Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Pár éven belül (5-10) nem...

Pár éven belül (5-10) nem lesz szükség a programozókra? És ez tényleg az "utolsó hajrá"?

Figyelt kérdés

Ezt egy informatikus műsorvezető mondta. Lehet neki hinni? Mit gondoltok erről?


A konkrét szöveg: https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=5z71frDsSPY..


Egyébként meg innen kezdődik a téma:

https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=5z71frDsSPY..


Szóval akkor nem érdemes programozónak menni egyetemre? Nem tudom mit higyjek.


2017. ápr. 25. 11:35
1 2 3 4 5
 41/50 anonim ***** válasza:
89%

Csak pár dolog...

false = false; - LOL

goto rdev_init_fail; - Totális antipattern goto, ráadásul nem létező címkére?

return 0; - Konstans visszatérési érték? Akkor már miért nem simán void a függvény?

Case blokkok switch nélkül...


Ez olyan, mintha valaki, aki a szintaktikát csak minimálisan ismeri, összecopypaste-elt volna egy rakás random kódot. Nos, ha tényleg ilyen minőségű kódot tud produkálni egy AI, akkor egy darabig még nem érzem veszélyben a programozói szakmát. :P

2017. ápr. 26. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/50 anonim ***** válasza:
0%

A linkelt kódnak természetesen semmi köze az MI-hez.

Ahogy a hivatkozott beszédfelismerőnek sem.


Ezek a projectek zömében nem is PC-n, hanem nagygépeken futnak és a megfelelőségükkel sincs semmi gond.

2017. ápr. 26. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/50 anonim ***** válasza:
Már hogy a lótúróba ne lenne köze a beszédfelismerőnek az MI-hez? Klasszikus pattern recognition feladat, és mint ilyen, az MI egyik alappilére.
2017. ápr. 26. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/50 anonim ***** válasza:
6%

Annak a beszédfelismerő alkalmazásnak, amelynek 50-szer kell megismételni egy szót, semmi köze nincs az MI-hez.

Ahogy más, itt hivatkozott ingyenesen hozzáférhető, mobiltelefonon futkározó applikációnak sem.

2017. ápr. 26. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/50 A kérdező kommentje:
2017. ápr. 26. 10:25
 46/50 CspCsj ***** válasza:
100%

Attól, hogy 50-szer kell elismételni egy szót (nem minden alkalommal, csak a "megtanuláskor") attól miért ne lehetne egy ilyen "algoritmus" egy (egyszerűbb?) MI.


Amennyiben egy MI-t alapvetően emberi mintára alkotnának meg, akkor annak is tanulnia kellene - sok ismétléssel.

(ha azonban az intelligencia fogalmának meghatározása sem egyértelmű, hanem inkább csak egyre bővülő feltételrendszer, akkor könnyű elbeszélni egymás mellett)


Erről jut eszembe egy részlet Vaszary Gábor: Ketten Párizs ellen című regényéből.


"A magyar filmrendező se tud franciául. Ez is elcsüggeszt. De egyenesen elernyedek, ha arra gondolok, amit Wilkmann Béla mondott a francia nyelvtudás fokozatairól.

Wilkmann ugyanis azt mondta, hogy eleinte az ember senkit sem ért meg, és senkivel sem tud beszélni, dacára annak, hogy szünet nélkül tanul. Aztán lassanként elkezd francia szavakat mondani, de senki sem érti, hogy mit. Főleg azt nem érti, hogy mások mit mondanak neki. Aztán nagyon lassan elkövetkezik az az idő is, hogy megérteti magát, ő viszont még mindig nem ért senkit. Az újabb fejlődési fokozat a következő: már hiszi, hogy érti őket, holott jogtalanul hiszi, mert inkább csak félreértésről lehet szó. Ha rendületlenül tovább tanul, eljő a boldog idő, amikor lassanként már megért egyeseket, de másokat még egyáltalán nem. Legvégül mindenkit megért, és odavan a boldogságtól, azt hiszi, ő már tökéletesen tud, és mindaddig hiszi ezt, míg telefonon keresztül nem beszélnek hozzá, mert akkor be kell látnia, hogy megint csak nem ért meg senkit sem.

De elcsüggedni nem szabad.

Így volt Irmuska is. Otthon még tökéletesen tudott franciául, idekint viszont nem értett meg senkit sem. De nemcsak a kiejtés teszi ezt.

Hajaj, mik vannak még itt!

Például, aki Pesten tanulta a franciát, így mondja azt, hogy "nem tudom": zsönöszépá. Az itteniek így mondják: zs'szepá, esetleg csak így: szepá - sőt mondják még azt is, hogy csepá. (Ezek a közönséges emberek.) Most ehhez vegyük még az orrhangokat, a türelmetlen, gyors beszédet, ahol a szavak fele döglötten lát már napvilágot, és minden ötödik mondat után jön egy nagy lélegzetvétel, amikor is öt-hat szó teljesen elmosódik (tudniillik lélegzetvétel közben is beszélnek).

