Kezdőoldal » Számítástechnika » Weblapkészítés » Torrent oldalak? anno volt...

Torrent oldalak? anno volt 2012 be razzia most mi lett a dologgal?

Figyelt kérdés

leszáltak róluk ?

vagy hogy hogy nem kutatják a szervereket ?

a legtöbb oldalt az ovh-tol futtatják

a legtöbb ilyen tárhely oldalra vagy vps bérlésnél lakcímmel kell regisztrálni...


2020. márc. 2. 21:38
1 2 3
 21/23 Shaddark ***** válasza:

14- Ez a jogszabály a torrentek letöltőit védi csakis és kizárólag.

Az üzemeltető és a feltöltők ettől még egyértelműen bűnt követnek el a jog szerint.

És torrentnél mindenki feltöltő. Ezért sajnos ha akarnák, el tudnák az egész országot ítélni :)

2022. febr. 22. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 anonim ***** válasza:
52%
Ne emeld ki ezt a kérdést mindig amikor lehet...
2022. máj. 1. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 anonim ***** válasza:
48%

Nos...

Azért "szálltak le" róluk, mert az ilyesmi oldalak ma már szinte kivétel nélkül olyan helyen futnak, ahová a hatóságoknak nincs rálátásuk, vagy csak aránytalan nagy macerával sikerülne talán-talán valami kis eredményt elérniük, de mire lenne belőle valami, addigra az oldal már rég átköltözne másik országba.

De vannak olyan országok, ahol ezt sokkal komolyabban veszik. (USA, Németország.) Bár itt a végfelhasználókat is előszeretettel vegzálják.


#4 "Torrentezni legális. A szervereken nincsennek jogvédett tartalmak eltárolva."

Maga a torrent, mint technológia, tényleg legális. Sok Linux disztrót például így a legegyszerűbb letölteni. De ha már jogvédett tartalmakról van szó, akkor korántsem ennyire szép a helyzet. Magyarországon a szabad felhasználás keretein belül ha saját eszközzel, saját célra készítesz jogvédett alkotásról másolatot, az legális. (Ez a szoftverekre nem vonatkozik, mert azok esetében licenchez kötött a felhasználás, hiába maga a letöltése nem lenne illegális, de a használata licenc hiányában már igen.) Viszont torrentnél a letöltő a letöltést követően feltöltővé is válik, ez pedig már nem tartozik a szabad felhasználás alá.


"A szervereken nincsennek jogvédett tartalmak eltárolva."

Csakhogy a jog a bűnsegédletet, sőt, sokszor már az előkészületet is bünteti. Lehet, hogy a szervereken nincs egyetlen jogvédett fájl sem, de azzal a céllal hozták létre, és azért üzemeltetik, hogy mások illegális fájlcserélését elősegítse.


#5 "szerintem ezt hülyesség a végtelenségig kergetni hiába zárnak be annyi oldalt jön a kövi"

Ezért is változtatott sok, köztük a legtöbb európai ország is stratégiát. Inkább a megelőzésre fordítják a hangsúlyt, azzal többet el lehet érni. Ha a felhasználó inkább hajlandó valami összeget fizetni érte, akkor érje el azokat az anyagokat, amiket egyébként letorrentezne. Ezért is léteznek a streaming szolgáltatások. Ma ha valaki egy filmet meg akar nézni, előbb nézi meg, hogy Netflixen fent van-e, mint hogy elkezdjen torrentezni. De mondhatnánk itt a HBO Maxot, a Spotifyt, vagy akár a Youtube-on a VEVO csatornákat is, ahová inkább felpakolják az egyébként jogvédett zenei tartalmakat, hogy inkább ott nézze meg a felhasználó, és abból az előadóknak bevétele is van. Meg persze vannak kisebb, tematikus szolgáltatások is, ha pl. egy Forma-1-es futamot meg akar valaki nézni, akkor potom pénzért előfizethet a formula1.com-on ahelyett, hogy torrentről töltené le.

Sokan pedig elő is fognak fizetni ezekre a szolgáltatásokra, mert a havidíjuk általában egészen emberbarát, és azonnal minden a rendelkezésre áll, nem kell órákig várni, hogy letöltődjön, nem kockáztatják azt, hogy esetleg más is letöltődjön a gépre, és nem kell utána éjszakákon át "visszatölteni". Ennek eredménye az lett, hogy ma már - akkor is, ha ezen az oldalon kétnaponta hisztizik valaki miatta - a jogvédett anyagok torrentezése eléggé marginális lett.

