Az animék/mangák szereplői miért nem japánok?
Arra gondolok,hogy a legtöbb anime/manga szereplői mégcsak nem is hasonlítanak egy átlag japánra,vagy kelet-ázsiaira. Mongolredő,mandulavágású szem,sárgás-barna bőr,jellegzetesen kerek,széles arc,éles arcélek,általában széles,ellaposodott orr;egy átlagos japán ember leírása. Ellenben az animékben/mangákban pont hogy nem ilyen a legtöbb szereplő,illetve csak néhányan,valamikor egyáltalán nincs.
Átlagos japánok.
Nyilván a japánok közt is vannak kivételek,akiknek európaibb vonásai vannak,de inkább a fent látható link a jellemző.
Szóval lehet,hogy hülyeség amit kérdezek,de talán azért hasonlítanak a fehérekre ezek az anime/manga szereplők,mert így "eladhatóbb" lesz a fehéreknek?
Úgy néz ki, hogy a japánok jobban szeretik, ha a japán szereplői az animéknek kaukázusi vonásokkal rendelkeznek kelet-ázsiai helyett.
Igazából itthon is van hasonló megfelelője ennek, a többség a szőkéket szebbnek tartja a barna hajúaknál, pedig jó ha 10-ből egy magyar lány természetes szőke.
Minden nép mást tart ideálisnak, és azt fogja ábrázolni, nem valami olyat, amit kevésbé tart szépnek. Náluk a porcelán-ből, a nagy mell, a szinte 5 centis derék, a hatalmas szem és az alig észrevehető orr a szexepil. Az animék/mangák szereplőinek nagy részét igencsak szexinek alkotják meg, tehát minden porfikájában a lehető legkedvezőbb adottságokat adják neki. Az nem feltétlen a japánok kis alacsony testmagassága, kis melle, vagy kis szeme.
Igen, így eladhatóbb a férfinek, de amúgy a nőnek is. Én szívesebben nézem a speed graphert, mert egy ezüsthajú, magas, izmos isten öldököl benne, mintha egy alacsony, barnás bőrű, fekete rövid hajú férfi lenne. Az utóbbival sincs baj, csak ez előbbit szívesebben nézem, nőként. Marketink, on both sides. :)
A válaszok összképe nagyjából lefedi a helyzetet a manga-/animerajzolás ideájáról.
Bár téved, aki szerint nem mandulavágású a legtöbb (avagy tipikus) japán szeme, így inkább keskeny.
És téved, aki szerint fehér bőrűek.
A japánok számára egzotikus az, aki más, mint ők, de a világ legtöbb népe hasonlóan van evvel: ami náluk nem megszokott, az egzotikus, izgalmas számukra. Ezért különféle, Európában honos arcszerkezeteket idealizálnak és stilizálnak, pl nagy szemek, világos bőr.
A japán nők között még mindig szépségideának számít a bőr kozmetikai fehérítése. Épp úgy, ahogy Európában (pl szoláriummal, vagy természetes napozással) barnítani szeretik a bőrt, főleg a nők, mert EU-ban ez számít szépségideának.
Ahogy írta valaki, ezeken felül áttételesen is EU-ban gyakori arcokat idealizálnak, pl a klasszikus Disney rajzolás hatására is (pl Miki egér nagy szemei).
Lehetne sorolni a többit: nem ritka a hullámos, és göndör haj az animék egy részében. Ellenben a japánoknak szög egyenes haja van. Ezáltal is az egzotikus másság imitálás a céljuk.
De ettől még sokféle arctípus lelhető fel a mangákban, animékben, vannak ázsiai arcok is, meg egyenes hajak, kreol-/sárgás bőr szintén. De a favorit az európai arcok stilizálása, legyen az balkáni, vagy germán. Nekik ez az egzotikus, a szokatlan, az izgalmas.
De ebből kifejező stilizációra törekszenek, tehát ha alapvetően jóságos a manga-/anime karakter -vagy csak pusztán mert kisgyermek-, akkor jó nagy szeműre rajzolják, akár túldíszítve is az íriszt. A gonosz szereplők szemeit többnyire mandulavágásúra rajzolják.
Tehát nem annyira egységes a rajzolási mód ezekben, de valóban felfedezhető többségében hozzájuk képest egzotikus stilizálása, túlzása.
De egyébként mind a koreaiak, mind a japánok közeli rokonai genetikailag a székely magyaroknak, ugyanakkor az idők során a mongoloid típussal is keveredtek, ezért tér el a tipikus székely szemforma a tipikus japán és koreai szemformától, bár a székely szem is hajlik a mandulaformára.
(Csak zárójelben teszem hozzá konteós megközelítésekből, hogy a szürke alienek imitálása is lehet rejtett cél emögött, hiszen a legtöbb anime arc is, valamint a szürke fehér humanoidok is kicsi szájúak, kicsi orrúak, hatalmas szemekkel.)
És még annyit mondanék, hogy gyakran kifejezetten elhangzik animékben, mangákban is olvasható, hogy épp Japánban játszódik a történet, japánok között - annak ellenére, hogy sokszor ilyenkor is inkább eu-s arcok túlidealizálása látható a rajzolt arcokon.
Szóval nagyon sok anime játszódik Japánban, japán szereplőkkel. Tehát ahogy a kérdező megfogalmazta kérdését, kicsit sántít.
Előző, ez így van, de számos mangaka bevallotta, hogy európai arcszerkezetek hatottak rájuk, valamint számos klasszikus Disney figura.
Evvel nem azt mondom, hogy minden mangakára jellemző, de sokukra igen.
(És valóban vannak esetek, amikor a történet szempontjából direkt adott etnikumot meg kell jeleníteni, az részben más eset.)
Tehát a saját stílusuk valóban megvan, de hozzá kell tenni, hogy a saját stílusuk sokuknak nagy arányban eu-jellegű (hatású) többnyire (egzotikum okán).
Ami még eszembe jutott, egy saját megfigyelés: az utóbbi kb 10 év animéiben egyre hódít a klasszikus Disney mellett a szintén klasszikus Chuck Jones arc, főleg a szem rajzolásakor - ez a bizonyos rombusz alakba hajló szemforma, egyes élein megvastagítva, és kicsit túlnyúlva itt-ott.
Chuck Jones méltán híres alkotásai:
Bolondos Dallamok szereplői, pl Gyalogkakukk+Prérifarkas, Tapsi Hapsi, Speedy Gonsales, Szilveszter macska és Csőrike, stb, de pl a hatvanas évek közepén átvette a Tom és Jerry epizódok készítését - a saját stílusára átformálva a főszereplőket.
Linkelek először Chuck Jones szemmel rajzolt klasszikus figurákat utána meg anime arcokat, melyekre hatott:
- Chuck Jones-féle Tom figura:
Egyértelmű a hatása pl a "Boku dake ga inai machi" c., néhány éve megjelent anime arcaira, főleg a szemek tekintetében:
csak egy adalék ahhoz hogy a japánok mennyire szeretnének európaibbul kinézni
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!