Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » A Star Trek világában miért...

A Star Trek világában miért nincs TV vagy Internet?

Figyelt kérdés
Elvégre a távolabbi jövőben (23.-24. századok) játszódik a cselekmény, nem?

2021. aug. 22. 17:31
 1/9 Mojjo ***** válasza:
93%

Miért, nincs?

Az, hogy nem mutatják, hogy lenne, nem jelenti azt, hogy nincs. Ami azt illeti, filmvetítéseket pl. tartanak csillaghajókon néha.

2021. aug. 22. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Az első két sorozatban azért nem, mert a 60-as és a 80-as években forgatták, amikor még nem volt internet (illetve feltalálva a 80-as évekre már igen, de ez a szintű lakossági használat elképzelhetetlen volt).

Utána meg, hát ha belegondolsz, ezek az űrhajók minden lakott területtől több fényévnyire mászkálnak, az adattovábbítás azért nem lehet egyszerű (a központtal nyilván tudnak valahogy kommunikálni, de az katonai használatra van fenntartva, nem arra, hogy iksz ipszilon kadétnak HD-ban jöjjön a pornó). Szórakozásra ott a holofedélzet.

2021. aug. 22. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
39%
A Lopott idő világában miért nincs mobiltelefon?
2021. aug. 22. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
90%
Egyébként miért kellene hogy legyen? Lehet hogy sokkal fejlettebb eszközeik vannak az adattovábbításra és senki nem néz tv-t. Ahogy a posta is kivezette idén a táviratot és egyre kevesebben hallgatnak rádiót.
2021. aug. 22. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Mert lehet hogy StarNetnek hívják. Hozzáférhetsz sisakokban, a fegyverek kijelzőjén, vagy integrált formában a testen van elhelyezve.
2021. aug. 22. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

Tudtommal a hajók közt, már amennyire azt a hipertér megengedi, van valami, nem mindig online kapcsolat.


De gondolj bele, egy olyan világban, ahol a felhasználók sok ezer fényévekre vannak egymástól, egy állandó net-hálózat létezése állandó "hipertéri" kapcsolatot igényelne.

Márpedig úgy tűnik, hogy a hipertéren áti kommunikáció a Star Trek világában sem egy alap, állandó dolog, ahnem alkalmi.


Úgy meg az internet felejtős, max az ősi betárcsázós idők szintjén létezhetne.


Az meg, hogy a hajókon nincs, nem jelenti, hogy a bolygókon ne lenne, sőt úgy látom, ott egyértelműen van.

Legalábbis a Pickard sorozatban számomra egyértelmű a létezése.

2021. aug. 23. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
85%

Internet (vagy valami olyasmi) mindig is volt a Star Trekben. A számítógép kezdetektől fogva hatalmas adatbázisokkal rendelkezik, szinte végtelen mennyiségű információt tárolnak történelmi tényekről, bolygókról, népekről, más kultúrákról. Sok esetben akár videó felvételeket is el tudnak érni a számítógépen. Ez valamilyen formában a legtöbb bolygón megtalálható, valamennyire talán még kapcsolódnak is egymáshoz, de ezek technikai részleteivel nem nagyon foglalkoznak - így kevésbé is öregszik és avul a technológia.

Megjelent egy Technical Manual című könyv, amiben írnak a Star Trek űrhajók számítógépeinek adattároló kapacitásokról, de szándékosan nem valós (GB, terabyte alapú) adatmennyiségekről beszélnek, hogy ne lehessen összehasonlítani, hiszen a valós számítástechnika is exponenciális léptékben fejlődik. Ami egykor csúcs teljesítmény volt a NASA-nál, az ma egy ébresztő órában is gyenge teljesítmény, nemhogy egy MP3 lejátszóban, vagy telefonban...


Sok esetben a Star Trekben valószínűleg inkább helyben tárolt hatalmas adatbázisként (intranet) viselkedik az űrhajó rendszere. Amit a hajó különböző termináljain keresztül képesek elérni. Időnként viszont úgy tűnik, hogy ezek az adatok máshol ugyanúgy, vagy máshonnan szintén elérhetők, tehát akár távolabbi szerverekhez is kapcsolódhatnak, illetve ezek a rendszerek valamilyen módon képesek kommunikálni egymással.

Mivel a Star Trek sorozatok zömében űrhajókon, vagy űrállomáson játszódnak, logikusnak tűnik, hogy nem lehet állandó élő adatkapcsolat a hatalmas távolságok miatt, ezért inkább lokális mentések vannak a hajókon, amik időről-időre frissülnek, amikor épp kommunikációs távolságban vannak a hajók az ismert bolygókkal, űrállomásokkal.



A Star Trek alapvetően egy utopisztikusra kitalált világ, aminek az alap tézise, hogy a jövőben az emberiségnek sikerül túlhaladni a mai emberiségre jellemző hibákat, mint kapzsiság, hatalomvágy, szereplési vágy, stb. Helyette mindenkit a saját képességei fejlesztése, tanulás, művelődés, önmegvalósítás, személyes fejlődés és a világ még jobbá tétele motivál.

