PHP vs NodeJS? Optimalizáció és sebesség szempontjából. Ti melyiket preferáljátok? A PHP minden requestnél újracsatlakozik, és úgy vettem észre, egy NodeJS + Angular kombó szétszed egy sima PHP HTML webet.
22
az ilyen direkt vitákat generáló, mások szavait direkt teljesen kiforgató és a nem létező érveit "tudományosnak" ható köntösbe bújtató, okoskodó, magas lóról beszélő, fölényeskedő, f*sz stílust is biztos, hogy definiálták már valahol amit te képviselsz.
Nálunk a fejlesztő csapatnál, miután itthagytuk a PHP-t és átáltunk NodeJS -re, életünk legjobb döntését hoztuk meg.
Valamint, ha megnézed milyen új fejlesztőknek szánt rendszerek jönnek létre, Pl: FireBase. Minden nagy projekt, ma már JS alapú.
Egyre többen váltanak JS -re, például a ReactJS, React Native fejlődése miatt is. Sokkal kényelmesebb pl TypeScript nyelven írni úgy, hogy JS logikát használ mindegyik nyelv és framework. Az hogy nem kell minden sz*r nyelvre ilyen meg olyan fejlesztőt felvenni a csapatba, hanem csak elolvasunk egy részletes dokumentációt és már fejleszthetünk is sokkal költség és időhatékonyabb egy startupnak vagy multi cégnek mint pl PHP, Ruby vagy Python.
Hogyha szerver kezelőt akar valaki, esetleg hostingot akar akkor egyértelműen a PHP -t érdemes választania, hisz a PHP mögötti motor és aritmetikai műveletek csúcssebessége sokkal jobb mint egy JS -nek. Azonban akkor már egyből vitázhatnánk hogy oké oké... De a Python meg 2 sec alatt futtat le egy 100 000 lépésből álló számlálós ciklust mint a NodeJS, ami 3.2 sec alatt. A PHP meg 3 sec alatt.
Nyílván egy startupnak a serverless technológia fog kelleni, amire megint JS -t fog választani, és mellé mondjuk AWS -t vagy FireBase -t.
Tehát ők megint csak nem nagyon fognak foglalkozni azzal, hogy melyik hány sec alatt fut le. Az overall többségben egyébként Python áll. Utána JS, majd valahol a 10. helyen kullog a PHP.
Nekem személy szerint nagyon tetszett a PHP OOP, azon tanultam meg OOP -ben fejleszteni, első MVC modellem stb... De ezekhez is hónapok kellettek mire oda eljut valaki. Azonban PHP után átállni NodeJS -re, kb 1 év volt. Nagyon szerettem volna, és örülök hogy a fejlesztő csapat is megtanulta kérésemre. Most már ők is csak JS -be hajlandóak fejleszteni.
Azért azt hozzátenném, hogy a NodeJS önmagában is képes websocketeken keresztül kommunikálni, subdomainekről érkező kéréseket kezelni, azonosítani stb...
Node modulokat azok használnak akik vagy nem tudnak olyan nagy szinten, vagy pedig nem igényli a projekt a saját megvalósításokat.
Mellesleg node modulokkal hetekkel hamarabb meglehet oldani a cégek kéréseit, és nem kell rendszergazdára várni 5 hónapot mire bekullog az irodába és feltelepíti a szerverre a PHP x verziót meg Y libet. NodeJS -el meg, ha nodemon -al van elindítva a projekt, bármikor írhatok egy kódot ami küld egy npm install parancsot a gépnek.
Multer segítségével CDN szerverre is közvetlen feltudok tölteni fájlokat JS-el, PHP -ban ehhez meg egy API -t még meg kell hívni, vagy pedig manuálisan FTP -re csatlakozni.
Összeségében NodeJS és ámblok maga a JS sokkal skálázhatóbb, olcsóbb, gyorsabb mint a PHP. De ilyen alapon akkor tanulj Python -t...
Nem a milisecundumok alapján döntünk szoftvertervezés során melyikben programozzunk.
De azt hozzátenném, hogy utoljára 3 éve dolgoztunk PHP -val, akkor már éreztük hogy haldokolni fog a nyelv.
Csak azok nem látják ezt be akik továbbra is másokra akarják kényszeríteni a tanulást, ők pedig nem akarnak változni. De srácok, ez az IT ipar. Itt fejlődni kell, aki nem fejlődik tönkremegy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!