Milyen szempontok alapján válasszunk tárhelyet?
Az érdekelne, hogy pl. ha megnézek 5 különböző tárhely szolgáltatást, akkor mindenhol kb ugyan azok a tényezők vannak felsorolva, de számomra nem egyértelmű, hogy melyik alatt mit értünk. Leírok néhány példát.:
1. WEBHELYEK SZÁMA? – gondolom ez az azt jelenti, hogy az adott csomagot megvásárlova hány (fő)weboldalt tudok feltelepíteni, de van olyan tényező is, hogy MYSQL ADATBÁZIS x db. Eddig azt hittem a kettő ugyan az, de láttam olyan szolgáltatót, ahol pl. a webhelyek száma 1., a MySql adatbázisé 2.
2. Akkor az is érdekelne, hogy mi a különbség a FIÓKONKÉNIT DOMAINEK, a HOZZÁADHATÓ DOMAINEK és a KAPCSOLT DOMAINEK száma között?
3. Valamint, ami még nem világos, hogy a CPU MAG SZÁMA mit mutat meg? – úgy gondolom, azt hogy egy megosztott tárhely esetén hány másik tárhellyel kell megosztoznom a sajátomat (de ez lehet hülyeség…)
4. Illetve az FTP HOZZÁFÉRÉSnél az, hogy darabszám, vagy korlátolt mit takar? (Tudom mire való az FTP, de azt nem tudom, hogy egy tárhely szolgáltató amikor azt írja, hogy 1 van belőle vagy korlátlan, akkor az mit takar)
5. És még annyi, hogy ha tudni szeretném, hogy hány ALDOMAIN érhető el, azt miből tudom meg, mert van, ahol kiírják konkrétan h 10 aldomain tartozik a csomagba, de van ahol erről nem írnak, ez utóbbi akkor azt jelenti hogy nem tartozik hozzá, vagy csak valami más fogalom alatt találom meg?
Tudom ez egy kicsit így sok, de mind hozzá tartoznak a választási szempontok megértéséhez. Előre is köszönöm a válaszokat, illetve, ha van olyan szempont amit még mindenképp csekkoljak és vegyek figyelembe nagyon, az is érdekelne, ha tud valaki.
"1. WEBHELYEK SZÁMA?"
Hány "DocumentRoot" mappád van, azt határozza meg. Az adatbázis szám, mert lényegtelen, mert az adatbázis esetén nem függ szerver lokációtól. Lehet az adatbázis felhőben is, míg a webtárhelyen fut a tényleges kód. Egy webalkalmazás több adatbázist is tud használni, ha úgy van programozva/tervezve. Adatbázis halmazába beletartozik: MySQL, Memcache, Firebase (ami felhős), stb.
"2. Akkor az is érdekelne, hogy mi a különbség a FIÓKONKÉNIT DOMAINEK, a HOZZÁADHATÓ DOMAINEK és a KAPCSOLT DOMAINEK száma között?"
Itt tisztában kell lenni a DNS ill. aldomain jelentésekkel. Az általad olvasott elnevezések, nem pontosak, szóval nem baj, ha nem érted. Nem szakmai fogalmak, nekem legalább is.
Lényegében:
- több domain is mutathat ugyan oda, mint egy alias
- aldominek esetén a fiók fő domainje egy külön mappaként jelenik meg (jobb esetben). pl.: aldomin.domain.hu
"4. Illetve az FTP HOZZÁFÉRÉSnél az, hogy darabszám, vagy korlátolt mit takar?"
Hány felhasználó/jelszó páros van. Azaz hány account.
"5. És még annyi, hogy ha tudni szeretném, hogy hány ALDOMAIN érhető el, azt miből tudom meg, mert van, ahol kiírják konkrétan h 10 aldomain tartozik a csomagba"
10 aldomaint engedélyeznek a megvásárolt és beállított rendes domain alá.
- Gondolom tárhely beli korlát miatt, mert technikailag aldomainből bármennyi lehet.
