Akik Wordpress témákat készítenek, hogyan oldják meg, hogy ne lehessen ellopni a témát?
Nyilván Vannak "Nulled" témák, azaz amiből kiszedték ezt a védelmet, de ezek szerint annyira ez nem könnyű feladat, minthogy átírni hogy
$activated = false -et true-ra és be is van aktiválva. Mivel nyílt forráskódúek ezek, semmi nem akadályozza meg a fejlesztőket hogy belenyúljanak, mégis vannak olyan témák, amiknél nem sikerült feltőrni ezt a védelmet (tudomásom szerint, lehet nincs igazam).
Szóval, a kérdésem az lenne, hogy a fejlesztők hogyan tudják a témájukat lehető legjobban bebiztosítani a téma jogszerűtlen felhasználása ellen?
Bár nem foglalkoztam kifejezetten WP-el, de ha jól látom GPLv2 liszensz vonatkozik rá. [link]
Technikailag egyébként védhető a PHP (pl ioncube) de a liszensz ezt nem engedi meg.
Idézek pár ide vonatkozó részt:
"A General Public License-szek célja, hogy biztosítsa az Ön számára a szabad szoftver többszörözésének és terjesztésének jogát (és e szolgáltatásért akár díj felszámítását), a forráskód átadását (vagy igény szerint hozzáférést ehhez a kódhoz), a szoftver átdolgozásának lehetőségét, illetve hogy a szoftver egyes részeit új szabad programokban használhassa fel. és hogy e lehetőségekkel tudatosan élhessen.
Az Ön jogai védelmében hozott korlátozások azok, amelyek megakadályozzák, hogy valaki e jogok gyakorlását Önnek megtilthassa, vagy Önt ezekről lemondásra/tartózkodásra kényszeríthesse. Az ezekből a korlátozásokból eredő felelősség Önt is terheli, amennyiben a szoftver műpéldányokat terjeszti, illetve átdolgozza."
"Amennyiben Ön például ilyen [licenccel ellátott] program másolatait terjeszti, akár ingyenesen, akár bizonyos díj fejében, a szoftverrel kapcsolatos valamennyi jogot köteles átruházni a [harmadik személy] felhasználónak. Meg kell továbbá győződnie arról, hogy a [harmadik személy] felhasználó számára a forráskód, vagy a kódhoz jutás lehetősége biztosított."
Tehát a forráskód nem védhető: ha hozzájutottál, akkor azt szabadon használhatod.
Persze jogos kérdés, hogy a téma ugyanazzal a liszenszel rendelkezik-e (GPL)?
Ha végigolvasod a liszensz feltételeit, akkor nekem abból az jön le, hogy minden ami része vagy arra épül, azt ugyanazon liszensz alatt kell kiadni.
Tehát a terjesztésért kérhet pénzt a fejlesztő, de ha megszerezted (akárhonnan) a forráskódot, onnantól kezdve szabadon felhasználhatod/módosíthatod/tovább adhatod (persze a liszensz betartásának szabályai szerint).
"Szóval, a kérdésem az lenne, hogy a fejlesztők hogyan tudják a témájukat lehető legjobban bebiztosítani a téma jogszerűtlen felhasználása ellen?"
Tehát szerintem sehogy, mivel a felhasználás jogszerű. :)
Persze nem vagyok jogász, szóval ha valaki megszagérti ezt aki jártasabb a témában azt megköszönöm én is, de én így értelmezem.
Amúgy itt az eredeti: [link]
A legtöbb felhasználó képességét már egy sima változó átírása is meghaladja, de jellemzően ennél szétszórtabban szokták beépíteni a kódba a korlátozásokat és nem is feltétlenül egyértelmű az átlag felhasználónak, hogy mit kellene kiszednie vagy esetleg átalakítania a kódban. Akinek megvan a tudása az nem feltétlenül fogja erre pazarolni az idejét, hogy aztán ingyen elérhetővé tegye.
Másik dolog, hogy alapból lehet, hogy ott sincs a kódban az a plusz funkció, hanem aktiválás után tölti csak le.
Na meg jó eséllyel osztott licenccel mennek ezek a dolgok, szóval komolyabb szereplő nem fog 20-100 dolláron vacakolni. Jobban megéri kifizetni az eredeti helyre az összeget, mert jár hozzá támogatás, meg automatikus frissítés is sok esetben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!