Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » Miért jó a Keresztapa (1972)?

Miért jó a Keresztapa (1972)?

Figyelt kérdés
Mindenhol azt látom, hogy sokan istenítik a filmet, imdb top 250-es listán is asszem a második helyen van. De arról senki nem beszél, hogy miért tartják jónak. Gyakran hallok ilyet, hogy "jaj, hát ez nem olyan robbantgatós szar akciófilm, mint amin a mai fiatalok felnőnek, ez művészet",vagy "hát biztos azért nem tetszik, mert nem értetted meg" stb. Pedig semmi komolyabb mondanivalót nem fedeztem fel a filmben, egy egyszerű történet, és semmi nehezen érthető nincs benne. Ráadásul ma már ezer meg egy ilyen film van, és semmiben nem különböznek egymástól. Valaki meg tudja mondani, hogy miért tartják sokan ennyire jónak a filmet? Vagy azt, hogy mit nem értettem meg benne. (Btw sok vontatottabb, unalmasabb filmet láttam már amik tetszettek, de ebben (a színészi játékon kívül) nem találtam semmi jót).

2022. jún. 20. 00:04
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
9%
A színészi játék, a zene és a fényképezés elég kiemelkedő. Ettől függetlenül szerintem is túl van értékelve. Nem mintha ne lenne jó film, de azért minden idők legjobbjai közé sorolják folyamatosan, ami szerintem túlzás. Persze, egy Dark Knightnál vagy Gyűrűk uránál még így is klasszisokkal jobb, szóval vannak ennél sokkal túlértékeltebb filmek. Egyébként a Keresztapa lényege, hogy egy családtörténetet beszél el, mint a családregények esetében, és ezzel mutatja be Amerika és a bevándorlók konfliktusát, és a rendszer, valamint a bevándorlók átalakulását egymás hatására. Szerintem egyébként a Volt egyszer egy Amerika jobb gengszerfilm.
2022. jún. 20. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 Isti22 ***** válasza:
98%

Először is tisztázni kell, hogy mi a film. Te a hollywoodi, történetalapú megközelítést alkalmazod, holott a cselekmény egyáltalán nem kötelező eleme egy filmnek. Nem feltétlenül kell mondanivaló, a Keresztapa nagyon finoman mutatja be az ifjú Corleone jellemfejlődését, ahogy szépen-lassan elbukik, amit a színész is kiválóan játszik el. Ha jól emlékszem, tematikájában is újszerű volt, amiért a gengsztervilágot helyezte az azonosulandó főszerepbe, plusz amiket még első válaszoló írt. Formavilágában sikerült átültetnie a film noirt színesbe a tudatos árnyékolással és színpalettával.


A maga nemében hibátlan, érzékeny, tökéletesen megvalósított film, de persze renoméját nagyban köszönheti annak is, hogy egy sikeres, hollywoodi film, és mint ilyen, világszerte ismert és szeretet darab. Én sem tenném bele egy top 10-be, de ez már egyéni ízlés kérdése.

2022. jún. 20. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
95%

Az az érdekes, hogy hasonlóan vagyok én is. Látom azt, hogy miért jó. Nekem is tetszik a hangulata, jó a színészi játék is, vannak benne ikonikus jelenetek, de összességében nekem sem jött be. Alapból is az egyik kevésbé kedvelt (al)műfajom a gengszterfilm, de ennél szerintem is vannak jobbak a témában. Egy dolgot viszont mindenképpen hozzátennék, amit nagyon sokszor lehet olvasni régebbi filmeknél és ezt sokszor nem vesszüi figyelembe. Mégpedig, hogy egyre több film van minden témában és nehéz/közel lehetetlen teljesen újat mutatni. Míg akkoriban, pláne előtte az 50-es évek környékén voltak olyan filmek, amik újító hatásúak voltak és addig a filmszerető emberek még nem láttak olyat. Gondoljunk bele ez milyen nagy szó lehetetett. Nem feltétlen a Keresztapánál, hanem bármelyik filmnél, ami igazán újat mutatott. A Star Wars a legékesebb példája ennek szerintem.

