővér, az ő általa diktált szabályok szerint kellett működtetnie mindenkinek ezt a miniatűr fasizmust, ami rányomta a bélyegét a többi alkalmazott viselkedésére is.
Ratchednek nem az számított, hogy mi a jó a betegeknek, hanem az, hogy az ő uralma és szava, szilárd és megkérdőjelezhetetlen legyen, mindezt tette a legbicskanyitogatóbb fölényeskedő stílusban, ami ha kevés volt, pszichikai terrort, adott esetben testi fenyítést ígért, vagy alkalmaztatott.
Ki lehetne térni arra, hogy hol, mikor és mit csinált, de szerintem felesleges, maradjunk csak az utolsó húzásánál. Mint kezelő orvosa, aki ismerte Billy Bibbit pszichéjét, anyjához való viszonyát és félelmeit, belehajszolta egy olyan kétségbeesésbe, aminek nem lehetett más a kimenetele, mint az öngyilkosság. Ratchednek tudnia kellett ezt, természetesen az általa megteremtett rend és fegyelem betartatása, esetleg a bosszú a vélt ellene szegülésről fontosabb volt annál, mint a kezelt élete, így jó pszichopata módjára a halálba hajszolta. McMurphy reakciója ha nem is helyes, de mindenképpen érthető és átérezhető volt, én is ezt tettem volna.
McMurphy ottléte az intézményben semmit nem rontott a betegek állapotán sőt, kimozdította őket abból nihilből amiben éltek, és sokfelé vezetett, de hogy a gyógyulásuk irányába nem, az biztos. Megtörte azt az önkényuralmat, ami Ratched vezetésével fenntartottak, ha csak rövid időre is, viszont azt legalább sikerült elérnie, hogy a "Főnök" rádöbbenjen, hogy milyen rendszerben élt.
Számomra hihetetlen, hogy van ember, aki a leghidegebb, legvisszataszítóbb pszichopatában egy szimpatikus embertípust vél felfedezni, aki úgy játszik más emberekkel, mint kisgyerek a hangyákkal.
Ne vedd személyeskedésnek. Mindenesetre örülök, hogy felhoztad, meg is nézem a filmet, nagyjából huszadszorra.
De jó, én leszek a mérleg nyelve. Adott a kérdező, aki közösségibb ember lévén szabálykövetőbb, és az első válaszoló, aki individualistább módon képzeli el az együttélést.
Én sem éreztem annyira gonosznak a főnővért, mint amennyire be van állítva. Én se bírom a Jack Nicholson-féle embereket, de a nővérből is hiányzott az emberség.
Off leszek
Elnézést, a kérdéshez érdemben nem tudok hozzászólni, de azt szeretném megjegyezni, hogy ilyen korrekt, a kérdésre tényleg figyelő, személyes véleményeket megfogalmazó, de a másikat nem lekezelő/minősítő, személyeskedés nélküli egymásra reagálásokat ezen az oldalon még nem nagyon olvastam. Üdítő volt olvasni a kérdést és a kommenteket is.
Bocsánat, nem tudtam/nem akartam ezt a megjegyzést kihagyni.
Köszönöm az eddigi válaszokat! Örülök, hogy megosztottátok a véleményeteket velem. Mindenki nagyon jó dolgokat írt, és a maga nézőpontjából jól értelmezi a filmet. A 4-es válaszolónak igaza van, jólesett amit írtál.
Direkt többször is megnéztem a filmet, részben azért, mert hátha elkerülte a figyelmemet valami Ratched nővérrel kapcsolatban. De nem, kb. ötszöri megnézés után is változatlan maradt a véleményem.
Jól látja a dolgokat a 2-es válaszoló. Valóban úgy gondolom, hogy ha valaki egy közösségbe kerül, annak igenis alkalmazkodnia kell az ott jelenlévő normákhoz. Különben el lehet menni. Mcmurphy is választhatta volna a börtönt az elmegyógyintézet helyett. Szerintem sikeresebben be tudott volna illeszkedni ott. Egyébként a látszat ellenére liberális vagyok, tehát azt gondolom, hogy minden embernek szíve joga eldönteni, hogy milyen közösségben akar élni, ha akar bármilyenben egyáltalán. Mcmurphy ezt választotta, akkor viselnie is kellett volna ennek a döntésnek a következményeit. Szerintem Ratched nővér soha nem volt indokolatlanul durva, egyetlen ésszerűtlen szabályt sem vettem észre. Ezenkívül a betegek többsége önként volt az intézetben, ha valami nem tetszett volna nekik, akkor szedték volna a sátorfájukat. Felnőtt emberhez méltóan.
A való életben sem bírom a Mcmurphy féle embereket, olyanok mint az óvodások. Az pedig szerintem nem derült ki a filmből, hogy Ratched nővérben van-e emberség vagy nincs. Szerintem egyébként van. Mcmurphy nem érdemelte meg, hogy megkönyörüljön rajta. Ellenkező esetben csalódtam volna a nővérben, gyenge személyiségnek tartottam volna. Én is elrendeltem volna a lobotómiát. A nővért sajnáltam, hogy pár hétig vagy hónapig nyakmerevítővel kellett élnie a történtek miatt, ráadásul egy semmirekellő idióta miatt. Viszont Mcmurphy-t egyáltalán nem sajnáltam a lobotómia miatt. Én nem vettem észre, hogy Ratched nővér pszichopata lenne. Minden döntését jó érvekkel alá tudta támasztani. Kiegyensúlyozott személyiségnek gondolom, olyan mint egy kőszikla, akire tényleg lehet számítani, mert nem labilis, nem egy drama queen, a hisztit még hírből sem ismeri. Végtelenül következetes ember, és ez egy jó tulajdonság. Szerintem a mindennapi életben sokan összekeverik a következetességet a gonoszsággal.
Egyébként az a lényeg, hogy mindannyian szeretjük a filmet. Igazi kultfilm. Pont ettől igazán jó egy film, hogy mindenki egy kicsit más nézőpontból látja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!