HTML-kódolás: User Scripts?
Vettem egy már kidolgozott honlapot (alapból nekem csinálta az illető, csak aztán problémák adódtak), és szeretnék néhány dolgot (főként szöveget) megváltoztatni rajta.
Próbálgattam szerkeszteni, utánaolvastam, és mint kiderült, User Scripts-(b)en lehet elmenteni a változtatásokat úgy, hogy az meg is maradjon, mindenki lássa - legalábbis sokan ezt ajánlják megoldásnak. Mi ez a User Scripts: program vagy netes felületen is elő lehet hozni? Ti mit mondotok, hol és hogyan érdemes szerkeszteni a weblapokat?
Megjegyzem, kezdő vagyok, netről tanulom ezt az egészet, mert érdekel.
Legyetek szívesek kulturált válaszokat adni. :)
A userscripts a Greasemonkey nevű böngészőkiegészítő
Javascript-alapú nyelve, mellyel egy már működő weboldal kinézete/viselkedése módosítható a böngészőkiegészítőtt használó és a szkriptet futtató felhasználó (de csak azok!) számara.
Ilyen szkriptek gyüjteménye:
De ha te egy meglevő weboldal kódját akarod módosítani, ahhoz ismerned kell a HTML, CSS, esetleg Javascript nyelveket; ha szerveroldali kód is van hozzá, akkor a PHP vagy a nodeJS vagy a Python nyelveket is.
Hogy őszinte legyek nem nagyon tudok biztatót mondani.
Kicsit nagyobb fája vágtad a fejszédet, mint azt gondolod.
Az userscript arra való, hogyha egy felhasználó változtatni szeretne egy weboldal működésén, akkor azt meg tudja tenni akkor is, ha nem tudja átírni a weboldalt szerveroldalon. Csak azokat érinti az userscript változtatásai, akik külön telepítették az userscriptet. Tehát neked nem ez kell.
Gondolom hozzá tudsz férni a szerverhez. Leegyszerűsítve vannak először is statikus weboldalak, ahol HTML fájlokban vannak eltárolva a szövegek (és formázáshoz szükséges dolgok és egyebek). Ezeknél a HTML-ben kell turkálj ha át akarod írni a szöveget. Kisebb szöveg módosításokat, ha nem kell átformázni, akár különösebb HTML tudás nélkül is el lehet végezni sima szövegszerkesztővel. Vannak vizuális HTML szerkesztők is, de tapasztalataim alapján azok hajlamosak tönkretenni a meglévő oldalakat, persze ha a szerkesztgetés előtt csinálsz az egészről egy biztonsági másolatot (ami amúgy sem árt ha van, akarom mondani kötelező) akkor ez nem lesz gond.
Másodszor vannak a dinamikus honlapok, amik a tartalmakat egy adatbázisban tárolják, és jellemzően van arra egy admin felületük, hogy tudj szerkeszteni és hozzáadni oldalakat. Pl. Wordpress, Drupal, Joomla, egyénileg írt cucc, stb. Az ilyeneket pl PHP-ban írhatják, tehát ha sok .php végű fájlt látsz akkor valószínűleg ilyennel van dolgod. Próbáld meg pl. megnyitni böngészőben a te-weboldalad.cime/wp-admin mappát, ha bejelentkezést kér akkor Wordpressel van dolgod, ami szerkeszthetőség szempontjából egész jó helyzet.
Ennyit tudok anélkül írni hogy látnám a weboldal felépítését.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!