Miért van annyi informatikus, amikor a legtöbb cég egy maroknyi népszerű szoftvert használ?
Szóval pályaválasztás előtt állok, és sokan nyomatják az informatikát, de nem igazán értem miért van belőlük szükség ilyen sokra.
Kicsit tudok programozni, és nem értem mit csinálnak a programozók manapság. Azt hallottam több forrásból, hogy manapság elég kevés új programot fejlesztenek, mert olcsóbb licencelni valamelyik technológia cég szoftverét.
Mégis a legtöbb cégnél vannak informatikusok. Ezek mit csinálnak, amikor a legtöbb cégnél a szoftverekért külsős cég felel?
"a legtöbb cégnél a szoftverekért külsős cég felel"
És annál a külsős cégnél szerinted kik dolgoznak, kőművesek? Amúgy meg ez marhaság, hogy a legtöbb cég csak pár szoftvert használ. Egy nagyvállalatnál több ezer szoftver lehet.
Ahhoz asszsitálnak h működjön. Az első kettő vlaszoló meg nem teljesen a kérdésre válaszolt, vagy félreértette azt.
Szóval az a dolguk, hogy ezek működjenek. Mivel álltalában a programmal ténylegesen dolgozók még most sík ***** az informatikához, így neki kell segíteni, vagy rendbehozni a problémát... :)
Persze
Őőőőhhmmm... Kb minden amit használsz igényel programozót. Mikró? Hűtő? Mosógép?Számítógép? Autó? Okosóra? stb...
Igen, az átlag java fejlesztő azért kap nettó 500at, mert nincs munka és nincs szükség több programozóra. :)
Az informatikának két fő területe van: az egyik a fejlesztés: ők készítik a szoftvereket/weboldalakat - ide tartoznak a programozók, a webfejlesztők - a másik az üzemeltetés: ők építik, tartják fenn az informatikai infrastruktúrát - ide tartoznak a rendszergazdák, a szerelők, az ügyfélszolgálatosok.
A nem szoftverfejlesztéssel foglalkozó cégeknél ezen utóbbi "kaszt" tagjai tevékenykednek.
Másrészt: a cégek - attól függetlenül, hogy sok feladatra ugyanazokat a szoftvereket használják - sok egyedi szoftvert is használnak - weblapokat, számlázási rendszereket, ügyviteli szoftvereket, stb... - ezeket valakinek le kell fejleszteni.
Ráadásul hogy újabbnál újabb területek jelennek meg - mobil, IOT, mesterséges intelligencia, virtuális/kiterjesztett valóság, felhőtárhely, kriptovaluták - és ez egyre csak fejlődik, egyre több dologra lehet szoftvert fejleszteni.
Húúú.... micsoda bölcs megállapítások! Látszik, hogy sem komolyabb céget, sem informatikust nem láttál még közelről.
Nos, nézzük akkor sorban!
1. Nem, nem "egy maroknyi népszerű szoftvert" használnak. Ez legfeljebb csak a titkárságra igaz, de ha bejjebb mész a cég épületében, könnyen megeshez, hogy egyedi szoftverekkel is találkozni fogsz. Ezeket pedig programozók írják, célzottan az ügyfelelk kívánságai szerint.
2. Nem, nem felelnek külsős cégek a szoftverekért kb. sehol. (Gyanítom, nem ezt akartad írni, hanem azt, hogy a használt szoftvereket külsős cégek fejlesztik, de ez van, majd legközelebb sikerül jól megfogalmaznod. Egyébként: nem feltétlenül, és a "külsős cégnek" is meg kell valahogyan írni azt az egyedi szoftvert, amit más vállalatoknak elad.)
3. Azokat a szoftvereket valakiknek üzemeltetni is kell. Ez nem a Steam, ahol három kattintással telepíthetsz egy programot. Az rendszerint küldő adathordozón érkezik (vagy letölthető, de csak a megfelelő azonosítás után), és gyakran hardverkulcs kell az elindításához.
4. A keletkezett adatok biztonságos archiválásáról, és a biztonsági mentésről is valakinek gondoskodnia kell.
5. Az operációs rendszert is kell, aki feltelepítse és beállítsa. Erre pesze lehetne mondani, hogy "de hát vannak előre telepített gépek"... igen, vannak. Aztán az vagy egyezik a vállalat kívánalmaival, vagy nem. Korántsem biztos, hogy ugyanannak az oprendszernek ugyanaz a verziója van fent rajta, mint amit szeretnének használni.
Ráadásul ha nem minden megy tökéletesen, akkor is kell valaki, aki a hibát ellenőrzi, és lehetőségeihez mérten kihavítja. Hányszor futottam már bele olyan szoftverbe, ami csak adott Java-verzió, és adott böngésző adott verziója mellett volt hajlandó futni, akkor is csak úgy, ha bizonyos egzotikus portokon szabad internetelérése volt...
6. A hardvert is valakinek karban kell tartani, és a hálózatot is valakinek ki kell építeni, és karban kell tartani.
7. A rendszert bizonságossá kell tenni. Ezt sem a Microsoft munkatásai fogják elvégezni. ;-)
8. Ha olyan jellegű a vállalat, akkor az adatok elemzésével is valakinek foglalkozni kell.
Mint látod, elég sok dolog van, amihez szakember kell, és sok területet még meg sem említettem.
"Kicsit tudok programozni, és nem értem mit csinálnak a programozók manapság."
Mondjuk programoznak?
Attól meg, hogy ki tudsz írni egy Hello Worldöt, még nem lesz rálátásod a szakmabeliek munkájára.
"hallottam több forrásból, hogy manapság elég kevés új programot fejlesztenek"
Cseréld le a forrásaidat, mert rosszak.
"olcsóbb licencelni valamelyik technológia cég szoftverét"
Ez közkeletű tévedés.
Általában nem olcsóbb, és emellett még kevésbé is passzol a cég igényeihez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!