Pár éven belül (5-10) nem lesz szükség a programozókra? És ez tényleg az "utolsó hajrá"?
Ezt egy informatikus műsorvezető mondta. Lehet neki hinni? Mit gondoltok erről?
A konkrét szöveg: https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=5z71frDsSPY..
Egyébként meg innen kezdődik a téma:
https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=5z71frDsSPY..
Szóval akkor nem érdemes programozónak menni egyetemre? Nem tudom mit higyjek.
Mi lenne ha fogadnánk?
Én pl. Arra fogadok, hogy nem lesz kimutatható az alkalmazott programozók számában az MI térhódítása 10 éven belül.
Ipor: Most keresem éppen azt a cikket, amiben leírják, hogy kb. 35-40 éve egy figura szeretet kártyázni és írt egy MI programot, amelyet megtanított a játékra. Idővel a gép jobban játszott az embernél. Ez volt az első bizonyíték arra, hogy a gép nem csak azt a tudást képes visszaadni, amit az ember beletáplál, hanem annál többet.
Szoftver író porgramok már régóta vannak. Legutóbb az M$ publikált ezzel kapcsolatos dolgokat, bár nyilván nem mindent köt az orrunkra. És ez csak a jéghegy csúcsa. Hol tarthatnak a kormányok által pénzelt titkos, nyilván katonai célú fejlesztések?
Ettől még nagyon messze vagyunk, semmi esetre sem 5..10 évre. Szvsz a jelenlegi architektúrák sem alkalmasak igazán komoly MI-re, oké, persze lehet multilayer neurális hálózatokat létrehozni, meg lehet tanítani "neki" dolgokat, de egyelőre több sebből vérzik ez a történet.
Nézd meg mit produkál pl a google translate akár egy egyszerűbb mondattal is, aztán gondolkozz el, rábíznád-e egy ilyen "MI"-re pl egy kritikus orvos-biológiai diagnosztikai rendszer fejlesztését..
Másfelől az sem igaz, hogy az MI nem tévedne. Nem a francot nem. Hiába bármilyen szofisztikált backpropagation, ha pl a súlyozások elmásznak nem kívánt irányokba (ami simán előfordulhat akár egy túltanulással is), hibák fognak megjelenni a rendszerben.
Szóval nyugodtan mehetsz egyetemre :)
Mint arról a Science című tudományos folyóiratban beszámolnak, a Deepstack nevű szoftver mintegy harminc kiváló, a Nemzetközi Pókerszövetség által kiválasztott hivatásos pókerjátékost vert meg egy négy hétig tartó decemberi bajnokságon, amelyen a kártyajáték egyik legbonyolultabb változatát, a No Limit Texas Hold'em-et játszották.
A Deepstack kifejlesztett egyfajta intuíciót, és azt tovább finomította azáltal, hogy elmélyült tanulással minden döntésnél kiigazította a stratégiát.
"Nézd meg mit produkál pl a google translate akár egy egyszerűbb mondattal is,"
A google translatora nem úgy működik, ahogy elképzeled.
Az akkor lesz jó, ha elég sokan irkálnak bele és igazítják ki. Ugyanis az így öntanuló, nem úgy ahogy más rendszerek.
De megnézheted, valósidejű fordító, feliratozó gépek vannak már. A számítási teljesítmény pedig végképp megvan elég rég óta. Az első PC-khez képest a mai masinák számítási teljesítménye több tízezerszeres.
Ha azt nézzük, hogy 10-20 éve sokkal kezdetlegesebb programnyelvek és fejlesztői eszközök voltak és egy mai programozó 1 hét alatt megcsinálja egy régi programozó több éves munkáját, akkor ez alapján azt kellene látnunk, hogy most töredék annyi programozóra van szükség, mint régebben. Ennek a fordítottja az igaz. Az hogy AI-k dolgoznak majd a kezed alá, az nem elveszi a lehetőségeidet, hanem kiterjeszti azokat. Több értéket tudsz majd teremteni ugyanannyi idő alatt, így a szakmád értéke még nagyobb lesz. A programozók még keresettebbek lesznek.
Amit én látok, az az, hogy a programozói munka egyre inkább kiterjed az informatikán kívüli területekre. Egyre több cég vesz fel saját fejlesztőt, hogy a saját szakmájához tartozó dolgokat automatizálja az ő egyéni igények szerint. Továbbá a szimpla felhasználóknak készülő szoftverek is egyre inkább paraméterezhetőek/ programozhatóak. Az előre legyártott grafikus interface sokszor kevés. Nemrég láttam olyan építőmérnököknek készített szoftvert, amit egy-az egyben grafikus programozással (összekötögetéssel) lehetett vezérelni és amit nem tudtál benne így megoldani, azt kiegészíthetted Python kóddal.
Az a baj hogy totál káosz van a fejekben és szakmabeliektől ez eléggé szomorú.
1. A MI nem feltétlen takar emberi értelmet és logikát
2. 10 év múlva simán lehet egy kódokat pásztázó és abból jó kódot összerakó intelligens program hisz már ma is létezik ha nem is a piacra alkalmas formában
1978 - Intel 8086 0.33 MIPS at 5 MHz
1982 - Intel 286 1.28 MIPS at 12 MHz
1999 - Intel P-III 2 054 MIPS at 600 MHz
2016 - Intel i7 317 900 MIPS at 3.0 GHz
Most hogy meg is néztem a videót, megakadt a figyelmem azon, hogy aki ezt felvázolta, az a 3 hóbapos gyorstalpalón végzett kódolók programjait jelölte meg a programkészítő szuperrendszer forrásának.
Általánosságban az egész műsorban kétes valóságtartalmú közhelyeket puffogtatnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!