Kezdőoldal » Szexualitás » Homoszexualitás » Miért ellenzi az egyház az...

Figyelem! A Szexualitás kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Miért ellenzi az egyház az egynemű házasságot, amikor a Biblia csak arra tér ki, hogy "férfi ne háljon férfival"?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy provokatív és buta kérdés, de a házasság jogi- és vagyonközösség is. És bár ugye régen sem házasodhattak egyneműek, voltak úgymond "kitérők" (vértestvérség stb.), amiben két férfi formálhatott vagyonközösséget.
2019. márc. 31. 10:34
1 2
 11/15 DominikX ***** válasza:
92%

A kereszténység a legelején egy csodás eszmények indult, majd jött pár korrupt ember, és arra használta fel, hogy gyűlöletet keltsen az emberekben. Nézzük meg a nagy kereszténydemokrata Magyarországot: demokrata? Semmiképp!! Keresztény?? Minden egyes szóval mások ellen hergelik a népet, lopnak, csalnak, hazudnak.

Szóval szerintem nem ártana egy kis tisztítás az egyházon belül, mert vsn pár ember, aki tényleg a tanítások szerint szeretne élni, de a 90% egy képmutató, álszent, senki.

2019. ápr. 1. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 Thillmin ***** válasza:
100%
Nem, a Biblia nem csak erre tér ki. Az, hogy a házasságot lehet jogi-, ill. vagyonközösségként is értelmezni, ezek emberi eszmék, amiknek nem sok közük van az Istenhithez. Ellenben a Biblia azt tanítja, hogy a házasságot egy, az Isten iránti engedelmességnek alárendelt, nagyon szoros emberi kötelék férfi és nő között. Ezen belül van helye a romantikának, és szerencsés esetben a szexualitásnak is. Isten koncepciójában nem szerepel házasságtól különválasztható vagyonközösség, a jogról nem is beszélve... A "kitérők" esete pedig irreleváns a témában, mivel a bibliai tanítást elutasító emberek mindig is voltak, vannak és lesznek is... Ha érdekel, leírhatom részletesebben is, hogy hol mit tanít a Biblia a házasságról.
2019. ápr. 1. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 Thillmin ***** válasza:
82%
Az ÖSSZES EDDIGI hozzászólónak pedig azt üzenem, hogy szedjétek már össze magatokat! Úgy viselkedtek, mint az óvodások! Tarstátok magatokat az oldal a házirendjéhez, és az eredeti kérdésre válaszoljatok! Az indulataitok kiélésehez és az okés-e a homoszexualitás téma megvitatásához keressétek másik helyet, mert ez nem idevaló!
2019. ápr. 1. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
100%
Nincs már köze az egyháznak semmiféle "jogi" és "vagyoni" közösséghez. Az egyház saját esküvője egy zártkörű magánbuli. Ott azt csinálnak, amit akarnak, ha holnap alakul egy kövér nők klubja, akkor én is elfogadom, hogy sovány férfiként nincs ott keresnivalóm. Ennyi. A probléma ott kezdődik, ha az egyház vissza akarja csempészni magát állami szintre.
2019. ápr. 3. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
100%

Ahhoz, hogy ezt megértsd, egy picit részletesebben kell tanulmányozni a Bibliát és azt a kort, amiben íródott. Gábor György vallásfilozófusnak volt egy remek előadása a témában pár éve, csak sajnos nem találok hozzá jelenleg forrást, de érdemes neked is utánakeresned.


Egyfelől a Biblia két helyen hivatkozik homoszexualitásra: ebből az explicitebb a Leviták Könyve (18:22), ahol konkrétan elhangzik a tiltás, hogy "Ne hálj férfival úgy, ahogy asszonnyal szokás, ez gyalázatos dolog." A másik Pál apostol Korintusiakhoz írt levelében (6:9) található, de ez a mai napig vita tárgyát képezi.

