Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » A programozók mérnököknek...

A programozók mérnököknek számítanak?

Figyelt kérdés

Magyarországon nincs benne a munka megnevésében, talán a mérnökinformatikusban, de az nem feltétlenűl programozó....


Mindegy .... Az interneten sokan vitáznak, hogy a programozókat mérnöknek lehet-e tekinteni. Kíváncsi vagyok a ti véleményetekre. Unatkozok, amúgy már minden lehetséges ellen és mellete érvelő véleményt megfolamaztak a neten.


(Software engineer -> engineer)



2017. szept. 25. 21:45
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
83%
Az egyetemen elmondják, hogy a programozó a mérnök egy fajtája. Ők csak tudják.
2017. szept. 26. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
100%

Így van, a mérnök arról ismerkszik meg, hogy egy komplex terméket elejétől a végéig meg tud tervezni, rendelkezik az ehhez szükséges ismeretekkel, ill. képes megszerezni őket. Egy építészmérnök jóformán a semmiből felépít egy épületet, statikai tervezéstől kezdve, víz-gáz-fűtés-klíma rendszerrel, energetikai megvalósítással együtt, míg egy építéstechnikus nem tervez, vagy legalábbis nem akkora mértékben, hanem az egyéb kiegészítő feladatokat végzi el.

Egy gépészmérnök képes megtervezni egy CNC gépet, mechanikával-elektronikával-kenéssel-olajzással-hűtéssel együtt, és még a vezérlőszoftvert is elkészíti hozzá. Egy gépésztechnikus pedig, bár behatóan ismernie kell a gép felépítését, nem feltétlenül képes az alapoktól megtervezni azt, és nem is feltétlenül ért mondjuk a vezérlőprogram megírásához.


Ezen elv mentén, ha egy programozó képes önmaga az elvárásoknak megfelelően megtervezni és kivitelezni egy komplex szoftvert, megismerni az ahhoz szükséges részterületeket (pl. számlázóprogramhoz jogi ismeretek, repülőgépirányítási rendszerhez repülésismeretek, stb.), akkor bátran nevezhető mérnöknek.

Az a fajta programozó, aki egy-egy nyelv szintaktikáját képes megismerni és alkalmazni, de nincs igazán tisztában a fejlesztési módszerekkel, esetleg még az alapvető algoritmusokat sem ismeri, szerintem nem igen fog jó munkát végezni. Az ilyen nem mérnök, inkább csak kocaprogramozó :)

2017. szept. 26. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
21%
Az a mérnök akinek mérnöki diplomája van. Lehet informatikus mérnök, villamos mernok, stb. Nem attól lesz mérnök, amit csinál.
2017. szept. 26. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
#10, "Szerintem nem minden programozó mérnök" - Ilyen alapon ez bármelyik másik mérnöki hivatásról elmondható. Vegyük például az építőmérnököt, amit talán mindenki mérnöknek gondol és a legtöbbnek vagy ez vagy a gépészmérnök jut eszébe a mérnökről. Az építőmérnökök se azzal foglalkoznak egytől egyig, hogy házakat tervezzenek meg. Sőt, a jelentős részük sose fog házat tervezni. Helyette költségkalkulációt végeznek, meg rajzokat digitalizálnak, meg építésen felügyelnek és hasonlók. Amire ki akarok lyukadni, hogy az összes mérnöki hivatáson belül találni olyan foglalatosságokat, amik az adott terület legaljának vagy kevésbé kreatív, egyszerűbb tevékenységnek minősül.
2017. szept. 26. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

A programozó alapból még nem mérnök, bár mérnöki tevékenységet (is) folytathat. A szoftvermérnök pedig egy pozíció, amely részhalmaza a programozói pozícióknak. Könnyen lehet szoftvermérnök az is, akinek amúgy nincs mérnöki diplomája. Tehát ő leginkább egy olyan szakember, aki mérnöki tevékenységet folytat.


A mérnökséget a diploma befolyásolja.

pl. az ELTE-n végzett informatikusok nem mérnökök, a BME-n végzettek pedig azok.


Konklúzió: ebben a katyvaszban mindenki döntse el maga, kit tekint mérnköknek.

2017. szept. 26. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:

Én nem tartom magamat mérnöknek.


Amúgy valaki definiálja a mérnök fogalmát, aztán akkor esetleg pontosítok.

2017. szept. 26. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
100%
Az a mérnök, akinek a diplomájába bele van írva, hogy ő mérnök.
2017. szept. 26. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
Tehát ha valaki 50 éve diplomázott építész mérnökként, az elmúlt fél évszázadban meg bolti eladó volt, akkor ő mérnök?
2017. szept. 26. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

"És a tervezés után ki fogja kivitelezni, mi?

A többi szoftver-mérnők?"


Igen, jobbára hiszen a kivitelezés maga is mérnöki munka.

Egy-egy összetettebb algoritmus kidolgozása, implementálása és verifikálása adott esetben magas szintű matematikai, mérnöki képzettséget igényel. Van úgy, hogy még a mérnök is más mérnökök segítségét kéri. És ez nem is olyan ritka.

2017. szept. 27. 02:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

CW: A BME-n alapvetően mérnökinformatikusokat képeznek. Mi a különbség a mérnökinformatikus és a programtervező informatikus között?


CH: Lényeges különbség van a kettő között: más az indíttatás, más a megközelítés, más a tálalás módja. Programtervező informatikusokat jellemzően a tudományegyetemeken képeznek, a háttér alapvetően matematikai. A Műegyetemen viszont mérnöki a megközelítés. Egy jó mérnökinformatikus nemcsak jó szoftveres, hanem rendszerelméleti és hardveres ismeretei is vannak, így egy teljes hardver-szoftver rendszer összerakására is képes.


CW: Ha egy mérnökinformatikus is járatos a hardverben, akkor mi a különbség a karról kikerülő villamosmérnökök és informatikusok között?


CH: Ha az a kérdés, hogy a villamosmérnök képes-e szoftveresként dolgozni, akkor a válasz egyértelmű igen. Az első évben mind a két szak ugyanazt tanulja programozásban. Ez önmagában felér legalább három 3 hónapos tanfolyammal. Az alapokat tehát a villamosmérnökök is megkapják, de emellett sokkal több fizikával, elektronikával, hardverrel kapcsolatos ismeretet szereznek. Az informatikusoknál több az absztrakt matematika, ők belemélyednek az algoritmuselméletbe, a szoftvertervezésbe. A villamosmérnök is lehet tehát szoftveres, de jellemzően alacsony szintű, hardverközeli programozási feladatokat lát el.

2017. szept. 28. 02:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!