Visszatérve a filmre, nekem ia hosszú volt és vontatott, miközben a Halálsoron pedig az egyik kedvenc filmem, ami szintén hosszú és simán el tudom fogadni, ha valakinek meg az vontatott. Ez ízlés kérdése.

Tarantino nagy zsenije, hogy olyan hangulatot teremt a filmjeiben, hogy néha ha semmi sem történik akkor is élvezem, ugyanez itt számomra nem volt meg. Tetszett a hangulata, tehát kicsit ellentmondásosnak tűnhetek, de önmagában nem kötött le emiatt, a cselekménye pedig szimplán nem volt elég nekem.

2022. jún. 20. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%
#3: Érdekes, nekem a Keresztapa sokkal hangulatosabb volt, mint bármelyik Tarantino-film.
2022. jún. 20. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
95%

#4, pont ezért szubjektív a dolog, nincs is ezzel semmi baj, különbözőek vagyunk.

(nem is értem a lepontozást megint)

2022. jún. 20. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
94%
A net szerint 77-ben vagy 78-ban olvashattam a könyvet. Az azért csak jobb volt.
2022. jún. 20. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
2%
Szerintem is túlértékelt. Jó film, de nem egy legendás örök klasszikus.
2022. jún. 20. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

Mit jelent az, hogy klasszikus alkotás?

Mintaszerűen tökéletes; utolérhetetlen, páratlan, remek.

Az általánostól, a közönségestől eltérő; nem mindennapi; rendkívüli, nagyszerű.

A Keresztapa című film a megalkotása korában ennek mindenben megfelelt. Addig e témakörről senki nem készített ilyen horderejű, és művészi értékű filmet. Készíthetnek, és nyilván készítenek is számtalan hasonló mondanivalót hordozó filmet, de olyat, amely úttörőként olyan szemszögből megközelítve mutatta meg a világnak ezt a sötét oldalát, olyat már nem tud alkotni senki, legfeljebb hasonlót. Ezért klasszikus alkotás, és az is marad.

Ez olyan, mint az irodalom. Mai napra már boldog és boldogtalan regényeket ír. A bántás szándéka nélkül kérdezem, tudott-e valaki még egy olyan művet írni, mint Lev Tolsztoj: Háború és béke ?

Vagy mehetünk messzebbre is az időben: Shakespeare – Rómeo és Júlia.


És itt az „elvről” beszélek, nem akarom párhuzamba vonni a Rómeo és Júliát, vagy a Háború és békét a Keresztapával. Mindegyik alkotó a maga korában olyan író, vagy művész, aki akkor, abban az időben, abban a felfogásban, azon feltételek mellett maradandót hozott létre. Alkotásaik megőrzik jelentőségüket, ezért klasszikusok. Függetlenül attól, hogy kinek mi a stílusa, és tetszik-e neki, avagy sem. Az már ízlés kérdése.

2022. jún. 20. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
92%

Megvan benne a régi idők Hollywoodjának monumentalitása és szofisztikáltsága, nem egy "Transformers bosszúállói prequel, part XXXVIII" szintű tucatfilm.


Fantasztikus, a film készítésekor is sztárnak számító színészek vannak benne, de pl. ez volt a már kiégettnek gondolt Marlon Brando diadalmas visszatérése és az addig teljesen ismeretlen Al Pacino berobbanása is.


De egy filmesztéta ezt biztosan jobban ki tudná fejteni.

2022. jún. 20. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
46%
Én továbbra is azt mondom, hogy bár jó film, de az amerikaiak valamiért alaposan túlértékelik. Ennél vannak sokkal művészibb filmek is, csak azok nem az a műfaj, amiért Oscart adnak.
2022. jún. 20. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!