Érdemes programozónak tanulni, vagy nem lehet belőle megélni?
https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanul..
Komplett idióta, aki kiírta a kérdést, vagy tényleg nincs jövője a programozásnak?
Szerintem csak az legyen a programozó, aki élvezi, amit csinál, mert attól, hogy jól fizető szakma még nem biztos, hogy megfelelő vagy, hogy benne dolgozz.
Ráadásul a programozás olyan, hogy otthon is tudod végezni internet+gép+akarat kell csak (kivéve, ha valami spéci hardverhez kell írni valamit). Neki lehet állni tanulni, napközben meg dolgozol valami mást, aztán ha elérsz egy szintet, lehet sikerül munkát is találnod vele. Vagy ha megüt a szerencse faktor, akkor lehet 1 db kis egyszerű alkalmazással kaszálsz egyszer nagyot (pl. flappy bird).
Az első kérdésre a válasz: érdemes!
A programozható, "okos" eszközök száma folyamatosan növekszik: gyakorlatilag már mindenkinek van "okostelefonja", egyre gyakoribbak az "okosórák", "okostévék", miegymás. Ezeken minden programok futnak, amiket nyilván programozók írnak. Ráadásul egyre több mindenhez használnak az emberek "okos"eszközöket, nem csak a klasszikus internetezés-szövegszerkesztés-játék "szentháromsághoz".
Aztán ott vannak a weboldalak. Egy valamire való weboldalt nem a szomszéd kisfiú fog Dreamweaverben összekattintgatni, hanem mögötte komoly tartalomkezelő- és/vagy adatbáziskezelő rendszerek dolgoznak. Igaz, a nagy növekedés időszakán szerintem már túl vagyunk; az az időszak kb. 5-15 évvel ezelőttre volt tehető, amikor felismerve az internet adta lehetőségeket, boldog-boldogtalan egyből weboldalt akart csináltatni; de ami azt illeti, bár nem olyan drasztikus módon, de még most is növekvőben van a készülő weboldalak száma. (Amihez sokan rögtön mobil alkalmazást is írnak, mert valamiért az emberek szívesebben nyomnak rá a telefonukon X szolgáltatás ikonjára, mint hogy beírnák a böngészőbe a webcímét.)
Emellett ahogy egyre több eszközünk lesz "okos" (jaj, de utálom ezt a megnevezést...), úgy szükség van azokra, akik ezeket a beágyazott rendszereket programozzák. (Én például épp egy lakásautomatizálási rendszeren dolgozok, ami méri az egyes helyiségek hőmérséklet- és páratartalom értékeit, meg az esetleges füstöt és mérgező gázokat, amiket aztán mobil alkalmazásból bármikor ellenőrizni lehet, illetve riasztást küld, ha valami nagyon kirívó értéket mér. A fizikai részétől eltekintve ez is programozó munka...)
A munkavégzést segítő egyedi szoftverekre is mindig igény van. Mondjuk egy vállalkozásnak számlázó szoftverre. Mondjuk valami egyedi igényeknek megfelelő készletnyilvántartó alkalmazásra. Ahogy az emberek felismerik, hogy mennyi mindent lehetne könnyíteni és produktívabbá tenni egy-egy megfelelő számítógépes rendszerrel, úgy nő az ezek iránti igény is.
És persze természetesen játékokra is mindig lesz igény, hogy mást ne említsek... bár ez viszonylag kis szelete csak a programozói szférának.
Végül pedig hozzátenném: akár a többi szakma, a programozó szféra sem úgy működik, hogy "na, most van elég programozónk, újakra soha nem lesz szükség". Bár viszonylag új szakterület, de az "arany generáció" már közelít a nyugdíjas korhoz, meg bár nem gyakori, de mint midnenhol, itt is vannak pályaelhagyók, szóval utánpótlásra mindig is szükség lesz. Nem lesz mindig annyira keresett, szinte már hiányszakma, mint most (állítólag 20 ezer informatikus hiányzik a hazai munkaerőpiacról...), de még ha megállna a növekedés, utánpótlásra akkor is szükség lesz.
A másik kérdésre a válasz: (sajnos) nem biztos, hogy az adott kérdező troll, vagy komplett idióta. Vannak, akik számára ez a terület egyszerűen nem belátható. Most képzelj el egy 8 általánost végzett gyári munkást, valamilyen kis településen! Ő valószínűleg semmit nem fog felfogni az informatikai szférából, csak annyit, hogy "a gyerekek mennyit ülnek a gép előtt". Akinek pedig ez a terület teljesen ismeretlen, annak számára az oprendszerprogramozás meg a chatelés egy és ugyanaz a kategória. Én is futottam már bele olyan emberbe, aki hosszas magyarázás után sem volt képes felfogni, hogy a "számítógépezés" nem egyetlen homogén tevékenység, hanem abba azért rengeteg, egymástól gyökeresen különböző elfoglaltság beletartozik. Ebből adódóan simán úgy hiheti, hogy mindenki, aki Facebookot használ, az ugyanúgy "informatikával foglalkozik", mint mondjuk az, aki épp egy beágyazott rendszer vezérlőszoftverét fejleszti.
A másik jellemzője az ilyen rálátás nélküli embereknek, hogy nem tudják elképzelni, hogy mégis ebben hol van a pénz? Főleg, ha az illető egy maradi és megkeseredett ember, akinek a munka feltétlenül egyenlő valamilyen kellemetlen és szenvedéssel teli tevékenységgel, egyszerűen az ő kis világából nem fogja látni, hogy bizony igen, ebben is nagyon nagy potenciál van.
Egyébként amit még hozzátennék: természetesen értelme csak akkor van, ha az ember érti és szereti is csinálni. Sokan követik el azt a hibát, hogy pusztán azért mennek informatikusnak, "mert az jól keres", aztán amikor kegyelemkettessel elvégzik az OKJ-t, csalódottan tapasztalják, hogy senkinek nem kell a munkájuk... és ők is valószínűleg be fognak állni abba a sorba, akik szerint ez nettó marhaság, és nem lehet belőle megélni. Közben meg dehogynem, csak kellenek hozzá olyasmi kompetenciák, amik nem mindenkiben vannak meg.
Programozóként:
Csak akkor menjen bárki is fejlesztőnek, ha tényleg ez az élete, és szereti is csinálni. Kezdő, vagy junior bér nem éri el azt az összeget, amit pl. egy kétkezi munkás megkeres egy hónapban, 8 óra munkával. Rengeteget kell ülni, sok a stressz, elvárások az egekben. (a fizetés persze nem) Sok programozó ismerősöm van, egyik sem gazdag(sőt..!), és mindenki tudja, hogy sok hülyeségeket írnak erről a szakmáról. Például a bérek meg sem közelítik azt a szintet, amit a legtöbb oldalon írnak. Ráadásul programozóként nagyon sokáig csak "munkás" vagy. Teljesen mindegy, hogy valamit Aladár vagy Béla ír-e meg. Mindenkinek inkább azt ajánlom, hogy menjen el menedzsernek, nem véletlenül járnak a programozók busszal, ők pedig mercivel.
Én már külföldi költözést tervezek, mert képtelenség jó életszínvonalat elérni itthon. Az, hogy valaha saját házam legyen, már teljesen irreális. Még a kauciók és lakbérek kifizetése is problémát okoz, 2-3 év Java tapasztalattal. Hónapról hónapra élek, és alig veszek magamnak valamit, a fizetésem a 300 nettót sem éri el..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!