A "Lopott idő" c. filmnek mi az átvitt értelme és mondanivalója?
idő=pénz. A szegények bárhogy igyekeznek szegények maradnak, míg a gazdagok diktálják az árakat.
"Aki nem vak látja mi a lényeg
A szegény minden nap szegényebb
Aki gazdag az meg tovább hízik
Itt már senki senkiben nem bízik" - Tankcsapda
Akinek van pénze, annak van élete.
Azok uralják a világot, akiknek van pénze, és ők uralják a szegényebbeket.
A rejtett mondanivalója, amit a film direktbe nem mondhat ki, az a tőke teljhatalma a gazdaságban.
Azért olyan ütős a film, mert az idő kézzel foghatóbb, mint a tőke, és sokkal ütősebbnek hat az, ha idő-egységben mutatják be a lopás folyamatát, mint ha a tőke eszközeivel, fogalmával tennék ugyanezt.
Ha hallottál már a feltétel nélküli alapjövedelemről, akkor láthatod, hogy az olyan volna a valóságban a Lopott Idő-című film logikájával élve, mint ha időt osztogatnának a szegényeknek a gazdagok. (Azaz mintha a munkásoknak /szellemi, fizikai, azaz bérmunkások/ osztogatnának pénzt a tőkejövedelemből élő tőkések.) A "gond" tehát az alapjövedelem koncepcióját illetően, hogy az enyhítené a pénz "szűk"-ségét a gazdaságban a kizsákmányoltak szemszögéből, és ezzel veszélybe kerülne a tőke hatalma a dolgozó (társadalmi) osztály felett, ahogy az idő bősége is enyhítette az idő kölcsönzőinek hatalmát az időtartozók felett.
A film azt is sugallja, hogy milyen személytelen, és milyen rendszerszintű és érzelemmentes, rideg ez az időhatalom abban a társadalomban.
Az emberek a való életben is nap-mint nap érzik ezt, amikor tudják, hogy ha nem sikerül eladniuk a piacon a munkaerejüket, akkor halálra vannak ítélve, hisz pénz nélkül olyan az ember, mint a filmbeli emberek idő nélkül.
A mondanivalója valójában az, hogy túl sok időt töltünk felesleges dolgokkal, és csak keveset amivel értelmes lehet az élet. Az életet nem túlélni, hanem megélni kell.
Van egy alap a nap 24 órából áll. Ez vonatkozik minden emberre.
Akik tehetősebbek azok jobban be tudják osztani az idejüket. Így olyan dolgokkal foglalkoznak ami jobbá teszi a saját életüket. Benne van a kemény munka is.
Akik kevésbé tehetősek, azok olyan dolgokat helyeznek előtérbe, amiből nem lesz megfelelő életük, és tovább sopánkodnak. Ilyen pl. napjainkban a tv nézése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!