Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Milyen hátrányai vannak a fogamzásgátló tablettának?
teherbe esel tőle...
ezt a kérdést talán a nőgyógyásztól kellene megkérdezned, nem?
Ez változó. Kinél milyen:
A nővérem felszedett vagy 15 kg-t, az egyik barátnőm is hízott vagy 10et. Egy másik nem hízott semmit, megint másiknak nagyon szép lett tőle a bőre.
Szóval ez adottság kérdése. Mindezek mellett beáll a menzesz pontosan.
Gyakori mellékhatás: elhízás, állandó fejfájás.
Ritka mellékhatás: felborítja a hormonrendszeredet, ami akár maradandó is lehet. Előfordulhat nagyon ritkán, hogy a későbbiekben nem, vagy csak nehezen lehet gyereked, vagy akár olyan szinten leromolhat az életminőséged (állandó rosszullétek, stb), ami miatt már mind a magánéletben, mint a munkában jelentős hátrányban leszel. Hangsúlyozom, ritka, de aki szerencsétlenségére így járt, azt nem vígasztalja, hogy ő csak 0,5%.
Ez a meddőség dolog hatalmas hülyeség!
És az elhízással kapcsolatos dolog is...
Persze mindenkinek máshogy reagál a szervezete, de ezek tényleg nagy butaságok...Nem fogsz sem elhízni tőle, maximum (2-3 kg!!!), gyereked is lehet a későbbiekben, a gyógyszer kb. 3 hónap után ürül ki teljesen a szervezetedből, de van, akinek már jóval előbb...és azután pedig jön a baba, nincs meddőség!
Vannak igen durva mellékhatások is, de ezek tényleg nagyo ritkák. Érdemes lenne utánaolvasnod, de itt is van pár: Nagyon gyakran előfordul, főleg a készítmény szedésének első hónapjaiban rendszertelen vérzés (ún. áttöréses vagy pecsételő vérzés).
A következő mellékhatások fordulhatnak elő fogamzásgátló készítményeket szedőknél: hányinger, hányás, fejfájás, mellfeszülés, testsúly- és libido változás, lehangoltság, chloasma, vérzészavar, kontaktlencse viselési panaszok.
Ritkán előfordulhat vérnyomás-emelkedés, epehólyag megbetegedések, sárgaság, bőrkiütés, hajhullás, a hüvelyváladék megváltozása, hüvely gombásodás, szokatlan fáradtság, hasmenés.
Igen ritkán fordulnak elő súlyosabb mellékhatások. Ezek a következők lehetnek:
- Vérrögképződés (mélyvénás trombózis, tüdőembólia, szívinfarktus, agyvérzés).
Az erős dohányzás növeli a trombózis kialakulásának lehetőségét, különösen 35 év feletti nők esetén, ezért ha dohányzik, közölje ezt orvosával. Trombózisra hajlamosító tényező lehet továbbá a kórelőzményben szereplő véralvadási zavar, a magas vérnyomás, az érelmeszesedés, a cukorbetegség és a kóros elhízás.
- Jó-, vagy rosszindulatú májdaganat. Ezek megrepedve életveszélyes hasűri vérzést okozhatnak, melynek tünete szokatlanul erős, nem szűnő hasi fájdalom lehet, ezért ilyen esetekben azonnal orvoshoz kell fordulni.
Remélem segítettem:)
Azért azt érdekesnek találom, hogy eddig senki sem jegyezte meg, hogy a fogamzásgátló nem olyan gyógyszer, amit elkezdesz szedni mondjuk 16-17 évesen, és szeded addig, amíg nem akarsz szülni (mondjuk 30 éves korodig). Persze a mai készítményekre már azt mondják hogy olyan hiper-szuper, hogy nem kell egy bizonyos idő után (gyógyszertől és embertől függően 3-5 évente) szünetet tartani a szedésében. De szerintem érdemes 3 év szedés után legalább 6 hónapos szünetet tartani. Persze ez sem garancia arra, hogy a korábban felsorolt mellékhatások ne lépjenek fel, de kisebb az esélye a súlyosabb mellékhatások kialakulására. Akinek viszont egyébként nem volt a tabletta szedése előtt rendszeres a menstruációja, annak teljesen megzavarodhat a tabletta szedésének megszakítása után.
A meddőségről és a nehéz teherbeesésről pedig csak annyit, hogy sokan vannak akik azt hiszik, hogyha abbahagyják a fogamzásgátló szedését, akkor a következő hónapban már jöhet is a baba. Minden nőnél más, hogy mennyi idő kell a hatóanyag teljes kiürülésére. Én itt is javasolnám, hogy akik gyereket szeretnének, de fogamzásgátlót szednek, azok a tervezett terhesség előtt 6 hónappal már hagyják abba a tabletta szedését. Mert előfordulhat, hogy a szedés befejezése után 2 hónappal teherbeesik a nő, de a szervezetéből még nem ürült ki teljesen a hatóanyag (ez előfordulhat, mivel szedés közben is nagyon ritkán megesik, hogy teherbe esik az ember), és ez ártalmas lehet a magzatra. Ha valaki a tabletta szedése közben esik teherbe, annak az abortuszt szokták javasolni, mivel a hatóanyag nagy eséllyel károsíthatja a magzatot.
Meddőség pedig csak olyanoknál alakulhat ki, akik hajlamosak rá, vagy már eleve meddők voltak a tabletta szedése előtt is, csak nem tudtak róla, mert nem próbáltak még teherbe esni.
Az is nehézséget okozhat a teherbe esésben, hogyha a tabletta szedésének befejezése után, a nő ciklusa felborul, és rendszertelen lesz a mentruáció. Ilyenkor ugyanis nehéz behatárolni a ciklus azon szakaszát, amikor nagy eséllyel van megtermékenyíthető petesejt. Erre csak egy megoldás van: a menstruációtól a következő menstruációig minden nap próbálkozni kell. És ha ez a módszer legalább 3 cikluson keresztül nem vált be, akkor érdemes orvoshoz fordulni, mivel előfordulhat, hogy nem kövezketkezik be a tüszőrepedés (tehát nem szabadul ki petesejt a petefészekből), mert a fogamzásgátló tartósan meggátolta ezt a folyamatot. Ilyenkor a nőgyógyász felír egy tűszőrepedést elősegítő hormonkészítményt (nevezhetjük akár fogamzás segítő gyógyszernek is)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!