A szoftvereknél kicsit más folyamatokkal, de ott is elérték, hogy nagy mértékben "kifehéredjen" a piac. Ezt részben a legális felhasználók előnyben részesítésével, részben pedig újabb technikai akadályokkal érték el. Ma már nem sz*pás az, ha valaki legálisan vásárol szoftvert. Egy 10-15 éve még az volt, többet szívott vele a legális vásárló, mint aki egy crackelt változatot töltött le. Gondolok itt az aktivációval, sorozatszámokkal, meg egyéb hasonlókkal történő tortúrákra. Oké, jobb esetben csak beírtad a kódot, és kész. De sokszor volt, hogy mellette még külön aktiválni kellett, aztán ha újratelepítetted a gépet, akkor nem fogadta el az aktivációt, stb, stb. Most pl. a Steam ezt a problémát egy csapásra megoldja. Lehet persze továbbra is kalózkodni, de akkor elesel az ilyen platformok előnyeitől, és sokszor a multiplayer lehetőségétől is. Márpedig ma ez már komoly szempont.

Ezek mellett létezik sok ingyenes szoftver, amik még van, hogy jobbak is, mint a kereskedelmi társaik.

Továbbá ott van az előfizetéses modell. Amit én személy szerint utálok, de tény, hogy az ember szívesebben fizet egy párezer forintos havidíjat, mint hogy egy összegben kifizessen több tízezret.


#6 "arról ugyanis én nem tehetek ugyanis nincs jogom más fájlaihoz nyulni hiába enyém a szerver ha egy szolgáltatást üzemeltetek"

Tévedés!

Ami a te tulajdonodon, a te tudtoddal történik, azért felelős vagy. Nyilván nem életszerű, hogy folyamatosan azt kutatgasd, hogy vajon amit feltöltöttek, az legális-e, de köteles vagy a tőled elvárható lépéseket megtenni ennek visszaszorítására. Szerinted pl. ezen az oldalon merő szórakozásból figyelik a moderátorok árgus szemekkel, hogy nincsenek-e 16 éven aluliak? Dehogy! A GDPR értelmében törvényi kötelességük ezt megtenni. Mint ahogy a néha felbukkanó egyéb törvénytelenségeket is kötelességük szűrni. Hiába ők csak szolgáltatnak, azért őket felelősség terheli. Ezen lehet vitatkozni, hogy helyes-e, de tény, hogy így van.


#10 "a tracker nem terjeszt semmit, csak összeköti a terjesztőket, a felhasználókat"

Ez már csak etimológiai kötekedés. Akárhogy fogalmazzuk meg, a törvény szerint az illegális tevékenység elősegítése is büntetendő. Tök mindegy, hogy azt most terjesztésnek, vagy bármi másnak hívjuk-e.


"ha van egy oldalnak 1 millió aktív felhasználója, nem lehet minden egy felhasználót tételesen felkutatni"

Nem, általában csak néhányat szoktak, azokat aránytalanul megbüntetik, egy negyed CD-ért tönkreteszik az életét, és az összes médiában elhíresztelik, hogy így jár, aki letölt. Legalábbis az USA-ban így járnak el. Ott a bíróság bármilyen bizonyítási eljárás nélkül, bemondásra elhiszi, hogy egy darab MP3 letöltése százezer dollár kárt okozott a kiadónak. Európában azért más a helyzet, itt tényleg felismerték, hogy a megelőzés hatékonyabb és emberbarátabb, mint a felhasználók üldözése.


#13 "Nem hinném, hogy manapság bárki is venne DVD-t."

Nem hinném, hogy ez hit kérdése lenne. ;-) Attól, hogy te nem veszel, sokan mások még vesznek.


"Maga a torrent nem bűncselekmény. Az a bűncselekmény, hogy Te tárolod az illegális anyagokat a gépeden, mint filmek..stb."

Meg az, ha megosztod, vagy ha ezt elősegíted.


Ami pedig az én magánvéleményem: ha minden elérhető lenne legálisan, akkor jóval alacsonyabb mértékű lenne a kalózkodás. De ameddig rengeteg dolog csak szürke forrásból szerezhető be, addig lesznek, akik bizony úgy fogják beszerezni.

2022. máj. 1. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!