Érdemes továbbtanulni egy programozónak?
A mérnökinfó BSc alap ez minkendéppen kell, hogy több lehetőségem legyen és egy alap informatikai hátterem.
Az MSc-t is valamennyire megtudom érteni. Pár helyen követelmény plusz ahogy hallom a nagy cégeknél még talán egy kicsi fizetés növelést is jelenthet. Ha jól értem akkor MScvel könyebb senior szintú állást kapni? Vagy mindenki akinek van +5 év tapasztalata az lesz?
A PhD-t viszont már egyátalán nem tudom, hogy mennyire praktikus. Az hallottam, hogy ők helyezkednek el a legnehezebben és nem is kapnak jobb fizetést.
Vagy a PhD mondjuk akkor kell ha valaki X év programozás után a managementbe akar menni?
Hogy van ez? :) (Egy összezavart gimnazista)
> A PhD egy cím
Nem cím, hanem tudományos fokozat. Lásd: 2011. évi CCIV. törvény a nemzeti felsőoktatásról
> , amelyet sok esetben automatikusan megkapnak bizonyos egyetemi kurzusok elvégzése után a hallgatók.
Egy kurzus elvégzése után semmit nem kapsz, maximum kreditet és jegyet ha teljesíted a tantárgyi követelményeket.
> Ilyen a jogász, az orvos, gyógyszerész, stb.
Semmi közük a PhD-hez, azon kívül, hogy ők is doktorálhatnak a diplomájukon felül ha kutatnak. Nekik foglalkozásdoktori címük van, azért rakhatják ki a dr.-t a nevük elé, de ettől még nincs tudományos fokozatuk. Ahhoz még 3-4 évet kell lehúzni doktoranduszként.
> A doktori cím annyit jelent, hogy a szakterületének a tanára valaki, tehát jogosult azt oktatni.
Nem jelent semmi ilyet. Fokozat nélkül is lehet oktatni felsőoktatásban pl. tanársegédként vagy mesteroktatóként.
> Az más kérdés, hogy egyetemi oktatónak bizonyos helyeken még ez is baromira kevés, hiszen a megszerezhető tudományos fokozatok legalacsonyabbika.
A rendszerváltoztatás óta Magyarországon 1 tudományos fokozat van, az a PhD. Korábban volt kandidátusi (CSc és nagydoktori (DSc), de ilyet már nem adnak. Nyugaton is csak egy szintje van a tudományos fokozatoknak és általában ez a PhD, vagy azzal egyenértékű.
> Az is hülyeség, hogy valaki PhD-vel annyira sokat keresne. Nagynéném PhD + Hab. mégis napi több mint 300 km-t utazik vonattal, hogy 110 rugót keressen, mint egyetemi tanár. És ebből a pénzből még a bérlet 15 %-át is Ő állja.
Az egyetemi tanárnak a felsőoktatási törvény és a közalkalmazotti bértábla alapján bruttó 554 400 Ft a minimum jövedelme 2018-ban. Ezt lehet emelni vezető beosztásokkal. A nagynénédnek az a 110eFt nem a fizetése, hanem külön azért kapja, hogy vendégoktatóként valahol 1-1 órát lead alkalmanként. (A normál fizetésén felül)
> Itt nálunk a műszaki egyetemeken, főiskolákon oktatók talán mindegyike PhD-s. Ha jól tudom, ki sem nevezhetik enélkül őket.
A felsőoktatási tv. szerinti egyetemi oktatói beosztások közül az adjunktusnak, docensnek és egyetemi tanárnak kell tudományos fokozat. A tanársegédnek és mesteroktatónak nem. Ráadásul a PhD helyett elfogadják a korábbi kandidátusi és nagydoktori fokozatokat is, tehát ez sem stimmel.
"> A doktori cím annyit jelent, hogy a szakterületének a tanára valaki, tehát jogosult azt oktatni.
Nem jelent semmi ilyet. "
Maga a szó, mint doktor (doctor), annyit jelent, oktató, tanár.
