Kezdőoldal » Szexualitás » Fogamzásgátlás » Kombinált tabblettáról gesztag...

Figyelem! A Szexualitás kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Kombinált tabblettáról gesztagén tartalmú tablettára váltani. Igen/Nem?

Figyelt kérdés

Decemberben kezdtem fogamzásgátlót szedni, holnap kéne a harmadik levelet elkezdenem. Amióta szedem, a következő tünetek jöttek elő:


-Nem jött meg most már második alkalommal, illetve egy napig tartó barnás folyásom volt


-58 kg-ról lefogytam 51-re, nem kívánok korábbi ételeket, kávét, ami nélkül élni se tudtam


-Folyamatos rosszkedv, drasztikus libidócsökkenés


Elmentem ma az orvoshoz, és azt mondta valahol a magánéletemben kell a problémának lennie, mert a gyógyszernek nem ezek a tipikus tünetei. Ebben lehet valami, mert hónapok óta munkanélküli vagyok és haláleset is történt a családban. Ennek ellenére felírt egy ösztrogén-mentes minitablettát, amit szünet nélkül folyamatosan kell ugye szedni. Aztán utánaolvastam ezeknek a szereknek és teljesen elbizonytalanított, más a hatásmechanizmusuk és sokan írták, hogy folyamatos közti vérzéseik vannak, nem lehet szabályozni a menstruációt, vagy egyáltalán meg se jön. Más ennek biztosan örülne, de én szeretem úgymond biztonságban tudni a szervezetem működését. Aztán hazaértem az orvostól és most úgy tűnik rendeződni látszódik a munka is. Szóval a kérdésem a következő:


-Adjak még egy hónap esélyt a régi tablettának, és ha azután se változik semmi, akkor kezdjem el az újat, vagy...


-Kezdjem el szedni az újat és bízzak az orvostudományban?


Holnap valamelyiket mindenféleképpen be kell szednem, addig van idő agyalni. Akinek van tapasztalata ezzel kapcsolatban, vagy okosabb a témában, mint én, az legyen szíves írjon!


22/L


2018. jan. 30. 14:02
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
48%

" Aztán utánaolvastam ezeknek a szereknek és teljesen elbizonytalanított, más a hatásmechanizmusuk és sokan írták, hogy folyamatos közti vérzéseik vannak, nem lehet szabályozni a menstruációt, vagy egyáltalán meg se jön. Más ennek biztosan örülne, de én szeretem úgymond biztonságban tudni a szervezetem működését. "


Ezt a gesztagén tartalmúra írod?Mert akkor nem értem.A jelenlegi tabletta mellett sincs menstruációd,mű ciklusod van ugyanúgy.

2018. jan. 30. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Igen, arra értettem. Gondolom a menstruáció ettől az időszaktól is kimaradhat, meg attól, hogy fogytam is, pedig 164 centi vagyok a mostani 51 kilóhoz. A kombináltnál, ha megjönne legközelebb, akkor biztosra tudnám, hogy nem vagyok terhes, mégha csak mű vérzés is.
2018. jan. 30. 16:19
 3/14 anonim ***** válasza:

Most utánanéztem,tényleg nem olyan hatékony a mini tabletta.

De az a baj,hogy a kombinált se vált be.

Mi lenne,ha egy másik kombináltat írna fel a doki?

2018. jan. 30. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Én is erre gondoltam, csak olyan könnyen nem tudok eljutni hozzá (külföldön élek), meg ma azon kívül, hogy az új csak egy hormont tartalmaz, nem sok infót kaptam. Arra irányul leginkább a kérdés, hogy megpróbáljak-e a régivel még egy hónapot, lesz-e jobb a helyzet, így hogy alakulnak a dolgaim? Vagy aki alapból hajlamos a depresszióra, annak nem kéne ilyet szednie?
2018. jan. 30. 17:09
 5/14 anonim ***** válasza:

Elméletileg, 3 hónapot célszerű lenne kivárni.

Hirtelen fogytál?

2018. jan. 30. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Hát olyan másfél hónap alatt ezt a 7 kg-ot. Nekem nemigen tűnt fel, csak már idegenek is megjegyezték és már a legszűkebb sztreccsnadrágom is lóg rajtam.
2018. jan. 30. 17:57
 7/14 anonim ***** válasza:

Az,ennyi idő alatt nem kevés,azért.

Lehet,hogy ez is bekavart a hormonjaidnak,ki tudja.

Próbálj meg még lehúzni ezzel a tabival 1 hónapot,de ha rosszabbodik a helyzet,akkor mindenképpen hagyd el.Max.marad az óvszer egy ideig,mint alternatíva.

2018. jan. 30. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Köszi a tanácsot, akkor holnap még elkezdek egy levelet a régiből.
2018. jan. 30. 18:18
 9/14 anonim ***** válasza:

Milyen tablettát szedsz (mármint azt értem, hogy kombináltat, de milyen típust pontosan)?

