Munkaerőpiaci szempontból miket kell tudnia egy junior C# programozónak, illetve milyen mélységben kell ismernie a C#-t?
Úgy általánosságban. Mostanság elkezdtem álláshirdetéseket böngészni, hogy miket érdemes tudnia egy programozónak. Érdekelne, hogy munkaerőpiaci szempontból úgy alapjáraton mit érdemes átnézni.
A "mit kell tudnia" alatt olyasmik ismeretekre gondolok, mint a Git/SVN, a Docker, a clean code, az SQL, a design pattern-ek, az UML, alapvető algoritmusok, stb.
A .NET és a C# igen nagy területet képes lefedni. Szerintem itt a legjobb támadási stratégia az lenne, ha kitalálod, mivel szeretnél foglalkozni:
- weblapokkal
- asztali alkalmazásokkal
- háttérben működő backend rendszerekkel
- mobilalkalmazásokkal
- IoT eszközökkel
Minden terület hozza magával a technológiáit és a szabványait, és lehetetlen mindent ismerni. Nem is kell. Véleményem szerint ha weblapokkal akarsz foglalkozni, teljesen felesleges ismerni a WPF-et, a Windows Forms-t, a Xamarint, stb. Sokkal fontosabb helyette az ASP.NET (Core) MVC, az Entity Framework, és társai.
Általánosságban véve minden területet érint az, hogy adatbázisokkal kell foglalkozni, de ebből megint van egy kismillió fajta. Relációs DB, NoSQL; Microsoft SQL Server, MySQL, AWS DynamoDB, Apache Cassandra, mind-mind hozza magával a saját kis világát. Szóval junior fejlesztőként úgy isten igazából csak pár dologra van szükséged:
- legyen némi fogalmad arról, hogy mi is zajlik az általad választott területen, amiben dolgozni akarsz
- értsd a koncepciókat és célokat, amin a technológiák alapulnak
- tudj tanulni, összefüggéseket észrevenni
- tudj együtt dolgozni másokkal
- tudj kérdezni és legyen meg a képességed arra, hogy ki merd azt mondani, hogy "bocsmá, fingom sincs, mi van; ehhez én k_rvára nem értek" (röhögsz, de rengeteg újonc görcsöl órákon keresztül a problémán, de segítséget bezzeg nem kérne, ami nem jó hozzáállás - junior vagy, tudják ők is, hogy sokat kell tanulnod, és jó, ha látják, hogy te akarsz is tanulni)
- vállalj felelősséget, ha valamit elszúrsz - emberből vagy, a csapattársaid is, szóval fogsz hibázni, de segíteni fogtok egymásnak és egyikőtöknek sem érdeke az, hogy kicsesszen a másikkal.
Értem én, hogy azt mondod, hogy "de hát én ismerem a GIT-et" - de ahány cég, annyiféleképpen használja. Mellesleg amikor otthon az egyedül fejlesztett hobbiprojekted során használod, nem is nagyon futsz bele abba a mókába, hogy merge conflict-os lesz a kódod. Tuti, hogy lesz a cégnél olyan technológia, amit ha bemutatnak neked a kollégáid, nagy vonalakban sejteni fogod, hogy mire jó, de még soha az életben nem hallottál róla. Ezért mondom azt, felesleges készre szerelten odamenni, mert garantálom neked, hogy van ott annál a cégnél valami, amiről halvány lila gőzöd sincs. Azért leszel junior fejlesztő, hogy ezt a tudást bármikor el tudod sajátítani a munkád során.
25/F (medior dev)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!