Egy ilyen világban a tévének nem sok szerepe van, indokoltnak tűnik a kulturális visszakanyarodás a klasszikusabb művészetek, irodalom, zene, stb. felé. Illetve a technika fejlődése lehetővé teszi a holo történetek személyes élményként megélését. Ezért ahelyett, hogy az emberek egy képernyőn néznének egy filmet, amit mások leforgattak neki, az alkotók inkább holo történeteket készítenek, amik lényegében a film és a játék között vannak valahol félúton, életszerű holografikus környezetben (kb. ezt próbálják ma VR szemüvegekkel élvezhetőre megcsinálni). Hiszen ha már te magad sétálhatsz a történetben, ráadásul teljesen élethű környeztben, akkor nem akarod többé passzív szemlélőként megnézni egy képernyőn, hogy más éli át a dolgokat - max elolvasod könyvben, ha mégis...


Az aktuális statisztikák alapján a tévé már a mai világban is egyre inkább túlhaladott technológia. Az élőben sugárzott és tévé műsorhoz igazodó tartalom fogyasztást menthetetlenül leváltani látszik a streaming, on-demand tartalom fogyasztás. Az emberek már nem rohannak haza, hogy ne késsék le a Jóbarátok főcím előtti poénját, nem a tévé műsorhoz igazítják az életüket, hanem amikor tévézni akarnak, akkor nézik meg a műsorokat, amikre kíváncsiak - és akkor van, hogy egyben ledarálnak egy teljes évadot, mert nekik úgy kényelmes...


Nem véletlen, hogy a tévé műsorok is sorra költöznek ma a különféle netes platformokra és egyre inkább eleve ilyen platformokra készülnek az új tartalmak, nem a tévés vagy épp mozi sugárzásra.

Mondjuk a kezdeti totális utópiát a Star Trek-ben az idő előre haladtával egyre inkább árnyalják az újabb sorozatok, egyre összetettebbé válik a kép és egyre több minden jelenik meg mai való életünkből is.


Ettől függetlenül a tévé mint médium is megjelenik nagy ritkán. Egyrészt történelmi jelenségként olykor hivatkoznak rá. Időnként rendeznek régi film nézős estéket. Hiszen a kultúrtörténetnek része a film is. Egyes alkotások időtállóbbak, mint mások. Chaplin néma filmjei pl. jó eséllyel örökre fenn fognak maradni, míg a valóságshowk korábbi évadaira már a következő évad elején se nagyon emlékszik senki.


A Star Trek VII: Nemzedékek c. mozifilm elején Kirkéket kamerák és újságírók kísérik az új Enterprise hídjára.

A Picard sorozatban Picard valamiféle tévé jellegű interjút ad, amit egyes helyeken mintha boltok kirakatában levő tévéken is sugároznának, miközben elvben pénz, boltok és tévé se nagyon létezik a Star Trek világában.

Egyébként a Star Trek világa egyáltalán nem egységes, bármennyire törekedtek is rá. Epizódról epizódra írták a forgatókönyv írók és folyamatosan újabb dolgokat írtak bele a sorozat világába. Minden újabb sorozat pedig egyre nagyobbat csavart a már létező dolgokon. A legújabb filmek és sorozatok pedig olykor akár totál a feje tetejére is állítottak dolgokat és teljesen felülírták akár a korábban törvényszerűségként kialakított dolgokat (pl. a Discoveryben a vulkániak tudnak nagy távolságban is telepatikusan kommunikálni egymással, miközben soha előtte nem volt ilyen képességük - ahogy pont ugyanez a Star Warsban is megjelent a legújabb mozifilmekben, pedig a jediknél sem volt ilyen telepatikus kommunikáció soha előtte)...


A korábbi sorozatok mindegyike jobbára szigorúbban egy hajón/állomáson játszódott és nagyobb mélységben nem igazán ismertük meg egy-egy bolygó belső működését, világát (amit megismertünk, ott sem nagyon volt tévézés, de mindenhol volt valamilyen, jobbára mindenki számára elérhető adatbázis, hálózat).

Az újabb sorozatok talán jobban belemélyednek egy-egy világ belsőbb működéseibe és mivel ezeket a mai korban készítik, esélyes, hogy a média mai formái is jobban megjelennek majd, mint korábban tették. Hogy ez vajon helyes, vagy sem, az egy másik kérdés.

2021. szept. 1. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
0%
2022. febr. 20. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
69%

Napjaink valós trendjeiben is erősen szorul vissza a televíziózás. Egyre kevesebb ember néz lineáris tévéadást. Főleg abban a hagyományos formában, hogy egész nap megy a tévé és folyamatosan előtte ül az ember, hátha jön valami, ami érdekli is, vagy bújja a tévé műsort és ahhoz igazítja a napját, hogy épp mikor megy a tévében valami, ami érdekli őt.


Már ma is egyre inkább szoknak át az emberek az on demand tartalomfogyasztásra, hogy csak célirányosan akkor és azt nézi, ami épp őt érdekli. Egyre kevesebb lakásban van központi helyen egy tévé készülék, ami köré leül a család, mert egyre inkább hordozható eszközökön, tablet, laptop, telefon fogyasztanak tartalmakat az emberek.


A Star Trek világában ráadásul ott van a holodeck is kikapcsolódási lehetőségként, ami annyival élethűbb kikapcsolódást jelent, hogy ténylegesen főszereplője lehetsz bármilyen történésnek, hogy a két dimenziós képernyő bámulásnak sokkal kevésbé látszik értelme. A holodeck viszont jóval limitáltabb erőforrás, mivel kevés van belőle egy Enterprise-D méretű hajó ezer fős legénységére azt hiszem, hogy 4 darab jut. Ezért a hozzáférést energia takarékosság és időgazdálkodás miatt is be kell osztani.

2023. febr. 6. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!