Emelt szintű informatika érettségin csak a kompozer megengedett vagy más programot is lehet használni?
Volt egy szoftverlista, amin bejelölted, hogy milyen szoftvereket szeretnél választani. Ahol volt választási lehetőség, ott azt KELL használnod, amit kiválasztottál. Ahol nem volt választási lehetőség, ott azt, amit előírtak. Illetőleg: az operációs rendszer segédprogramjai mindig használhatóak, ha azzal a készített produktum a választott szoftverrel kompatibilis marad. (Webszerkesztésnél ez mindig így van.) Szóval ha akarod, Jegyzettömböt is használhatsz.
Az, hogy a KompoZer ősrégi... igen, tekintélyesen elavult már. De legalább nincsenek olyan kompatibilitási problémái, mint a SharePoint Designernek.
Hogy mit hol és mennyire használnak, ezzel kapcsolatban csak annyit mondanék, hogy a vizuális webszerkesztőket kb. 20 éve kezdő hobbistákon kívül senki nem használja. Legutoljára akkor volt divat személyes weboldalt összekattintgatni. Ma aki a weben jelen akar lenni, az vagy csinál magának Facebookon egy oldalt, vagy indít egy blogot, vagy összekattintgat egy oldalt Wix-en. Aki meg kicsit komolyabbat szeretne, az feltesz egy Drupalt, Wordpresst, vagy megtanulja a webszerkesztést értelmes módon, nem valami lebutított szövegszerkesztőhöz hasonló felületen.
Az érettséginek pedig nem az (lenne) a fő célja, hogy az adott szakma aktuális piaci technológiáit számonkérje, hanem hogy az adott tantárgyből/szakmából/tudományterületről egy átfogó alaptudás meglétét mérje. Mondjuk erre az informatika érettségi pont nem alkalmas, mert ez nem informatikai, hanem titkárnői képességeket mér, vicc, de le lehet úgy érettségizni informatikából jelesre, hogy a vizsgázó teljesen inkompetens, egy e-mailt nem tud elküldeni, szoftvert nem tud telepíteni, de még egy felhasználói fiókot sem tud létrehozni. (Igen, persze, szóbelin előkerülhet érintőlegesen... amivel csak az a gond, hogy a szóbeli meg igazából szerencsejáték, és a vizsgázók 80%-a egyébként is csak gondolkodás nélkül benyalja szóról szóra az előre kidolgozott tételt.)
De a legnagyobb vicc, hogy egy érettségin webszerkesztésnél még a HTML elemeket sem kell tudni, mert hát használhat vizuális szerkesztőt. Oké, de akkor mi értelme van? Azt senki ne mondja, hogy ez annyira hú, de magas szint lenne, mert akinek azt a 20 HTML taget nehézséget jelent megtanulni, annak lehet, hogy nem informatika érettségin a helye.
Egyébként kódszerkesztő a KompoZerben is van, lehet, hogy nem olyan fancy, mint az épp legdivatosabb szerkesztőben, de nem tök mindegy, hogy milyen szerkesztőbe pötyögöd be? Tudom, tudom, tök jó, hogy a Code-ban van kódkiegészítés, meg magától beírja helyetted a doctype-ot, de őszintén: egyszer az életben meg lehet lenni enélkül is. ;)
Volt már hasonló kérdés a közelmúltban:
https://www.gyakorikerdesek.hu/szamitastechnika__weblapkeszi..
az "Emelt szintű informatika érettségi vizsgatárgyhoz a 2021. év vizsgaidőszakaira érvényes szoftverek listájában" többféle szoftver szerepel:
"KompoZer 0.8b3
SeaMonkey 2.53.3
Bluefish 2.2.10
Visual Studio Code 1.48"
Forrás: [link]
És írják is:
"Tervezett változások a 2022-es év vizsgaidőszakaira: várhatóan a JAVA SE –NetBeans és a KompoZer választási lehetősége megszűnik"
Ugyanis:
* a KompoZer felett eljárt az idő, nem fejlesztik már
* a SeaMonkey programcsomag - aminek a Composer nevű programja a KompoZerből száramzik - helyettesíti
"Csak azért kérdezem mert ez egy ős régi program és a világon körülbelül sehol sem használják"
A KompoZert (illetve a Seamonkeyt) a középszintű informatika-érettségi miatt használják - ahol nem elvárás a HTML/CSS nyelv ismerete, de a grafikus felületű webszerkesztés elvárt - de mivel van bennük kódnézet, az emelt szintű informatika-érettségihez is beváltható.
"De a legnagyobb vicc, hogy egy érettségin webszerkesztésnél még a HTML elemeket sem kell tudni, mert hát használhat vizuális szerkesztőt. Oké, de akkor mi értelme van?"
Emelt szintűn elvárás:
"Tudjon egyszerű weblapot készíteni a HTML és CSS segítségével.
Ismerje a HTML és a CSS alapelemeit."
középszinten - ami a "nem informatikusnak" készülőket célozza meg - nem:
"A címsor, háttérszín, háttérkép, különböző színű, méretű, igazítású szöveg, listák, táblázatok, képek, animációk, hivatkozások elhelyezése egy grafikus weblap-szerkesztővel."
"a vizuális webszerkesztőket kb. 20 éve kezdő hobbistákon kívül senki nem használja"
Viszont oktatási szempontból segítségével könnyebb átvezetni a tanulót (még azt is, aki nem "informatikai vénájú" és maximum egy tartalomkezelő rendszer vizuális szerkesztőjén keresztül visz fel webes tartalmat) a szimpla szövegszerkesztésből a webszerkesztésbe - hasonló elemek (címsorok, bekezdések, listák, táblázatok, képek, szövegigazítás, stb...) vannak mint a szövegszerkesztésnél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!