Vegyül először Pál apostol levelét. Pálnak nagy valószínűséggel a görög volt az anyanyelve, és ezt a levelet is görögül írta. Azonban, különös módon ő az ἀρσενοκοῖται (arsenokoitai) kifejezést használja, amely, szó szerint lefordítva "férfiakkal hálót" jelent. Ezzel az a probléma, hogy az ἀρσενοκοῖται egy hapax legomenon; ez a kifejezés semmilyen más, korabeli görög szövegben nem fordul elő, hanem Pál találta ki a szót, és a mai napig nem tiszta, hogy miért. Voltak más kifejezések is akkoriban a homoszexuálisok jelölésére, és senki sem érti, hogy Pál, ha tényleg a melegekre gondolt, miért nem az elterjedtebb kifejezéseket használta, mi szüksége volt egy saját szó megalkotására. Több vallástudós azt sejti, hogy itt nem feltétlenül a melegekre gondolt, hanem a rómaiak és görögök pederasztiáját ítélte el (ergo, amikor felnőtt férfi még kamasz, vagy fiatalabb gyerekkel lép szexuális kapcsolatba) – más különben miért nem explicit módon fogalmaz? Akárhogy is, Pál tiltása nem teljesen tiszta, és nem lehet egyértelműen bizonyítani, hogy a homoszexualitást tiltaná.

A Leviták Könyvéhez nem árt, ha egy kicsit a hermeneutika oldala felől közelítünk. Ugye a Leviták Könyve egy Ószövetségi mű, így egyértelmű, hogy sokkal idősebb, mint Pál levele. A tiltás megértéséhez tudni kell, hogy az ókori zsidók meglehetősen korlátozott anatómiai ismeretekkel rendelkeztek, így azt hitték, hogy az élet két hordozója a vér és a sperma (nem véletlen, hogy a vér fogyasztását is abszolút tiltja az Ószövetség). Mivel szintén nem voltak tisztában a női méh funkciójával, így azt hitték, hogy a nő csak egy "edény", amely kihordja az életet, amelyet a férfi spermája helyez belé; olyanról, hogy petesejt, és, hogy a nőnek ennél fontosabb funkciói vannak a gyermek kihordása során, ők nem is álmodtak. Ezek miatt azt hitték, hogy kizárólag a sperma hordoz életet, és igazából bármit képes megtermékenyíteni vele az ember - így akár egy másik férfit is. És mivel az Örökkévaló parancsa Ádámhoz és Évához szólt, hogy "szaporodjatok, sokasodjatok", ezért az ókori zsidók úgy gondolták, hogy ha két férfi együtt hál, abból egy olyan utód jöhet létre, amely nem része az isteni tervnek és teremtésnek, és potenciálisan veszélyt jelenthet rájuk, és mindenki másra is. (Megjegyzem, ugyanezen ok miatt tiltották az állatokkal való együttlétet is. Ha megfigyeljük, az ókori rómaiknál és görögöknél teljesen bevett szokás volt állatokkal szexuális együttlétet létesíteni, azonban az Ószövetség ezt is abszolút tiltja, pont ugyanezen ok miatt: mi van, ha egy olyan utód születik, amely nem része a Teremtésnek, és veszélyes lehet.)

Lényegében ennyi a Biblia tiltásának a háttere. Aztán, hogy a kereszténység hogyan viszonyult a homoszexuálisokhoz a történelem során, szintén egy érdekes téma. Nagyjából a XIII. századig nem üldözték a homoszexuálisokat, sőt, tudunk olyan szentekről, akikről bizonyítható, hogy melegek voltak. Ilyenek például Szent Szergiosz és Szent Bakkhosz, akik gyakorlatilag egy pár voltak, de pl. Canterbury Szent Anzelmusztól is lehet találni olyan levelet, amelyet egy másik férfinak írt, ami gyakorlatilag egy szerelmes levél. Az Egyház melegellenessége nagyjából Aqunoi Szent Tamással vette kezdetét, és tart mind a mai napig, noha Ferenc pápa egy picit lazítani látszik ezen a bigott felfogáson.

2019. ápr. 5. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!