A fogyás tényleg nem tipikus mellékhatása a fogamzásgátlónak, a rosszkedv és a libidócsüökkenés lehetséges, de ha egyébként is magánéleti problémáid vannak, akkor azért nem törvényszerű, hogy a tablettától van.


Minipillből milyet írt fel?

Alapvetően a minipillnek az lenne a hatásmechanizmusa, hogy a méhnyaknyák összetételének, a méhkürt motilitásának megváltoztatásával és a méhnyálkahártyára gyakorolt hatás kombinációjával akadályozza meg a teherbeesést. De amik Magyarországon forgalomban vannak, azok a nők jelentős többségénél magát az ovulációt is akadályozzák egyébként a ciklusok többségében.

A minipillnek a jó tulajdonsága, hogy nincsenek ösztrogénfüggő mellékhatásai és szövődményei (pl. trombózis), valamint szoptatás alatt is szedhető.


A hátránya pedig az, amit te magad is leírtál: nincs olyan stabil cikluskontroll, mint kombinált tabletta esetén. A nők egy részénél egyáltalán nincsen mellette vérzés, a nők egy része ugyanúgy menstruál, mintha nem szedne semmit, a harmadik részüknél pedig rendszertelen vérzés jelentkezik.

Hogy te éppen melyik csoportba fogsz tartozni, az jó kérdés, előre senki nem tudja megmondani:)


Én első körben inkább azt javasolnám, hogy amennyiben megoldható más módon a védekezés, egy pár hónapra tedd le a tablettát, és nézd meg, hogy a panaszaidat egyáltalán a tabletta okozta-e vagy sem.


Ha megszűnnek és továbbra is a hormonális védekezés mellett maradnál, akkor vagy másik típusú kombinált tabletta jön szóba, vagy tényleg meg lehet próbálni a minipillt.


A részletesebb tanácsadásban sokat segítene, ha leírnád, hogy:

- jelenleg pontosan milyen hormontartalmú és összetételű tablettát szedsz, valamint milyen szedési típusú a tabletta (21 szemes, 24+4-es, többfázisú)

- milyen minipillt írt fel az orvosod


Ha másfajta kombinált fogamzásgátló mellett döntenél, akkor pedig ezek az információk segítenének abban, hogy milyen tabletta lehetne neked esetleg megfelelő

- hány naposak a ciklusaid

- milyen hosszúak és bőek és görcsösek a menzeszeid

- mennyire jellemző a ciklusod során az emlőfeszülés

- mennyire jellemző rád a hangulatlabilitás menzesz előtt/alatt

- van-e ismert myomád/endometriosisod

- elő szokott-e fordulni hüvelyszárazság vagy éppen bővebb hüvelyi folyás a jellemző

- pattanásos vagy-e

(Mindegyik kérdés a tablettaszedés előtti időre vonatkozik, nem a tablettaszedés alatti tünetekre és panaszokra)


Ezek alapján nagyjából be lehet lőni, hogy inkább ösztrogén- vagy gesztagéntúlsúly jellemző nálad, és ez alapján melyik típusú tabletta lehet jó. Természetesen ez sem tuti, csak egy irányvonal.

2018. jan. 30. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Hú, kedves utolsó válaszoló, te aztá alaposabb vagy, mint az orvosom.


A kombinált összetétele: dienogeszt 2mg, Etinilösztradiol 0,03 mg (21 szemes)

A minipill összetétele: dezogesztrel 75 mg (28 szemes)


A tablettaszedés előtt:


-"hány naposak a ciklusaid": 28 körül, van amikor 1-2 nappal kevesebb

-"milyen hosszúak és bőek és görcsösek a menzeszeid": általában 6 napos, közepesen fájdalmasnak mondanám, felkelni fel tudtam, de fájdalomcsillapító nélkül nem éltem túl a napot, normális vérzés

-"mennyire jellemző a ciklusod során az emlőfeszülés": menstruáció előjeleként szokott jelentkezni

-"mennyire jellemző rád a hangulatlabilitás menzesz előtt/alatt": előtte egy fokkal érzékenyebb leszek, vagy éppen idegesebb, de ez különösebben nem befolyásol semmit, alatta a körülményektől függően hajlandó vagyok letargiába esni, de inkább csak az első napon

-"van-e ismert myomád/endometriosisod": nem tudok róla

-"elő szokott-e fordulni hüvelyszárazság vagy éppen bővebb hüvelyi folyás a jellemző": normálisnak mondanám

-"pattanásos vagy-e": az előző munkahelyemen az voltam :) elő szokott fordulni, de nem úgy, mint tinédzserként


Közben még eszembe jutott, hogy még évekkel ezelőtt otthon szedtem Volinát, igaz csak hónapig, de az is kombinált tabletta, és nem emlékszem, hogy bármi bajom lett volna tőle.



Ezek alapján milyen irányvonalat tudsz megállapítani?

2018. jan. 31. 11:25
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!