Melyikek a leginkább nem fájdalmas piercingek?
Azt tudom, ha porcba lövik jobban fáj, de azok közül van olyan ami kevésbé fáj/gyullad be? Igaz nekem nem igazán érzékeny a fülem pl.:1 hónap bizsu hordás után semmi baja nem volt, de nem jelenti azt, hogy pl.: porcban ugyan ilyen szupi lesz.
(Csak 1 sima ear lobe-om van)
Szia!
Első és legfontosabb: NE LÖVESS semmit!
Második, nem mindegy, hogy milyen fájdalomról beszélünk. A szúrásról, vagy a gyógyulás alatt fellépő egyéb lehetséges fájdalmakról.
Illetve nem mindegy, hogy a gyógyulási időt hogyan nézzük. Van az alap gyógyulási idő, ami nagyjából azon idő, amikor a test befogadja az ékszert és az ékszer körüli sejtrétegek viszonylag fixálódnak, így a piercing tünetmentes lesz. A másik gyógyulási idő pedig a tökéletes gyógyulás, amikor az ékszer mentén az összes sejt már alkalmazkodott, rétegeződött, a külszíni ékszereknél hámszövet képződött. Az első eset gyorsabb a második hosszabb, sokkal hosszabb.
Szúrás szerint a legkevésbé fájdalmas a fülcimpa. Gyógyulási ideje rövid. 1-2 hét az alap, 4-12 hét pedig a tökéletes.
Amik utána jönnek szúrás téren az ajak, orrcimpa, köldök, szemölök. Ajak relatív gyorsan gyógyul 4-6 hét // 4-9 hónap. Orrcimpa 2-6 hét // 3-6 hónap. A szemöldök és köldök felszíni ékszer, sok vele a macera. Nehezen, lassan gyógyul, bár annyira nem fáj, de gyógyulási idejük vége egy év felett lehet, ha egyáltalán megmarad, mivel könnyen migrálódik, kilökődik. De ez így igaz az összes felszíni ékszerre, tehát a microdermálokra, skindiverekre, hip piercingre, anti eyebrow (anti szemöldök), neck, vagy akármilyen más egyedi felszíni ékszerre. A szúrásuk nem feltétlen fáj, de a gyógyulásuk macerás, már ha egyáltalán meggyógyul.
Ami könnyen gyógyul, az a nyelv, ahol a szúrás jobban fáj, illetve nagyon kellemetlen vele az első két hét, mivel bedagad, pösze leszel, nem tudsz enni rendes szilárdat, és tilos mindennemű tejtermék fogyasztása és nagyon ügyelni kell a megfelelő szájhigiénére és ápolásra. Viszont 4 hét alatt gyógyul, 8-12 hét a tökéltes gyógyulása.
A porcos ékszerek szúrása kellemetlenebb sokkal és a gyógyulási idejük is iszonyat lassú. Tragus esetében a bedugós fülhallgatók zavarják nagyon és lassítják a gyógyulás, helix, industrial, inner/outer conch esetében az alvás, vagy bármilyen sisak/fejvédő nyomhatja és hátráltatja a gyógyulásban. Rook, daith, gyorsabban gyógyulnak, mivel kevesebb fizikai hatás éri őket. De összességében elmondható, hogy a porcos ékszerek 1-3 hónap alatt gyógyulnak, de a tökéletes gyógyulásuk 2 év is lehet.
Septum szúrása a sima orrpiercinghez hasonlóan megkönnyeztet, viszont nagyon jól gyógyul, ha megfelelő ékszer van benne.
Intim ékszerek relatív vegyesen gyógyulnak. Van, amelyik nagyon gyorsan, van amelyik hosszan. Fájdalomra igencsak fájnak, bár lidokainnal nagyon jól el lehet őket érzésteleníteni.
Mellbimbó szúrásra nagyon fáj, gyógyulási ideje közepesen hosszú.
Hogy mitől lesz jobb?
Egyrészt, ha piercing szúrása előtt nem vagy éhes, szomjas, és épp nincs semmi bajod sem (semmilyen betegség alatt nem érdemes csináltatni, főleg ami akut vagy rövid krónikus lefolyású), illetve nőknél a ciklus vörös napjaiban sem érdemes. Tehát érkezz úgy, hogy ettél, de nem dugig etted magad, ittál eleget, kipihent vagy. Vigyél magaddal egy csokit, illetve valami hűvös innivalót. Ne stresszelj rá, attól csak rosszabb.
Másrészt, ha a kezdő ékszer anyagában titán, a lehető legmegfelelőbb méretű és formájú. Tehát kezdő ékszerként karikákat felejtsük el. Lehetőleg egyenes szárú barbell, talpas, illetve indokult esetben banán száras. Ez sokat segít a gyógyulásban.
