"Ja értem, bocsesz én vagyok az előző kirohano. Nem tudom, eldurrant az agyam. Nekem nagy kedvencem a 2014-es Godzilla. Az már méltó az örökséghez?"
Akkor én is bocsánatot kérek az indulatos válasz miatt.
A 2014-es változat érdekes, mert amerikai nézőpontból értelmezi át a nukleáris bombák hatását. Japánban az idősebb korosztály Godzillára úgy tekint, mint egy megtorló sintó istenségre vagy természeti katasztrófára, ami lecsap az emberiségre a háborús bűnei és az etikátlan tudományos felfedezései miatt.
Elsősorban egy halászhajós botrányt dolgoz fel 1954-ből, amikor az amerikaiak kísérleti hidrogénbombát robbantottak nem messze Japántól, ezzel megfertőzték a legénységet és ehetetlenné tették a halállományt. Japán emiatt úgy érezte, hogy hiába kötöttek békét Amerika kormányával, még a háború után sem hagyták őket békén. De nem vághattak vissza, mert akkor újra háború lett volna, ezért a művészetükben, például filmeken fejezték ki az érzéseiket. Godzilla eredeti rendezője nem Amerikát, hanem az egész emberiséget okolta a háborús veszteségekért, ezért úgy ábrázolta a szörnyet, mint egy eredetileg ártatlan állatot, ami sugárfertőzött lett a kísérleti bombák miatt és a szenvedését az embereken vezette le. Utána ahogy rendeződött a két ország viszonya és a japán filmimport jövedelmező biznisz lett, Godzillát átalakították és pusztító őserőből egy könnyebben reklámozható védőistenné, később meg gyerekfilm sztárrá változtatták.
Az amerikaiak erre a változatra voltak vevők, mert ők nem élték át az atombombák és hidrogénbombák okozta kínokat. Nekik Godzilla csak szórakozás volt, nem egy művészi metafora. Azóta Japánban Godzillát fokozatosan visszaállították az eredeti pusztító szerepébe és csak néha ábrázolják hősiesen. De még ha hősies is, akkor sem igazán jóságos, hanem indulatos és kiszámíthatatlan, mint egy ősi természetisten. Az amerikaiak meg inkább a világmegmentő hőshöz ragaszkodtak és megfordították az atomfegyverek elleni üzenetet. Japánban az atomenergia kényes téma, sokan rossznak tartják, főleg a fukusimai erőműbaleset után. Amerikában viszont egyértelműen jó dolognak tartják, mert a bombákkal nyerték meg a világháborút.
A 2014-es változat is valami ilyesmi akar lenni. Ő már a bombák kifejlesztése előtt is rendelkezett különleges képességekkel, ezzel mellőzik azt a témát, hogy Godzilla létrejöttéért az emberek felelősek. Az atomfegyverektől erős lesz, mint egy szuperhős és arra használja az erejét, hogy jótevőként a világ egyensúlyáért küzdjön.
Köszönettel a részletes valaszert, kifejtésert. Bocsesz, mobilról írok.
Semmi gond, én voltam "ass hole", nevetés.
Múltkor végig néztem, tán a mozi plusszon, ezért is kérdeztem rá.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!