- Ha nem írnak ilyet az 2 esélyes: vagy nem támogatja a szolgáltató (ami technikailag lehetséges lenne) vagy egyszerűen nem foglalkoztak a témával: tehát rá kell kérdezni.
"3. Valamint, ami még nem világos, hogy a CPU MAG SZÁMA mit mutat meg?"
Milyen vason fog futni. Több megvalósítás is van:
- Egy rendes fizikai gép vagy virtuális gép, aminek adottak a mag számai, és azokon van implementálva minden oldal "virtualhost"-ként.
- Minden tárhely külön kap egy virtuális gépet, ami az adott CPU erőforrást használhatja (tehát az ki van osztva a tényleges vasból, ahol lehet 100 felett is a magszám).
- Konténerizált rendszerben fut az alkalmazásod virtuális vagy fizikai gépen, ahol a konténer szintjén van limitálva ez.
Legelső opció a legbizarabb, mert egy alkalmazás megtörése esetén könnyen átjárhatóvá válik az út más alkalmazásba is. Míg a VM vagy docker szeparáció során, lényegében "bezárva" marad a támadó, így site-ról site-ra nem tud vándorolni a rendszeren belül.
Sajnos az, amit a szolgáltatók oldalán írnak, nem minden esetben valós adatok.
Én pl. nemrég vettem egy NVMe SSD tárhelyet, próbaként egy olyan szolgáltatótól, amit sok helyen népszerűsítenek. Próba képen rendeltem, mivel több céges weboldalt szerkesztek, és kérdeztek erről a tárhelyről, ezért alaposan teszteltem, hogy tudjak véleményt mondani.
A szolgáltató oldalán az egekig magasztalták (prémium tárhelynek volt meghirdetve), nagy RAM és CPU-val. A rendszerben valóban észlelte is a kiírt RAM és CPU-t, de valószínűleg erősen túl lehetett a szerver értékesítve.
Enyhén szólva rettenetesen gyenge volt a szolgáltatás minősége és sebessége, főleg este (csúcsidőben) lassult be. Igazából két ingyenes tárhelyet is ismerek, ami gyorsabb nála. A szerver sebessége letöltéskor kb. 3-5 Mb/s volt. Az ingyenes tárhelyek átlag a 10-15 Mb/s-al mentek (tehát lényegesen lassabb volt az ingyenes tárhelyeknél). Normális fizetős tárhelynél legalább 70-80 Mb/s sebességet mérek. Továbbá a válaszidő is nagyon gyenge volt, pl. egy WordPress oldal feltöltése 3X tovább tartott, mint az ingyenes tárhelyen (direkt összehasonlítottam ezt is).
Nevet nem írok ki, mert bele köthetnek. Ez csak egy példa volt, hogy nem kell mindent elhinni, amit a szolgáltatók oldalán olvasol.
Természetesen minél nagyobb a RAM és a CPU, annál jobb sebességre számíthatsz, de ez nem minden. Fontos, hogy az I/O érték is magas legyen (ez a szerver belső írási és olvasási korlátját jelöli). A fenti példából pedig az is látszik, hogy akkor is lehet rossz, ha minden érték magas, mert az sem mindegy, hogy egy szerveren mennyi weboldalt helyez el a szolgáltató (azaz mennyire értékesítik túl).
Azért, hogy érdemben is segítsek, küldök egy listát a garantáltan jó szolgáltatásokról:
profitarhely.hu
rackforest.com
ezit.hu
hostingbazis.hu
vps4you.hu
nethely.hu
Van pár ismert nevű szolgáltató, ami kimaradt a listámból. Azok egy részét is leteszteltem (természetesen nem mind), de a fentieknél gyengébb volt a sebessége vagy a minősége. A rosszat nem írom ki, nem célom egyik tárhely szolgáltatóval sem "viaskodni", de többet is végig teszteltem, hogy tudjak jókat ajánlani.
Ha alkalmam adódik rá, nagyon szívesen vállalok bármikor tárhely tesztet, van még bőven amit nem próbáltam ki. :)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!