És ilyen emberek között élünk gyanútlanul. Külsőleg semmiben sem különböznek tőlünk, éppúgy két kezük és két lábuk van, egyáltalán, mindenben egyformák velünk, míg ki nem nyitják a szájukat.

Akkor aztán mindennek vége."


Van hová fejlődni.

Hajrá fejlesztők, hajrá MI!

2017. ápr. 26. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/50 anonim ***** válasza:
Hát... a kérdés feltevése óta már 4 év eltelt, és a programozói szakma köszöni, de jól van, sőt, soha ennyire nem volt felkapott és keresett.
2021. aug. 18. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/50 anonim ***** válasza:

"A Microsoft kutatócsapata"

Tudod, mit?

Szopd le a Microsoft kutatócsoportját!

2021. aug. 18. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/50 anonim ***** válasza:
Van más érved is pár százéves mendemondán, néhány bulvárcikken, meg egy ZS-kategóriás tévéműsoron kívül?
2021. aug. 18. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/50 anonim ***** válasza:
100%

Ebben a kérdésben a legnagyobb probléma az, hogy nincs egzaktul definiálva, hogy mit értünk mesterséges intelligencia alatt. (Illetve: nem, a legnagyobb probléma az, hogy a kérdező előre eldöntötte, hogy kizárólag mit fogad el válasznak, és minden mást zsigerből elutasít.)

Bár igazából a lényegi válasz szempontjából ez sem lényeges, mert tekinthet ő bármit MI-nek, ha nem azt érti alatta, ami mondjuk ténylegesen tud gondolkodni, akkor a kérdésre akkor is "nem, ez hülyeség" a válasz. Ennek ellenére látom, szépen beleállt a MI fogalmának boncolgatásába. A mutatványod ott bukik, hogy a lényegen nem változtat az, hogy ki hogyan definiálja a "mesterséges intelligenciát". Az a fajta mesterséges intelligencia, ami már képes lenne komolyan gondolkodni, mérlegelni, tudatos döntést hozni, jócskán több, mint valami gépi tanuláson alapuló alakzatfelismerő rendszereken. Amiket persze lehet fejleszteni, és idővel akár még az is elérhető lenne, hogy bizonyos mintázatok, kulcsszavak alapján felismerje, hogy milyen jellegű programról lenne szó, és jókora adatbázis esetén ajánlani is tudna oda apsszoló algoritmusokat, csakhogy ez nem lenne több annál, mint amikor Google-n rákeresel valamire, és kidob egy vélt megoldást. Aztán vagy jó lesz, vagy nem. Egy Hello Worldnél, vagy egy összegzésnél még talán működhet (majd valamikor a jövőben), de egy összetettebb, és ami a lényeg: egyedibb rendszernél, amihez gondolkodni kell, és nem csak egy példatárból mechanikusan másolgatni, nem fog működni. Sem most, sem a közeljövőben, de én nagyobb tételben mernék rá fogadni, hogy a következő száz évben sem sikerül gondolkodó gépet alkotni.

Persze, egy újszülöttnek minden vicc új. Említettél valami pókerautomatát, ami fú, de jól játszik. Igen. És képzeld, 30 éve meg a Nintendóm is legyőzött Tetrisben. Nem, nem azért, mert egy 180-as intelligenciájú, gondolkodó lény lett volna a 6502-es proci mellé csomagolva, hanem azért, mert egy jól algoritmizálható folyamatról van szó. Ahogy a pókernél is. Persze, aki életében nem látott még csak hasonlót sem, az meglepődhet rajta, hogy "jéé, ez gondolkozik". Közben meg dehogy. Nincs semmiféle szellem és anyag, elektronikus és organikus közötti kapocs, arról van szó, hogy a játék szabályai alapján alkotható egzakt algoritmus arra, hogy "jól játsszon" az automata. Nem érez, nem gondolkodik, csak mechanikusan teszi, amit az algoritmusa diktál.

Magától már csak azért sem lesz képes egy elektronikus rendszer szoftvert írni, mert ahhoz a specifikációt is értelmeznie kell. Sokszor még egy profinak is nehéz szót értenie némelyik ügyféllel, nem gondolod, hogy majd egy programnak simán fogmenni...

Apropó: sokszor említetted a Microsoftot. Felmerült bennem egy olyan gondolat, hogy ha tényleg lenne valami hiperszuper kódoló MI-jük, akkor miért vannak tele hibákkal a szoftvereik? Miért nem mondják meg ennek a csoda-MI-nek, hogy írjon egy olyan oprendszert, ami kiküszöböli a Windows 10 felfedezett és potenciális hibáit, ugyanakkor maximálisan optimálisan fut akármilyen hardveren? A valóság az, hogy még egy nyamvadt frissítést sem tudnak úgy közreadni, hogy az ne gyalulná le pár felhasználó gépét.

2021. aug. 18. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!