Tegnap le feküdtünk a barátnőmmel először, mikor el mentem akkor vettük észre hogy félig lecsúszott a gumi, és én fürdés után belenyultam a puncijába és valami színtelen szagtalan (ondó állagú dolog) jött ki. Lehet terhes?
18:37-es vagyok. Szegény csajoknál 4. fejezetből áll a biblia:
A folliculáris szakasz: kb. 14 napig tart, a menstruáció első napjával kezdődik, és a tüszőérési fázist érjük alatta, fontos a 14 nap az nem biztos- majdnem minden nőnél más (14,15,16,17 nap is lehet).
Ovuláció: a 14. ciklusnap körül (tehát nem feltétlenül pont akkor!). Bekövetkezik a tüszőrepedés, ekkor az érett petesejt kiszabadul a tüszőből és a hasüregen keresztül a petevezetékbe vándorol, ahol szerencsés esetben találkozik egy ondósejttel, és létrejön a megtermékenyülés. Néhány nő tüszőrepedéskor egy kevés vérzést is érzékelhet, ami normális. Az ovuláció után nem sokkal a hüvelyváladék állaga megváltozik, már nem olyan nyúlós, inkább folyékony, így már nem kedvez a spermiumok behatolásának.
Luteális fázis: a petesejt „királyfikereső” vándorútja során a petefészekben maradt, megrepedt tüsző (a petesejted korábbi „hálózsákja”) hormontermelő sárgatestté alakul. Az általa termelt hormonocska a progeszteron, aminek jelentős feladata van a ciklus során. A progeszteron hormon teszi alkalmassá a méh nyálkahártyáját a kisbaba befogadására. Mindamellett, hogy a nyálkahártya megváltozik, a glükóz egy tartalékolt formája is beépül bele, amely a baba tápláléka lesz az első hetekben. Ha nem jön létre a terhesség, egy idő után a sárgatest elsorvad, és nem termel tovább hormont, ennek hatására következik be a menstruáció. Jó esetben a sárgatest áldásos tevékenységének ideje alatt a mi kis petesejtünk találkozik a nagy „Ő”-vel. Amennyiben ez valóban megtörténik, a megtermékenyült petesejt beágyazódik, és HCG hormon kezd termelődni a szervezetünkben, ezt tudja kimutatni a későbbiekben a terhességi teszt. Mostmár érted, hogy a teszt miáltal állapítja meg hogy terhes-e valaki :)
Menstruáció: ha mégsem jött létre a nagy találkozás, akkor a hoppon maradt petesejt felszívódik, a sárgatest pedig „bánatában” elsorvad, és beszünteti a hormontermelést. Mivel így a méhnyálkahártya felé is megszűnik a jelzés, miszerint szükség van rá, így távozni kényszerül, bekövetkezik a menstruáció.
A menstruáció során méhnyálkahártya darabok, és vér távozik hüvelyváladékkal együtt a szervezetünkből. Általában az első két napban a legerősebb és a legfájdalmasabb a vérzés, utána csökken az intenzitása. A fájdalmat az oxytocin hormon okozza, amelynek hatására a méhizmok összehúzódnak, és a nyálkahártya darabok leválnak. Ugyanez a hormon jelentkezik egyébként a szülés során is, és generálja a szülési fájdalmakat :) fránya oxytocin mire képes, imádkozz hogy nem vagy lány :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!