Gondoltál már erre a párhuzamra?
Erős a gyanúm, hogy a Gyűrűk urát a törökvész-kori Európa történelme ihlette. Van egy híres lovas nép (a magyarok), amely ugyan nincs a film középpontjába állítva, de úgy jellemzik, hogy az a nép, amely már hosszú ideje áll ellen az orkok támadásának (a törökök, mint ahogyan előszeretettel nevezték a keleti népeket ilyeneknek, lásd: "kutyafejű tatárok"), ám most akkora haddal indult meg a gonosz ereje, hogy csak az emberi királyságok összefogásával lehet megállítani - és itt jönnek képbe a "főszereplők".
Ami még beszédesebb, a sorsdöntő ütközetet a "Fehér várnál" vívják (Nándorfehérvár), amelyet pedig egy kormányzó irányít (mint ahogy Hunyadi János tette ott).
A támadó hadban elefántok, és mindenféle egzotikus lények szerepelnek, ami szintén keleti, ázsiai képet vet a néző elé.
A hadjáratot szabad kalózok pusztítása követi, egészíti ki, pontosan ahogyan a török vonulását.
És ami még érdekesebb, hogy ahogyan elhangzik: az orkok "elrabolt és megkínzott tündékből" jönnek létre. A janicsárok, a török sereg fanatikus harcosai pedig gyerekkorukban elrabolt, és spártai nevelésben részesített európai születésű emberekből álltak. Erőteljes párhuzam.
Vagy csak én látom így?
(Azt már csak zárójelesen merem említeni, hogy a gyűrű utáni hajsza is emlékeztet valamire. De enélkül is sok hasonlóság fedezhető fel. Az pedig elmondható a legtöbb regényről, hogy valamilyen valós esemény ihlette.)
Te lehetsz az első, aki segít a kérdezőnek!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!