"Tiltakozó levelet írtak a Szegedi Tudományegyetem Oktatói Hálózatának tagjai Balog Zoltánhoz. A levélben méltatlan munkakörülményeikről és arról számolnak be, hogy a doktori ösztöndíjak emelésével a diák néhol többet "keres", mint oktatója - írja a hvg.hu.
Így az a megalázó helyzet jönne létre, hogy a doktorandusz és több oktatója bére 2018-ban körülbelül azonos lenne, pedig egy adjunktus akár már 20 éve oktat az egyetemen, és már 10 éve megszerezte a PhD-fokozatot. A tanársegédeknek 40 ezer forinttal lenne kevesebb a bérük, mint a hallgatók ösztöndíja, úgy, hogy a tanársegédek közül is sokan doktori fokozattal bírnak" – áll a levélben."
"Az orvosok, állatorvosok, gyógyszerészek és a jogászok az egyetemi diplomával együtt kapják meg a doktori címet, s ezt a hivatalos életben rendszerint használják is. De valamennyi más tudományos, sőt ma már művészeti területen is szerezhető tudományos fokozat - az akadémiai nagydoktori és a korábbi kandidátusi fokozat, valamint az egykori egyetemi "kisdoktori" és a jelenlegi PhD-, valamint művészeti területen az ezzel egyenértékű DLA-fokozat mindegyikének megszerzése doktori címmel jár (rövidítve dr.)."
PhD = philosophiæ doctor
Szóval ha valaki informatikában szerzi meg a doktorit akkor nem használhatja a dr.-t a neve előtt?
Hány éves a MSc és a Phd programok általában.
MSc és Phd programok mellet szoktal teljes állást vállalni? Vagy ilyenkor később is kapcsolódnak be az emberek a munkaerőpiacra?
MSc alatt már dolgoztam és PhD nálunk heti két óra kb. Tanítási mentességgel.
Egy szerencsém van, a cégemben az a témám ami egyben a munka is, kiegészítve a kutatásból származtatott termékesítéssel.
Szóval simán lehet és kell is dolgozni PhD mellett. Az a jó PhD ha a munkád a téma is egyben.
Így jól keresel simán, és nagyobb a függetlenséged kutatásban.
MSc 5 (vagy 6) év, a PhD 3 (esetleg 2, vagy 4).
PhD alatt nem dolgozhatsz, legalábbis, ha ösztöndíjas vagy.
#16, dehogy is.
Alapból 2+2 éves ma már, esetleg ha megvan az impaktfaktor végezhetsz előbb, de azért ez nem gyakori. Ösztöndíj 4 évre van, és nem igaz hogy nem lehet mellette dolgozni. Félállásban lehet!
Ha úgy számolunk, simán lehet keresni nettó 200-at, plusz a PhD nettó 140 aztán 180... tehát a végére a 400 nettó alap.
"Félállásban lehet!"
Boccs, ez igaz, valóban, csak a főállás van tiltva.
Egyébként nagyon jól leírta itt valaki.
A PhD-t nem azért csinálja elsősorban az ember, hogy többet keressen.
Az csinálja, és annak is javaslom, aki szeretné még a szellemét művelni. Szeretne egy kutatóproject alkalmával tanulni. Abból, hogy valami újat kell létrehozni, legyen természettudomány, vagy műszaki, rengeteket lehet tanulni.
Ha nem igényled ezt, akkor azonnal menj egyetem után programozni iparba. Ha hamar sok pénzt akarsz keresni, és nem zavar ha feladatmegoldó/végrehajtó leszel eleinte, akkor egyértelműen ipar. Kiszámítható munkaidő, sokat gondolkozni sem kell, csak kódolsz, amíg feljebb nem jutsz seniorig.
Kitanulod rendeszen a szakmát.
A PhD alatt pedig főleg a saját kutatási témádat fejleszted. Részben a saját főnököd vagy, a saját ütemben szerzel ismereteket és fejlesztesz. Emiatt kiszámíthatatlan a munkaidő, nehéz is, egymagad vagy sokszor önállóan kell néha senior fejlesztőket is meghaladó probolémákat megoldanod. Ebből tanulsz nagyon sokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!