Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Melegek válalhatnak gyereket Magyarországon?
Tudomásom szerint a helyzet a következő:
Vállalni bárki vállalhat gyereket, ha talál megfelelő (ellenkező nemű, nemzőképes) partnert hozzá. De ugye így az egyik férfi lesz csak a biológiai apja a gyereknek. Magyarországon a béranyaságot a törvény bünteti.
Örökbefogadásra csak egyénileg vállalkozhatnak melegek. Párként erre a törvény még bejegyzett élettársi kapcsolat esetén sem ad lehetőséget.
A helyzet az, hogy akár biológiai apaként akár nevelőszülőként szerepel az egyik fél a meleg párjának jogilag a gyerekhez nem lesz semmi köze sem lesz még akkor sem ha hosszú évekig közös háztartásban, együtt nevelik. Ami, valljuk be, okozhat kellemetlenségeket (azon kívül is, hogy a társadalmi elfogadottsága a meleg pár által nevelt közös gyermeknek, hát hogy is mondjam, nem éppen általános).
Jogilag nem, de gyakorlatilag van rá mód.
A hivatalos út az örökbefogadás. A pár egyik tagja hivatalosan egyedülállóként jelentkezik és áll sorban. Egyedülállóként örökbefogadni lehetséges, de a házaspárok előnyt élveznek, tehát a gyereket akkor ajánlják ki egyedülállónak, ha a házaspárok (pl. a megyéjében) nemet mondtak rá. Általában idősebb, beteg vagy roma származású kisgyerekeket kaphatnak egyedülállók néhány éven belül, de előfordul, hogy egészséges csecsemőt is. Természetesen meg lehet adni, hogy mit tudtok elfogadni (életkor, származás, betegségek, stb.
Elvileg a rendszer szigorúan követi a szabályokat és a jelentkezés sorrendjét. A gyakorlatban azonban általában figyelembe veszik a gyerek igényeit, és illesztik az örökbefogadókhoz. Tehát elképzelhető, hogy valaki előbb kerül sorra, mert a gyerek érdekeit veszik figyelembe. Nyílt örökbefogadásnál ez különösen gyakori.
Ez azért fontos, mert a melegek ugyan jogilag egyedülállóként jelentkeznek, a folyamatban mindenhol figyelembe veszik, hogy ők egy pár. A környezettanulmányban, pszichológusi vizsgálaton és a tanfolyamon is párként vesznek részt. A gyerek családba illesztésénél figyelembe veszik a szülők személyiségét, körülményeit és még sok szempontot, többek között azt is, hogy a hivatalos határozat ellenére két szülőjelölt van, ami előnyt jelenthet a ténylegesen egyedülállókal szemben.
Magyarországon meleg párok ritkán fogadnak örökbe, de a tapasztalatok többségében pozitívak, tehát általában nem éri őket diszkrimináció. Mivel a jelenlegi törvények szerint egy gyereknek nem lehet két azonos nemű szülője, a hivatalos irataiba csak az egyik szülőt és mellé képzelt apát vagy anyát jegyeznek be. Jogilag tehát csak az egyik fél szülő, de a hétköznapokban ennek kevés jelentősége van.
Kevésbé javasolt de létező megoldás a magánutas örökbefogadás, amikor a pár nem hivatalosan áll sorban, hanem személyes ismeretséggel keres örökbeadót. A többi lépés (alkalmassági vizsgálat, hivatalos iratok aláírása) ugyanúgy zajlik.
Még kevésbé javasolt a lombik/összefogás másik párral/"véletlen" teherbe esés egyéjszakásból, stb. Ha a párnak van rá pénze, a külföldi béranyaság jöhet még szóba, de jogilag így is csak egyikőjük lehet szülő. Itthon is létezik "béranyaság", de illegális, nagyon kockázatos és szigorúan büntetik. Ráadásul az efféle trükk nagyon átlátszó egy meleg pár esetében. Senkinek nem javaslom.
8-as! Ezt kifejtenéd?
"Mivel a jelenlegi törvények szerint egy gyereknek nem lehet két azonos nemű szülője, a hivatalos irataiba csak az egyik szülőt és mellé képzelt apát vagy anyát jegyeznek be"
Főleg a "képzelt apát" érdekel. Képzelt??
#8-as hozzászólásával teljesen egyetértek kivéve egy pontot:
" Jogilag tehát csak az egyik fél szülő, de a hétköznapokban ennek kevés jelentősége van."
Ez valóban igaz mindaddig, amíg nem történik valami.
Pl, ha a jogi apuka ne adj isten hirtelen meghal akkor a másik apuka jogilag nem gondoskodhat tovább a gyermekről.
Ha a gyermek kórházba kerül akkor csak a jogi apukának van joga az állapotáról érdeklődni, csak ő dönthet a kezelésekről (bár ezt egy meghatalmazással elviekben meg lehet oldani).
És ez csak két (nyilván durva) példa. Általánosságban minden a gyermeket érintő kérdésben hivatalosan csak az egyik "szülő" járhat el.
Számomra az is kétséges, hogy annak ellenére, hogy az Elmondásod szerint a tapasztalatok pozitívak, és az eljárás alatt, bár nem hivatalosan, de figyelembe veszik, hogy párról van szó a jogi szabályozás nemhogy közeledne a legalizálás felé még inkább távolodik (gondolok itt a nem olyan régi Alkotmánymódosításra).
Nyílt örökbefogadásnál sem kötelező kapcsolatot tartani. A vér szerinti szülőnek nem kell megtudnia, hol laknak az örökbefogadók, és hogyan léphet kapcsolatba velük. Kapcsolattartás csak akkor van, ha mindkét fél szeretné. A lemondás után a vér szerintieknek jogilag semmi köze nincs már a gyerekhez, így jogilag idegennek számítanak. Hogyan tudnák szerinted zsarolni a szülőket?
#8 igazad van, ilyen esetben van jelentősége. A hétköznapok alatt azt értettem, hogy a gyerek (és normális esetben a környezet) mindkét szülőt teljes értékű szülőként kezeli. Sajnos az ügyintézés nehezebb így, viszont válás esetén az élettárs is kérvényezhet felügyeletet, tehát a kapcsolat akkor sem szakad meg, ha a "hivatalos szülővel" megromlik a viszony.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!