Egyre nagyobb az Animés influens a magyar fiatalok között?
Fájdalmas leírni ezt mert szembesít azzal hogy ennyire öregszem már, de amikor még én voltam gyerek a nagyon animés korszakomban akkor nem volt ennyire normalizált az hogy valaki néz animét, sőt soha nem tudtam róla beszélni senkivel a baráti köreimben mert mindig cikinek vagy félreértettnek számítódott ez az egész téma, szóval emiatt soha nem hoztam fel és csak nemrég volt az hogy egy kicsit feltudtam nyílni másokkal evvel a témával. Viszont az utóbbi 1-2 évben egyre jobban észreveszem itthon mindenhol, akár az interneten, akár a való életben a vonaton vagy máshol. Főleg a 15-17 éves korosztály és környékén. Sőt még a mostani barátaim is akiket 10+ éve ismerek és anno még engem cikiztek emiatt, ma már egyre jobban esnek bele a ebbe lyukba amibe én is kiskoromban.
Lényegében csak kicsit furcsa nézni hogy ilyen szinten kezd népszerű lenni ez az egész dolog hazánkban, és kicsit féltékeny is vagyok hogy a vágyat amit nekem elkellet fojtani anno azt ma már sokkal könnyebben tudja kiélvezni más.
Szóval kíváncsi vagyok a ti élményetekre és meglátásotokra ezzel a témával kapcsolatban, és arra is hogy aki idősebb hogyan látja ezt az "új magyar animés generációt" akik lemaradtak az Animaxról például, és ma már más hangulatú és sokkal könnyebben elérhető mai szezonos animéken nőnek fel?
Én azt sajnálom, hogy nem volt és most is alig van olyan ember, akikkel ezekről tudnék beszélni. Lehet, hogy te azt látod hogy egyre nő a magyar animés közösség, de a való életben még mindig eléggé kevesen vagyunk. A fiatalabb generációnak talán azért könnyebb, mert ma már lehet venni mindenféle kiegészítőt eléggé olcsón, pl az anime logójával vagy 1-1 jellel az animéből ellátott táskát, pólót, fejpántot, nyakláncot, kulcstartót, stb, így jobban ki tudják mutatni, hogy benne vannak ebben a témában, így könnyebben egymásra is találnak. Azért 15 évvel ezelőtt nem volt annyira egyszerű beszerezni még egy animés kitűzőt sem. Habár mondocon 2005 óta van, én pl vidéki tiniként sosem tudtam résztvenni rajta, mert nem volt rá pénzem és az utazást sem támogatták a szüleim, hogy én 16 évesen egyedül járkáljak a fővárosban úgy, hogy kb 2x voltam ott előtte.
Én örülök, hogy most már nyugodtabban ki lehet fejezni egyébként, hogy szeretjük ezeket a dolgokat, bár még mindig vannak olyan emberek, akik szerint az anime valami perverz mese amit csak beteg emberek néznek, itt a gyk-n is rendszeresen van 1-2 ilyen kommentelő, illetve az idősebb generáció is még mindig gyerekmesének látja, pl én is megkapom rendszeresen anyukámtól vagy a bátyámtól (34 éves) hogy nem nőttem még ki ezeket (én 26 vagyok)? És akkor szépen elmagyarázom, hogy attól, hogy rajzolva van, még nem gyerekeknek való a nagy része. Még nagyon sok idő lesz, mire az animék és mangák nézése és olvasása valóban elfogadott és "hétköznapi" lesz szerintem a magyar társadalomban.
#1
Ilyenkor ajánlani kell nekik egy Boku no Pico-t és a végén megkérdezni, hogy ""na, tényleg gyerekmese volt?". :D
Szerintem nem lett annyival elterjedtebb, de tény és való, hogy sokkal könnyebben hozzáférhetőek.
Mondjuk én bár elég régóta nézek animét (valahogy 99 körül kezdtem), de soha nem hiányoltam sem nagyobb animés közösséget sem (némi fórumnézés az animeaddicts-on elég volt, az már a 2000-es évek első felében létezett)
és nem is titkoltam soha azt, hogy ez érdekel.
Sajnos a kérdésre azért nem tudok jól válaszolni, mert én az animaxhoz is öreg vagyok szerintem, talán a dragon ballt néztem annó tv-ben 98 körül, de utána már ahogy telt az idő vinyócserélgetés/DC++/torrent lett a beszerzési forrás.
A fiatalabbaknak például már teljesen természetes, hogy semmit nem szednek le lokálisan, simán stream-en nézik a dolgokat.
Amit még észreveszek, ha néha valahol ajánlok is valamit, mittomén, például epic animének a Gurren Lagannt, ami a 2007-es kiadásával nekem "újnak" számít, a többség azt sem tudja mi az, vagy simán elkönyvelik túl réginek, elvégre már 14 éves, míg nekem a régi az kb a 70/80 évek, a gyerekkori nosztalgikus a 90-es évek, 2000-2010 között, meg majdnem most volt :D
#1
Azért ha azt nézzük hogy a globális színvonalon, főképp amerikában már elég erős jelenség, sok-sok anime con amire több százezren elmennek és streaming oldalak mint netflix ami gyakran ajánlja (pl láttam a szüleimnek tolta az arcába amikor böngészték, erősen kétlem hogy megnéznék azért lol) az animéket biztos segített abban hogy Magyarországon is nőjön ez a szubkultúra. És igen sajnos ez a "rajzolva van szóval biztos gyerekeknek szól" stigma nagyon naív és ignoráns felfogás amin nem lehet nagyon változtatni.
#3
Haha, igen az már nekem is egy kicsit régies, még éppen megtapasztalhattam a VHS kazettákat, és az korai 2000-es régi torrent oldalakat ahonnan apám szedegette le a filmeket de akkor még nem voltam tisztában az Anime és a szimpla mese különbségével szóval amikor néztem a Pokémont például akkor nem gondoltam róla semmi különlegeset.
#4
Igen nem mondom hogy ez kellemes, de ez is sokkal több mint ami volt, és csak azt mutatja hogy még újak ebben és idővel aki megmarad ebben a témakörben majd idővel jobban körül fog nézni a régi klasszikusok vagy egyéb animék között is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!