Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Mi van mostanában a számításte...

Mi van mostanában a számítástechnikában?

Figyelt kérdés

Én olyan 2008-2010 körül elvonultam az IT , számítástechnika világából, megmaradtam a pentium 4 szinten, az az igazság. Persze akarva akaratlanul, minimális infó ragad az emberre így is.

Most szeretnék újra ezzel foglalkozni, sőt továbbtanulni is mérnök infón, ezért szeretnék tájékozódni.


Kérdésem, hogy röviden, tömören mi változott azóta programnyelvileg, mik az új rendszerek? Mi várható a jövőben, azaz pl idén?


Hardvert nézve: hogy vannak most a legújabb gépek, én még a 2 magosnál lemaradtam. Az új hardverek még külön működnek vagy már teljesen egyben van minden integrálódva?


És minden egyéb érdekelne.


Köszi, kicsit elvonultam a világtól tudom... :)


2017. jan. 4. 08:41
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
48%

Üdv a klubban! Mintha csak én írtam volna ezt, azzal a különbséggel, hogy én 2010 körül "kivénhedtem" a számítástechnikából és a munkám más területre vitt :D

Kb. egy fél éve pofátlankodtam vissza (ismerkedés címén) a jelen környezetbe, például a Gyakori által. Még mindig meglepnek a hónapról-hónapra, gyökereiben változó értékek (hová tűnt - Damon Hill - helyett 100MB RAM a 16GB-ból, ilyesmi).

Ahogy látom, minden korszaknak megvannak az egyre fiatalabb, önjelölt márkcukkerbergei, viszont látok itt egy fiatal-felnőtt réteget, akik igazán képben vannak a "friss" dolgok terén. Persze a vén rókák mellett.

Az azóta megjelent Windowsok nekem egyszerre sok inputot jelentettek (a mai napig). Már a Vistánál kilőttem ezt a vonalat, aztán a 7 kicsit javított a hozzáállásomon, de ott megint lerohadtam.

"Az új hardverek még külön működnek vagy már teljesen egyben van minden integrálódva?"

- Ez kb. olyan, mint régen. A legnagyobb változás talán az SSD megjelenése, ami szépen kiszorítja a merevlemezeket, csak még drágák.

Olyan socketekről beszélnek az emberek, amik ezres nagyságrendűek, én még a 478-as tokozásnál járok. Végül ráolvastam, hogy az Intel három cpu kategóriát vezetett be, amely növekvő sorban egy (ön)minősítés is egyben, illetve, hogy az AMD a jól bevált jóslatok szerint sereghajtó maradt. Most lesz valami új proci, valami überüber, de már most látom, hogy bukó lesz. Pedig AMD-párti voltam, mióta világ a világ (90-es évek, AMD K6/2, stb).

Érdekes visszatérni ebbe a világba, csak rossz kedvet generál, hogy a régi értékek eltűnnek, más a fontos. De ez meg az élet minden területén így van :D

2017. jan. 4. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
48%

Programnyelvileg semmi nem változott, csak a prioritási sorrend cserélődött fel, előnyt élveznek a script nyelvek, megerősödött pozíciójában a C sharp és őrzi elsőségét a JAVA.


A 32 bites applikációk lassan, de ma már érezhetően háttérbe szorulnak. Maga az x86-64 platform is haldoklik, bár ez a folyamat is elég lassú. Erősödik az ARM vonal és már létezik egy új generáció, amely az ARM platformot priorizálja az intel szutykai helyett.

2017. jan. 4. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:

Hát, ez az a kérdés, amire nem lehet válaszolni. Legalábbis remélem nem gondolod, hogy képes lesz valaki húsz oldalon keresztül összekapirgálni a dolgokat :D


Amúgy alapvetően nem változott sok minden, az alapelvek ugyanazok. A processzorokban több mag van, mint valaha, és kevesebbet fogyasztanak, mint valaha, a RAM akkora méreteket és sebességet ölt, hogy már teljesen valid dolog tárhelynek használni, és hasonló dolgok. Egyre inkább teret hódítanak az SSD-k, bár inkább csak kiegészítik a HDD-t, mintsem leváltják (kérdéses, hogy valaha megtörténik-e a trónfosztás). A videokártyák teljesítménye fényévekkel előrébb jár, és manapság egyre több területen használják fel őket általános célú programozásra (Google: GPGPU). Mindenből több van, minden nagyobb, mégis kisebb, minden gyorsabb, de a lényeg többé-kevésbé változatlan. :D

2017. jan. 4. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
Nem nagyon történt azóta semmi egetrengető változás.
2017. jan. 4. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

#3

Nem kérdéses az, a hdd k elérték a határt amit az a technológia lehetővé tett, képtelenség számottevően több adatot tárolni rajtuk(hacsak nem lenne fizikailag nagyobb, de akkor meg lassabb lenne mint most). 2-4 év, és mai hdd áron árulják majd őket abból kiindulva hogy eddig hogy változott a helyzet, talán hamarabb is, és persze nincs a megszokott 10tb korlát sem(a majdani 4-8-16k filmek megjelenésével lesz is rá szükség, nem beszélve a játékokról).


Az első válaszolóra nem hallgatnék, többnyire komikus dolgokat írt. A legjobb az, hogy beismerten csak látásból követi a híreket, de ő bizony tudja, hogy az új amd proci szar lesz, gyanítom a kilencvenes években is azért vett amd t, mert.. mert miért ne.

2017. jan. 4. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
82%
Bejött a systemd meg a docker meg az rpi. Kb. ennyi.
2017. jan. 4. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

#5 - az egészet szubjektív véleményként írtam, semmiben nem biztattam, tehát nincs miben hallgatnia rám. Mit akadsz fönn az AMD-n? Igen, a '90-es években nem sok előzmény volt a 486-os után, nem voltak tapasztalatok és alternatívák, nem volt minden utcasarkon net, hogy csak úgy elolvassam a hozzád hasonló szakértők véleményét. Belecsaptunk a lecsóba, ki erre, ki arra húzott. Az Apple vonal otthonra elérhetetlen volt, bármilyen mobilgép meg szintén.

Egyébként meg látva az AMD életútját, soha nem tudott tartós(!) vezető pozíciót betölteni az Intellel szemben, úgyhogy bizonyára (khm) 2017 lesz a kiugrás éve.

De nincs kedvem a számomra egyébként érthetetlen negatív hangvételű megjegyzésedet firtatni, a kérdezővel párhuzamot vontam a kieső idő kapcsán, amúgy semmilyen irányban sem agitáltam.

2017. jan. 4. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
16%

"úgyhogy bizonyára (khm) 2017 lesz a kiugrás éve."


Én ezt azért kétlem, mert úgy összességében az x86 vonal kezd elég erőteljesen erodálódni. Még az intel is dögrováson lesz 1-2 év múlva, az AMD meg pláne.


Az AMD első és talán utolsó "nagy dobása" a K-6-os proci volt.

2017. jan. 4. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
A "(khm)" jelezte volna az iróniát.
2017. jan. 4. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Elképesztőek vagytok :D

Erre is nullát légyszi! :D

2017. jan. 4. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!