Ha anime kritikákat akarok készíteni, mire kell ügyelni?
Miért, kedves kettes, te már alapból mindenhez értettél, amit csinálsz? Talán akkor azt is megmondhatod, miért kommentelsz itt ilyen lekezelő, pökhendi stílusban? Ahelyett, hogy segítenél a kérdezőnek, hogy tanuljon az animékről vagy a kritikáról, ugyanis utóbbi miatt írta ki ezt a kérdést.
Az alábbi link ugyan vizsgára való kritikaírásról szól, de remélem, hasznodra lesz, kérdező. [link]
Egyértelműen ki kell térni a:
- Történet: ez az animék szinte legfontosabb tulajdonsáha ,hogy a történet neked tetszen! Tudasd a kritikába hogy milyen is a történet pl: vicces, érzelmekkel teli stb..
- Grafika: Vannak sokféle animék amik kicsit csúnyábbak elnagyoltabbak a többinél
- Hívd fel mindig olvasóid (nézőid)figyelmét ,hogy milyen fajtájú az anime típúsa! pl:az anime esetleg ECSI vagy stb...
- A végén nyugodtan mond el élményeidet a látottak alapján.
- Egy valamire nagyon ügyelj: NE SPOILEREZ ugyanis erre az emberek nagyon bedühödnek.. A történet elejét bevezetheted ,hogy tulajdonképpen miről is szól!
- Én meglátásom szerint térj ki arra is ,hogy mennyire hosszú az adott anime pl: 200 részes stb.. Továbbá figyelmeztesd olvasóidat ,hogy az anime adott animének lesz -e folytatása vagy éppen folyamatban van a folytatás készítése. Nagyon fontos ha egy anime abba marad tehát nem készítik el teljesen a történet végéig hívd fel az olvasóid feigyelmét rá és tudasd velük ha van folytatása ,de csak mangába!
Ennyi lenne =)
Én azzal kezdeném a helyedben, hogy legyen egy elég stabil japán nyelvtudásod, hogy az előtt legyen kritika, hogy a többség már látta volna az animét, mivel utána már lerágott csont, kivéve, ha olyasmiről írsz, amit a kutya nem akar megnézni - de azt meg mi a fenének.
Nem árt, ha értesz a japán kultúrához is, mert anélkül csak egy második osztályos szintű "Én megnéztem a ... című animét. Nagyon tetszett benne a lány és a történet. De nem írom le miért, inkább nézzétek meg." Na ennek így abszolút nulla értelme van, legyen benne valami extra is. Nyilván túl kell esni a szokásos és kötelező tartalmi elemeken is, de ennyi nem elég ahhoz, hogy jó legyen a kritika.
Egy jó kritika nem unalmas, nem egyoldalú és hat az olvasó véleményére. Persze fontos, hogy a történetből ne lődd le a poénokat se.
De szerintem egy kétszázadik i love naruto/one piece/egyéb régi-uncsi-anime oldalnak nincs sok értelme.
Szerintem egyszerűbb, ha csatlakozol egy már létező oldal íróihoz (animeweben régebben kerestek írókat néha például), a szerkesztőkkel tudod tisztázni a követelményeket, tanulmányozhatod a már fent lévő kritikákat - nyilván valami hasonlót várnának el tőled is.
5# Az animeweben folyamatosan keresnek/szívesen látnak írókat ismertetők, bemutatók készítéséhez. Valóban vannak ott leírások, amelyek elmehetnének kritikának, de kérdés, a kérdező mit ért pontosan kritika alatt? Mert ha egy "review"-t, akkor az egészen más tészta, mint pl. az említettek, hiszen egy review-ban igencsak van spoiler, gyakorlatilag elemzés az animéről. Egyébként jó kritikát, de még jó ismertetőt sem lehet készíteni valamelyes spoiler nélkül.
Egyébként szerintem az angol nyelv ismerete elegendő, japánul valóban nem fognak sokan tudni, de angolul már mérhetetlen mennyiségű háttér-információhoz hozzá lehet jutni a neten. De ha valaki mondjuk magyar feliratosan néz animét és magyar forrásból informálódik az országról stb., az is írhat éppen olyan jó kritikát. Ez általános ismeretek, intelligencia és íráskészség kérdése inkább, nem pedig nyelvtudásé.
Kérdezősködj itt a gyakorlottabbaktól, jó kis oldal:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!