Milyen programozási nyelvet tanuljon egy 10 éves?
42 évesen szeretnék programozást tanítani a lányomnak. Én már rég kiestem ebből, szóval előbb nekem is át kell néznem. Basic, Pascal és egy kis gépikód amit én annó még tanultam, plusz most kis CNC.
Mivel kezdjük? Valami könnyebb kéne. Az se hátrány, ha lehet hozzá könyvet kapni.
Köszönöm.
"Régen, a 8 bites mikrogépek idején a 10 éves gyerekek bármiféle szülői kényszer, ráhatás nélkül maguk ültek gép elé és programoztak egy olyan környezetben, amely még a kék hátteres pascal IDE-nél is lényegesen fapadosabb volt."
Az akkori 8 bites mikrogépeken (ZX81, HT-1080Z, Homelab, Sinclair ZX Spectrum, C+4, C16, C64,...) - amelyeken nem volt alapból grafikus felhasználói felület (kevesebb zavaró inger!) - a gyerkőc rá volt utalva arra, hogy - aki csak játszott - legalább a LOAD, LIST és RUN parancsokat megtanulja. Aki meg nem jutott - kazettán vagy floppyn - játékokhoz, az meg rá volt utalva arra, hogy könyvből,újságokból tanuljon meg programozni és maga írja meg a játékokat.
A jelenlegi gyerekek már ki vannak szolgálva (egyúttal a konzumerizmus áldozataivá válnak): egyből a képükbe kerül a színes-szagos grafikus felhasználói felület, a 3D, a nagy felbontású mozgókép, gyorsan, ingyen elérhető számukra a játék - így nincsenek annyira motiválva az öntevékeny feladatvégzésre.
""Nem hiába", "Nem hiába", "Nem hiába"
Egy mondaton belül háromszor. "
Sieg heil Herr Grammar-Führer! ;)
Pedig Lenin elvtárs is ismétli önmagát:
"во-первых — учиться, во-вторых — учиться и в-третьих — учиться"
illetve a misén is elhangzik:
"mea culpa, mea culpa, mea máxima culpa"
"Kretén, dilettánsok, akiket a gyerekek közelébe sem szabadna engewdni, mert csak ártanak nekik. "
Argumentum ad hominem-jellegű érvelési hibáid gyönyörködtetnek. ;D
Az általános és középiskolának nem a programozó szakképzés a fő feladata. Egy általános tudás kialakítása a cél.
Egy Gizike (elnézést a névért!), akiből később - a sztereotípiák szerint - titkárnő/HR-s/fodrász/... lesz (nem programozó/mérnök/informatikus), nem fog feltétlenül rajongani a szöveges felületű, (számára) bonyolult programnyelvért.
De ha egy Scratch/Logo felkelti az érdeklődését, már tovább tud lépni, könnyebben veszi az előtte levő akadályokat, és legyőzheti a sztereotípiák által ráaggatott szerepeket.
Olyan ez, mint egy motorbicikli:először ráültetjük a gyereket a műanyag kis "motorra", majd a segédkerekes kerékpárra, majd a segédkereket eltávolítjuk - normál bicikliként, majd tovább a segédmotoros kerékpárra, végül a nagy motorok jöhetnek.
"Egy Gizike (elnézést a névért!), akiből később - a sztereotípiák szerint - titkárnő/HR-s/fodrász/... lesz (nem programozó/mérnök/informatikus), nem fog feltétlenül rajongani a szöveges felületű, (számára) bonyolult programnyelvért."
A számítástechnika oktatásnak alapvetően az a célja, hogy a számítógépet, amely ma már az élet valamennyi területére betört, kezelni tudja az, akit oktatnak, még akkor is, ha történetesen gizikének hívják és akkor is, ha történetesen tényleg csak fodrász lesz belőle.
Azt eleve nem tudja ott senki, hogy ki milyen pályát választ, de az ott tanulók orientációját nagyban meghatározza az, hogy milyen tárgyat hogy, milyen színvonalon oktatnak. Náluk, jelen esetben színvonalról nincs szó.
Egyébként, a ma gyermekei a holnap felnőttei lesznek és akár egy szimpla fodrásznak sem árt, ha az ügyfeleit, az előjegyzéseit képes maga menedzselni, netán a kiadásait/bevételeit kontrollálni, számítógép segítségével. De az sem baj, ha a holnap bútorbolti eladója képes biztonsággal kezelni azt a szoftvert, ami a bolt forgalmát, árukészletét tartja nyilván, majd, 15-20 év múlva. Ehhez meg nagyon kevés a logo meg a scratch.
El kélne jutni odáig, hogy a gyerekekre nem mint kis idiótákra nézzünk, hanem gondolkodni, akár dönteni is képes, szuverén személyiségekre, akik nem buták, csak az ismereteik szegényesebbek a mienknél.
A gyerekek egyébként qrvára unják, hogy úton-útfélen hülyének vannak nézve és éppen ezért rendre hülyének nézik azokat, aki hülyének nézi őket. Ebben a halmazban a számtech tanárok erősen felül vannak reprezentálva.
"Azt eleve nem tudja ott senki, hogy ki milyen pályát választ, de az ott tanulók orientációját nagyban meghatározza az, hogy milyen tárgyat hogy, milyen színvonalon oktatnak. Náluk, jelen esetben színvonalról nincs szó. "
Átlagban a gyerekek nem hajlanak az unalmas, bonyolult dolgokra (kivételek persze lehetnek), a játékkal könnyebb megfogni őket: éppen ezért kell a figyelmet játékosan felkelteni és a motivációt megtartani - ha ezek megvannak lehet továbblépni a következő szintre.
Ez nem az én agyszüleményem, ez bevett oktatási szemlélet. Lásd a code.org vagy a Skool/Logiscool esetét.
"Ehhez meg nagyon kevés a logo meg a scratch."
Két dolgot keversz.
A Logo és a Scratch az algoritmizálás/programozás elsajátításának egy látványos, játékos módja. A bútorbolti eladó/a fodrász munkája során használt alkalmazói programok - táblázatkezelő, szövegszerkesztő, böngésző, fájl kezelő - meg egy másik témakőr.
"El kélne jutni odáig, hogy a gyerekekre nem mint kis idiótákra nézzünk, hanem gondolkodni, akár dönteni is képes, szuverén személyiségekre, akik nem buták, csak az ismereteik szegényesebbek a mienknél. "
De nem is kis felnőttek. Éppen ezért adunk alájuk kerékpárt, és nem Harley Davidson motort; éppen ezért adunk a kezükbe gumilövedékes pisztolyt és nem egy .50AE-s Desert Eagle-t. Fokozatosság.
"ez bevett oktatási szemlélet."
Micsodaaaa??? :o)))
" Éppen ezért adunk alájuk kerékpárt, és nem Harley Davidson motort"
Ez a hiba. Mondom, nem kéne a kicsiket hülyének nézni, mert a kerékpár való neked, neki meg a Harley, mivel ő ebbe a korba, közegbe született bele, te meg csak egy átutazó vagy, roppant szerényke helyismerettel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!