Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Munkahelyi pszichológiai teszten törvényes-e a nemi identitás felől kérdezni? Úgy, hogy a válasz elől nem lehet kitérni. Mi erről a véleményetek?
Nem ocsmányság az MMPI, csak éppenséggel nem szabályos ilyen célra felhasználni.
Én lazán félbeszakítanám a tesztet, és ha ezek után kekeckednek, a megfelelő hatóságoknál elhinteném, hogy miket csinálnak.
Egyrészt: senkinek semmi köze azokhoz a dolgokhoz, amik nem kapcsolódnak a munkavégzésemhez. Tehát ha mondjuk melegpornószínésznek jelentkezek, akkor tök jogos kérdés, hogy mennyire áll fel a Jancsika a szőrös férfi valagak láttán. Mert az adott munkakörben ez fontos szempont. De ha mondjuk árufeltöltő, vagy pénztáros akarnék lenni, akkor ezt a kérdést fel sem szabadna tenni, mivel a munkavégzés szempontjából irreleváns, hogy este én farkat szlopálok, vagy puncit nyaldosok. És ami nem tartozik a munkakörhöz, vagy az azzal kapcsolatos tényezőkhöz, ahhoz semmi köze a munkáltatónak.
Másrészt meg védett adatról van szó, amit csak különösen jó indokkal szabad megkérdezni. Ráadásul mióta a GDPR érvényben van, csak jól meghatározott céllal és indokkal szabad bármilyen személyes adatot tárolni, és ezt írásban rögzíteni kell, valamint a célszeméllyel közölni kell.
Amúgy meg lehet, hogy sokan legyintenek, hogy "ugyan, mit tudnának ezzel az adattal kezdeni"? És valószínű, hogy nem fogja az embert emiatt hátrány érni. De a veszélye attól még fennáll. És ki tudja, ki férhet ezekhez az adatokhoz hozzá? (Most nem csak a szexuális irányultság miatt; azért az MMPI-ban jópár olyan kérdés van, amivel vissza lehet élni.)
Találtam egy cikket ezzel kapcsolatban, idéznék belőle pár mondatot.
Kérdés: "hogyan érdemes felkészülni a személyiségtesztre az állásinterjún"?
Válasz: "akkor vállalkozzon személyiségtesztre, ha alapjában véve semmi gondja azzal, hogy tesztelik, szívesen vesz benne részt. Ha azonban kétségei vannak, inkább ne vállalkozzon rá. Tudnia kell, hogy a cégnek NINCS JOGA A MAGÁNÉLETÉBEN KUTAKODNI. Egy személyiségteszt általában mélyebb rétegeket is érint, mint csak a munkahelyi életünk."
"Elvileg a személyiségtesztek önkéntesek, anonimek, és az eredményük megismerhető. Ezek a feltételek nyilvánvaló okok miatt a kiválasztási helyzetben részben vagy teljesen nem valósulnak meg."
"A személyiségtesztek és a kiválasztásban használt egyéb állásinterjú tesztek területén sajnos nagyon sok gond van. Egyrészről a külföldről behozott tesztek alkalmazása gyakran JOGSÉRTŐ. A személyiségtesztek külföldi forgalmazóinak sok esetben egyáltalán nincs tudomásuk hivatalos fordításokról. Másrészről a tesztek nincsenek honosítva. Azaz, nem felelnek meg bizonyos szakmai követelményeknek, emiatt esetleg nem mérnek jól. Ha pedig egy rosszul mérő teszt alapján vonnak le következtetéseket az álláspályázóról, az akár kedvezőtlenül is befolyásolhatja az esélyeit az állás elnyerése szempontjából. Egy külföldről behozott pszichológiai teszt esetében ugyanis nemcsak a megfelelő fordításról kell gondoskodni, hanem honosítani kell a tesztet. Azaz, egy sor szakmai elvárásnak kell megfeleltetni (pl. validálni, sztenderdizálni kell)."
MMPI-teszt
Minnesota Többtényezős Személyiségleltár (MMPI)
"A világon az egyik legelterjedtebb klinikai pszichológiai teszt, amely olyan skálákról ad eredményt, mint hipochondria, depresszió, hisztéria vagy éppen pszichopatikus deviancia. Mivel a teszt elsődleges célja,hogy ABNORMÁLIS VISELKEDÉST MÉRJEN, NEM FELTÉTLENÜL IDEÁLIS munkaerő-kiválasztási szituációkban."
Forrás és teljes cikk itt:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!