Mik a ranglétrák a programozóban és a rendszergazdában?
Nincsen olyan, hogy ranglétra a programozásban, van olyan, hogy valaki képzettebb, mint a másik, de nem szivesen mondják ezt a programozók. Természetesen lehet felállítani egy olyant, hogy:
-kezdő
-haladó
-profi
-expert.
1. junior programozó: Egy programot megír specfikáció alapján, tele van hibával, kódreview után talán már működik, aztán még tovább kell optimalizálni
2, senior programozó: Egy programot megír specifikáció alapján, specifikációnak megfelelően működik, de amúgy nem tudja miért kell a funkció, emiatt nem találja meg a tervezési hibákat. Rosszabb esetben csak az adott fejezetet olvassa át, és az általános részeket nem, így a nem figyel a közös konvenciókra.
3, specialista: csak egy dologhoz ért, de ahhoz nagyon. Meghívjuk, dolgozik 2 napot, és utána az adott eszköz működni fog.
4, elemző: elküldjük az ügyfélhez, hogy mérje fel a folyamatokat, elemezze meg, és készítsen use-case-ket.
5, szervező: általában egy vagy több rendszerhez ért mélyebben, és megkeresi, hogy adott megoldás ezen rendszerekhez hogyan fog kapcsolódni, és átadja az információkat az elemzőnek, tervezőnek, architektnek.
6, tervező: megkapja az elemzőtől a felméréseket és elemzett működési modellt, informatikai specifikációt készít. Megpróbálja struktúrált módon leírni ezeket, kevés sikerrel. Persze sose próbál beszélgetni és szóban átadni az ismereteket a programozóval, emiatt a kommunikáció csak részben sikeres.
7, architekt: a komplett rendszer látja holisztikusan, infrastruktúrát, szoftvereket, egyedi fejlesztéseket, interfészeket, humán és gépi folyamatokat. Próbálja a rendszer puzzledarabokból összeállítani, eldönti, hogy egy célszoftvert tegyünk be, vagy egyedileg fejlesszünk, vagy csak interfészeket, milyen szabványos megoldásokat használjunk.
8, projektvezető: próbál az előző 5 marhából csapatot csinálni, kerülgeti és hajtja őket a projekt célok irányába.
Ezek nagyjából valami ranglétrák, általában a 2 szintről akár több irányban lehet menni, ami jobban megfelel a személyiségedhez. Aztán van aki, a 3 szinten kapcsolódik először, aztán megy át programozóban, vagy éppen feljebb lép (szervezőre vagy tervezőre).
De ha valaki irányításhoz ért, akkor kezdhet projektvezetőként, vagy programozás után inkább vezetési feladatokat kap.
Általában tisztán kocka életút: programozó, tervező, architekt.... vagy asperger/autistáknak javasolható a specialista szerep.
Ha valaki nem annyira kocka, hanem szeret emberekkel foglalkozni, akkor elemző, szervező irányok javasolhatók.
Ha valaki irányítani szeret, akkor projektvezető, vezető, projektigazgató, vezérigazgató :)
Nagyobb cégeknél úgy vannak a "fokozatok" a programozók között (meg más IT-s munkakörökben is) tapasztalat alapján hogy junior-staff-senior-principal. Illetve ide lehet még venni ötödiknek az architectet, aki már nem nagyon kódol, hanem tervez, irányelveket fektet le, esetleg traineli/mentorálja a programozókat.
Elemzőt, project managert, CIO-t és egyéb adminisztratív/vezető munkaköröket nem venném ide, azok teljesen más szakmák, nem is kell tudniuk programozni. Ártani nyilván nem árt, és lehet egy programozóból is pl. project manager, de lehet belőle villamos vezető is, mégse soroljuk ide. :)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!