Harmadrészt, hogy olyan piercerhez megyünk, aki tényleg profi. Ez nem azt jelenti, hogy már több száz, vagy ezer ékszert csinált, hanem azt, hogy ügyes, és nagyon érti a dolgát.
Negyedrészt pedig attól, hogy mi magunk figyeljünk oda a teljes gyógyulási idő alatti megfelelő utókezelésre és arra, hogy feleslegesen ne piszkáljuk, ne szedjük ki, ne cseréljük, a megfelelő szerrel ápoljuk...stb.
Fület nézve, ha így tényleg az első lenne, akkor tragus, rook, daith, esetleg conch az, amit ajánlani tudok. A helix, forwardhelix, industrial, anti tragus, outer conch, amiket nem. Bár lehet azokat is szúratni, csak nagyon oda kell figyelni és a bizsut felejtsd el ;)
Remélem így rendben, de ha lenne kérdésed, írj bátran.
Wow
Nagyon köszönöm a részletes válaszodat, nagyon sokat segítettél!
És még egy kérdés: mi a különbség a szúrás és a lövés között? Lehet hülye kérdés mert mindenki tudja, de én nem😅
Alapvetően minden.
A lövésnél egy pisztolyt használnak, ahol a "töltény" maga az ékszer, aminek hegyes vége van, de még úgy is sokkal tompább, mint egy tű. A pisztolyt mechanikusan huzzák fel. Erős rugó van benne, amit hogyha kiengednek, akkor az ékszert nagy erővel átlövi a felületen. Ezzel a baj az, hogy mivel az ékszer vége kúposan hegyes, mint egy varrótű, így nem lyukat vág, hanem lyukat tép. Ha lassítva látnád, akkor elsőnek elkezdi nyomni a bőrt/porcot...szövetet, majd amikor a szövet a szakítószilárdságát elérte, akkor szétreped a nyomás hatására és a repedésbe préselődik bele az ékszer egészen addig, míg a túloldalon ki nem jön szintén tépve a szövetet. Ez cimpánál azért nem olyan nagy gond, mivel az nagyon rugalmas, szinte csak bőrszövet. Viszont más szöveteknél nagy sérülést okoz, ami deformitáshoz vezethet.
Aztán ott van még az is, hogy sokszor ferde lesz, mivel nem minden alkalommal lehet egyenesen tartai a pisztolyt. Ott van még a sterilitás kérdése is. Egy röpke fújás nem tesz sterillé semmit sem. Mindennek van behatási ideje. Még ha tömény alkoholba áztatná, annak is 50 másodperc kéne, hogy valóban elérhesse a steril szintet, de attól még lehetne koszos, csak épp semmi mikroorganizmus nem lenne rajta.
Akkor ott az ékszer kérdése is. Legtöbb orvosi fém ugyan, de van, ami csak bevonatolt bizsu és nem jó ötlet ilyeneket rakni bizonyos szövetekbe. Pláne, hogy fixen egyféle hosszúságúak, ami sokszor túl rövid, míg máskor túl hosszú.
Ezzel szemben a szúrásnál egy tűt használnak (lehet branül - vénakanül - aka infúziós tű, vagy lehet direkt erre készített piercer tű). A tű nem úgy hegyes, mint a varrótű, hanem egy olyan vékony cső, ami nem merőlegesen van vágva, hanem sréhen, úgy, hogy a vágásnál a cső falát kiélezik, ami szó szerint borotvaéles, ráadásul a hegye is sokkal élesebb lesz emiatt. Ott szintén erővel szúrnak, de annyiból más, hogy a tű hegye csinál egy kicsi lyukat, amit a tűél fala tovább vág. Ez egy tiszta, egyenes vágás. Sokkal kisebb roncsolás, sokkal kevesebb sejttörmelék keletkezik. Így kevesebb az esély arra, hogy keloid, vadhús képződjön, a porcszövet eltörjön, az ékszer elmigráljon.
A másik nagy különbség az, hogy lőni leginkább kozmetikusok szoktak, vagy plázabutikokban olyanok, akiknek egy röptanfolyamon (1-2 órás tanfolyam) elmondják, hogy mit csináljanak. Nincs mögötte semmi tudás feltétlenül. Igen, a kozmetikus a bőrrel foglalkozik, de nem ért a piercingekhez. Sajnos mivel nem OKJ-s szakma, így sok olyan piercer dolgozik, aki szintén nem ért hozzá, csak szúrkál mindent össze-vissza, ráadásul sokszor ferdén.
Ugyan van egy átmenet a kettő között, ami se nem szúrás, se nem lövés, de szintén egy nagyon alap tanfolyam, ráadásul szintén nem társul hozzá szakmai alapnak a biosz...
Így inkább szúrasd. Épeszű helyen nem lőnek még sima cimpát sem.
Ha lenne még kérdésed, írj privátban ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!