Weblap belső tartalomkezelő felületének kialakítására milyen lehetőségeim vannak?
Igazából a saját weblapot üzemeltetők nagy része valamilyen kész tartalomkezelő rendszert használ. Egyrészt mert egyszerűbb, másrészt ha saját magad írsz meg egy amin felületet, az rengeteg óvatlanságból, figyelmetlenségből vagy programozástechnikai hibából adódó sebezhetőséget rejthet.
A künyvek meg általában magával a nyelvvel foglalkoznak, és nem azzal, hogy milyen feladatot hogyan lehet megvalósítani. (Sajnos.)
Mindenképpen kell egy szerveroldali programozási nyelv, amire legmegfelelőbb, és leginkább támogatott megoldás a PHP. (Persze megoldhatnád Perl-ben, vagy akár valami natív kóddal, mondjuk C-ben vagy Pascalban is, CGI-vel, de sokkal egyszerűbb PHP-ben, és a legtöbb tárhelyszolgáltató mást nagyon nem is támogat.) Szóval maradjunk annyiban, hogy a PHP-t muszáj lesz megtanulnod, amihez némi programozási múlt nem hátrány.
Az adatok tárolását és kezelését meg nagyon ajánlott valamilyen adatbázisban végezni, pl. MySQL-ben. (Persze technikailag megoldható lenne sima fájlkezeléssel is, és mondjuk adatbáziskezelés nélkül egy tartalomkezelő rendszert nulláról megírni nagyon sok tapasztalattal gazdagítana, de maradjunk annyiban, hogy a MySQL kelleni fog.)
Ha ezek megvannak, akkor ki kell gondolnod, hogy ez hogy is működjön. Konkrétan meg kell tervezned, hogy mit hogyan tárolsz, csinálni egy admin felületet, meg persze megírni magának a weboldalnak a kódját.
Nem lehetetlen, csak manapság mindenki el van kényelmesedve, és a kész megoldásokat választja.
Wordpress-esítés alatt mit értesz? Hogy utána Wordpress-t rátelepítve simán elérj mindent? Mert akkor mindent úgy kell tárolnod, ahogy a Wordpress tárolja.
A legegyszerűbb, ha valami CMS-t megtanulsz. A mai tartalom kezelők mind támogatják a sablonokat. Tanulj meg sablont készíteni, jobban jársz. Ez lehet Wordpress is, kisebb oldalakhoz egyszerűbb. Én a magam részéről Joomla párti vagyok, de csak azért mert az alá kellett fejlesztenem már és ismerem a lelkét. Egy grafikustól kapott terv alapján 2-3 óra alatt fel lehet építeni egy sablont a nulláról, ha kellő gyakorlatod van már.
Ilyen kész rendszerek mellett felesleges programozásba belemenni ... illetve spéci megrendelői igény esetében ezek a rendszerek is adnak egy framework-öt eleve, ami alatt meg lehet oldani a programozási feladatokat is.
Wordpressesítés alatt arra gondoltam, hogy vagy belenyúlok a html és css forráskódba, ahol nulláról felépítem a lapot, vagy egyszerűen magam is sablonkészítésbe kezdek, elvégre azok is készülnek valahogyan. Nem tudom ennek mi a módja, mindenesetre most elkezdek Wordpress-el ismerkedni, menet közben gondolom kiderül. De úgy sejtem, PHP-re és MySQL-re mindenképpen szükségem lesz, akármelyik utat választom.
Köszönöm mindkettőtöknek az infókat, nagyon hasznos számomra, néha kell egy hús-vér iránytű a folytatáshoz, ha egyedül tanulja az ember ezeket.:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!