Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Egy negyedfokú egyenletet...

Egy negyedfokú egyenletet megoldó programot szeretnék írni Javascriptben, de hogyan tudnék?

Figyelt kérdés

Milyen algoritmus javasoltok hozzá?

Tudom hogy van megoldóképlete de az talán túl bonyolult nincsen valamiféle olyan algoritmus amivel talán egyszerűbb lenne??



2018. aug. 10. 15:07
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
0%

Hogyne, lineáris algebrai megoldások vannak.

Gondolod menni fog, ha se a harmadfokú, se a másodfokú nem ment?

2018. aug. 10. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:
Azok mentek
2018. aug. 10. 15:32
 3/20 A kérdező kommentje:
És mik azok a megoldások??
2018. aug. 10. 15:40
 4/20 anonim ***** válasza:

Keresd meg a megoldás leírását, és kövesd azt! Jó tanács: lehetőleg az elején térj át komplex számokra!

Ha már van harmadfokú megoldó programod, akkor az sokat segít a negyedfokú kiszámításában.

[link]

2018. aug. 10. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
23%
De minek hazdusz, mint a vízfolyás?
2018. aug. 10. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
79%

Alapvetően én is a megoldóképleteket javaslom neked ebben az esetben, de hogy láss más megoldást is, ami nem csak polinomok esetén működhet:


Az ilyen fapados házi egyenletmegoldók az f(x)=0 egyenlet esetén a függvény folytonosságára szoktak építeni. Keresni kell két számot úgy, hogy egyikre a függvény pozitív másikra negatív értéket vegyen fel. Így a folytonosság miatt valahol metszi az x-tengelyt, azaz ebben az x pontban van egy megoldás.

Általában a függény ismeretében könnyű ilyen számokat találni, pl polinomoknál tudjuk, hogy +/- végtelenbe tartanak, ahogy x +/- végetelenbe tart (a +/- sorrendje nem feltétlen ugyanaz!). Ezután intervallum felező módszerrel tetszőleges pontosságig rá lehet közelíteni a megoldásra.


Itt nyilván azért még el kell gondolkodni, hogyan találjuk meg az összes megoldást, többszörös gyököket hogyan ismerünk fel, ilyesmi. Illetve hátrány, hogy ezzel csak valós megoldásokat találunk.


Vannak ennél gyorsabb iteratív módszerek, pl newton iteráció, de ezeknél is figyelni kell, hogy a megoldáshoz való konvergálásnak általában vannak feltételei és a kérdés, hogy az f(x)=0 egyenletben az f függvény megfelel-e a feltételeknek.


Ennyiből talán már érezhető, hogy van baj bőven, így inkább érdemes a megoldóképleteket alkalmazni.

2018. aug. 10. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm sokat segitettél ezzel a reszletes leirassal akkor majd a megoldokepletet fogom használni
2018. aug. 10. 21:27
 8/20 anonim ***** válasza:

Az összes létező megoldóképletet pont javascriptben meg akarod oldani? Aztán minek?

Esetleg githubra töltsd már fel, hadd szakértsük meg, kezd egyre jobban érdekelni, mennyire sikerül vállalhatatlanul ronda kódot írnod.

2018. aug. 12. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:

Csak a harmadfokúig jutottam el még és nem lett annyira ronda egyik sem.

Amúgy nem tudom meddig fogom megcsinálni, szerintem ameddig csak akarom.

Amúgy egyéb más számolós programot is csináltam már, pl egy tudományos számológépet, számrendszerek közötti átválót.

2018. aug. 12. 17:01
 10/20 A kérdező kommentje:
A másik dolog meg az hogy nem mindegy neked hogy milyen programokat írok.
2018. aug. 12. 17:04
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!